Speltips: Under 2,5 mål till 2.16 hos ComeOn .
—
En ny era för det svenska landslaget tar sin start under lördagen när Graham Potters landslag ställs mot Schweiz på bortaplan!
8.50 på Sverige för ALLA kunder →
Vi börjar med hemmanationen Schweiz. Tre vinster och ett kryss innebära 10 inspelade poäng efter fyra omgångar, med en målskillnad på 9-0. En poäng seger här mot Sverige hade inte matematiskt säkrat gruppsegern beroende på Kosovos resultat mot Slovenien, men Schweiz har 10 mål upp på Kosovo vilket gör det i praktiken omöjligt att ta ikapp vid seger här.
Man har imponerat stort under detta VM-kval än så länge, lite som man hoppades att Sverige skulle göra inför. Att man inte släppt in mål än så länge är såklart väldigt imponerande, men även deras stabilitet och spets har varit väldigt bra hittills.
Vart man har vårt svenska landslag för tillfället är svårt att sia om, men det ska i alla fall bli spännande att se vad Graham Potter kan hitta på med detta landslag. Avbräcken av Gyökeres, Kulusevski, Larsson och Bergvall sätter dock lite käppar i hjulen för Potter under denna första samling. Lägg därtill att Alexander Isak nog inte är redo för 90 minuter här heller.
Det mest spännande blir såklart att se hur Sverige väljer att formera sitt lag, men också hur man väljer att spela numera. Känslan är att det kommer bli betydligt mer kontroll än vad det var under JDT.
Ny era tar sin början
Schweiz ställs mot Kosovo i den avslutande matchen i gruppen, och jag tror att Schweiz hade tyckt det vore väldigt skönt att slippa åka ner till Kosovo med någon form av kniv mot strupen.
Jag tror samtidigt att Sverige reser ner till Schweiz med målet att stå för en bra prestation och skapa lite momentum, snarare än att tokjaga en seger. Jag tror inte att ett kryss hade varit allt för dåligt i spelarnas och Potters ögon, och att man då kanske väljer en lite mer försiktig approach känns rätt rimligt.
Schweiz har heller inte sprutat in mål under detta kval, utan man har snarare vunnit matcher på sin stabilitet och grund.
Med detta i åtanke och som grund, känns därför underspelet betydligt mer rimligt än oddsen visar då det är rätt stor favorit på övern. Under 2,5 mål testas till 2.16 hos ComeOn !