Paris Saint-Germain:
Champions Leagues åttondelsfinal bjuder på en repris på förra sommarens final i VM för klubblag. Luis Enrique har kanske inte revansch på det oväntade nederlaget då, när Chelsea vann med hela 3-0 på MetLife Stadium, men hans PSG är i desperat behov av att återfinna formen.
Regerande Champions League-mästarna gjorde ett otroligt imponerande slutspel i fjol, där överlägsna finalsegern mot Inter var något utöver det vanliga. Nu är det dock ett helt annat PSG vi ser, där till och med Luis Enrique börjat erkänna att hans lag inte riktigt är i slag. Senast mötte PSG Monaco för tredje gången på bara ett par veckor. Monegaskerna brukar kunna störa huvudstadslaget, och det har man verkligen visat upp återigen på sistone. PSG fick slita ont för att slå ut Monaco i dubbelmötet i playoff där mötet i furstendömet slutade 3-2 till PSG, som hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge, innan PSG lyckades segla till åttondelsfinal via 2-2 i en målglad retur på Parc des Princes. I fredags vann Monaco med 3-1 på bortaplan. Tittar vi bara sedan årsskiftet har PSG så klart vunnit fler matcher än man tappat poäng i – som sig bör för de franska dominanterna – men vi hittar ändå förluster mot Paris FC, Sporting, Rennes och Monaco.
Försvaret har inte övertygat och flera nyckelspelare – Vitinha, Kvicha Kvaratskhelia, Achraf Hakimi bland andra – har inte varit i slag. Doldisen Matvey Sofonov har tagit över förstespaden från Lucas Chevalier, som i somras fick klubben att släppa Gianluigi Donnarumma till Manchester City. Skador har gäckat PSG där Ousmané Dembélé dragits med skadeproblem. Han hoppade dock in i fredags och kan vara redo för start här, vilket vore värdefullt för Luis Enrique. Fabian Ruiz, Quentin Ndjantou och João Neves har också dragits med skadebekymmer.
Chelsea:
3-0-segern i somras är förstås ett lyckligt minne på Chelsea-fansens näthinnor och förhoppningen är förstås att kunna upprepa bedriften på nytt. Den segern kom under Enzo Maresca, som alltså fick sparken tidigare i år, och ersattes av Liam Rosenior – som har god vana av att möta PSG från tiden i Strasbourg. Rosenior har fått en resultatmässigt bra start på tiden i Chelsea, som är med och utmanar om Champions League-spel även nästa säsong, trots att formen också wobblat en aning på sistone.
Ett roterat Chelsea följde upp den imponerande 4-1-segern borta mot Aston Villa – där en strålande João Pedro gjorde hattrick - med att nästan snubbla ur FA-cupen mot Ryan Reynolds och Rob Macs Championshipgäng Wrexham, där det krävdes förlängning och en utvisning för walesarna innan The Blues kunde inkassera en 4-2-seger. Att Wrexham noterades för mer än dubbla Chelseas xG efter 90 minuter vittnar om vilka defensiva problem Rosenior hade även mot ett lag från andradivisionen, vilket bör oroa inför en dejt med Kvaratskhelia, Doué och Dembélé.
På Chelseas skadelista återfinns Estevao, Jamie Gittens, Levi Colwill, Mykhailo Mudryk sedan tidigare. Wesley Fofana väntas redo för spel igen när Rosenior lär ställa ett helt nytt lag på benen jämfört med matchen mot Wrexham senast. Frågan är om Rosenior väljer Filip Jörgensen, som stod mot Villa när Robert Sánchez petats, igen mellan stolparna eller om han väljer den mer erfarne – men formsvage – Sánchez.
Svårbedömd CL-batalj
Regerande CL-mästarna PSG är klar favorit på hemmaplan här, med raka ettan i 1,90, vilket jag inte tycker känns intressant sett till formen Luis Enriques lag visat upp på sistone. Chelsea har en hög högstanivå, men jag blir inte klok på Londonlaget och tycker man aldrig riktigt vet vad man får från Roseniors gäng. Det kan lika gärna dyka upp ett hjärndött rött kort efter sju minuter och vara game over. Däremot tycker jag det här mötet fullkomligt stinker mål. Båda lagen har vassa spelare offensivt, där João Pedro varit i mycket fint slag på sistone, samtidigt som lagens respektive försvarsspel inte alls övertygat. Över 3 mål kan testas till 1,92 hos Expekt .