Storslagen match i La Liga innan vi går in i landslagsuppehållet. Det är ett Madrid-derby som står på menyn där hemmalaget Real Madrid behöver en seger för att åtminstone hänga på serieledande Barcelona och där bortalaget behöver en seger för att återta tredjeplatsen och krympa avståndet till Real Madrid.

Bägge lagen kommer med ett stärkt självförtroende efter att tidigare i veckan ha säkrat CL-avancemanget in till kvartsfinalerna. 

Real Madrid visade, precis som vanligt, att CL är deras grej när de slog ut titelutmanarna Manchester City medan Atletico Madrid spände musklerna när de slog ut Tottenham med sammanlagt 7-5 över två matcher.

Simeone fick med sig en del positiva saker från dubbelmötet. Framförallt verkar Julian Alvarez börjat hitta till sitt gamla jag och var direkt avgörande i dubbelmötet med sina 3 mål och 2 assist.

Arbeloa fick å andra sidan positiva besked genom att viktiga kuggar i laget höjde sig när laget behövde det som mest. Valverde slog som bekant överraskande till med ett hattrick i match 1 medan Vinicius stod för bägge målen i returen. Vidare så fick även Mbappe speltid efter nästan 4 veckors frånvaro.

Sista utmaningen innan landslagsuppehållet

Matcherna duggar tätt just nu för samtliga storlag i Europa. Jag brukar oftast förvänta mig lugnare matcher i ligan/cupen efter rejäla urladdningar, men vill ändå tro att situationen är annorlunda här

Vi pratar dels om ett laddat derby där Atletico dessutom har chansen att hämta in viktiga poäng på Real Madrid, men också om ett möte som är det sista innan alla spelare åker iväg på diverse landslagsuppdrag. Således kan tränarna, om de tänker lite egoistiskt här vilket jag ändå tycker att det är läge för, mönstra ett starkt lag utan att behöva rotera allt för mycket.

Vidare så verkar också bägge lagens förstamålvakter, Courtois och Oblak, saknas här. Bellingham sägs i skrivande stund dessutom vara redo för minuter och Mbappe lär givetvis spela fler minuter än senast i CL.

Jag tycker inte att något utav dessa lag har imponerat allt för mycket såväl bakåt som framåt, rent spelmässigt. Lagen besitter dock en hel del kvalitet och spelare som inte behöver mer än en halv sekund för att utnyttja sina lägen. Jag tror att detta, tillsammans med ett par skador och landslagsuppehåll framför sig, bäddar upp för en fartfylld match. Ska Atletico göra något mer än att nöja sig med en CL-plats så hade en vinst här varit oerhörd viktig.

Över 2.75 spelas här med 1U hos Bethard .

Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip