Matcherna duggar tätt för de spanska regerande mästarna. Supercup, Copa del Rey, ligaspel och nu även CL-match.
Spelschemat har inte kunnat sätta stopp för Hansi Flicks maskineri som tog hem supercupen, gick vidare i Copa del Rey och som, ->fram tills i helgen<-, hade radat upp 11 raka segrar. I söndags satte dock Real Sociedad stopp för segertåget när de mirakulöst nog lyckades gå segrande ur kampen trots ett rent bombardemang emot deras mål.
I den matchen fick Hansi Flick klara sig utan Raphinha och är det något vi lärt oss den här säsongen är att Raphinha är kanske rentav den enskilt viktigaste spelaren i startelvan. Ja, tillsammans med Pedri då. Hans blotta närvaro, löpvillighet, presspel och spets lyfter allt som oftast resten av gänget samtidigt som han ger bra avlastning till Lamine Yamal då det innebär att det finns ett annat hot på motsatt kant att akta sig för istället för att skicka 2-3 spelare som ska ligga tight på underbarnet.
Hansi Flick har både goda och dåliga nyheter inför den här matchen. De dåliga är att Lamine Yamal är avstängd, de goda är att Raphinha är tillbaka efter sina skavanker och påstås vara spelklar till onsdagens CL-match.
I jakt på en topp 8-placering
Är det någonstans där Barcelona inte motsvarat förväntningarna hittills så är det i CL där man just nu ligger på en 15e-plats. Man har dock bara 3p upp till placeringarna 5-8 med en match mindre spelad än lagen på plats 5-7.
Däremot har man 6 lag framför sig som man behöver gå om för att kunna nå en direktplats i slutspelet och det är således hög tid att börja plocka 3 poäng åt gången.
Ikväll reser man till Tjeckien för att spela mot Slavia Prag. Ett helt klart överkomligt, men modigt, motstånd. I det här sammanhanget räcker de dock för stunden inte till och det ska mycket till att Barcelona inte ska ta detta, trots att man förväntas spela i minusgrader.
Flick reste till Prag lite tidigare än vanligt för att "känna på" gräsmattan samt kylan inför matchen och tysken menar på att laget är redo för uppgiften.
Här tror jag att Barcelona drar det längsta strået och tror att Barcelona löser hcp linan mot ett Slavia Prag som inte spelat någon officiell match sedan 13 December och som dessutom står på 0 segrar i turneringen med en usel målskillnad på 2-11.
Skulle Barcelona gå upp i ledning så måste Slavia Prag kliva framåt för att kunna ha någon som helst möjlighet att ta sig in på topp 25, även om de chanserna just nu är ytterst, ytterst små.
Barcelona -1.5 spelas @ 1.88 med 1U hos bet365 .
Vidare så gillar jag också skottspel på diverse Barcelona-spelare. Landar i Raphinha över 3.5 skott @ 2.05. Spelet tas med 0.5U hos 1X2 . Jag stänger spelet om det skulle vara så att Raphinha INTE startar. Kan eventuellt komma något sent där också på startelvor.
Vamos!