Djurgården avslutar säsongen borta mot Öster.
Mitt speltips: Över 2,5 mål i matchen.
Skytteligaboosten - boost för ALLA kunder →
Som alltid inför en avslutande omgång en del speciella förutsättningar:
- Djurgården har minichans på fjärdeplatsen. För att nå den är det bara seger som gäller, samtidigt som AIK + IFK Göteborg snubblar på hemmaplan.
- Som en sidosås har August Priske chans att ta hem skytteligan. Övertygad om att det kan ge viss motivation till den danske strikern, men även laget i övrigt.
För Öster:
- Går in i omgången på plats 15. En poäng skulle kunna räcka till kvalplats, men det kräver att Degerfors förlorar mot ett utcheckat BP. Mest troligt kommer Öster behöva vinna.
Björknesjös Öster...
Sedan Björknesjö kom in för Öster har fyra av sju matcher gått över 2,5 mål. De övriga tre har innehållit exakt två mål där samtliga mycket väl hade kunnat gå över. Senaste matchen mot GAIS var speciell med tanke på att Fidde Holmbergs gäng gick för att säkra tredjeplatsen. Björknesjö har en mer offensiv approach än Foyston - han vill köra. Sen är det här en speciell match såklart, kan säkert bli lite avvaktande initialt. Men någon gång måste de börja gambla.
Viktige mittbacken Mattis Adolfsson avstängd.
Djurgården har varit inblandade i en del sjuka matcher senaste tiden. 8-2-seger mot Sirius, 3-2-torsk mot GAIS och 6-2 mot Värnamo för att nämna några. Senast blev det mållöst mot Blåvitt, men det var rätt sjukt, hade lika gärna kunnat innehålla fyra-fem mål sett till alla chanser.
Finns inget att spara på här. Visst kan det bli så att AIK och/eller IFK Göteborg tar tidiga ledningar, vilket raderar fjärdeplatschansen helt. Men Priskes skytteligajakt kommer gå vidare och de vill avsluta snyggt.
För mig känns det klart tänkbart att den här matchen går över. Kommer vara ett intressant livespelsobjekt, kanske inte helt dumt att avvakta och ta överspelet live efter 5-6 minuter. Men jag tycker övern duger till det här oddset och spelar.
Speltips: Över 2,5 mål i matchen.