Real Madrids jakt på Barcelona fortsätter på söndagskvällen mot Valencia.
Valencia - Real Madrid är historiskt sett en stormöte och lagen har haft sina duster och laddade matcher. Arbeloa har redan lagt ribban och hintar om att detta är kanske årets viktigaste match för hemmalaget. Snacka om att slänga ved i elden. Rätt/fel? Vette tusan om det är det ett försvagat Real Madrid behöver.
Arbeloa har nämligen återigen en del skador och avbräck att hantera. Rodrygo och Bellingham är bekräftade out pga skada och Vinicius är avstängd. Sedan tidigare finns Militao och Alaba på skadelistan.
Huvudvärk var ordet.
Platt fall i Valencia
Valencia placerar sig just nu strax över nedflyttningsstrecket. De var inne i en bra period med 3 raka segrar (2 liga + 1 Cup) fram tills man förlorade med 1-2 mot Real Betis. Därefter blev förlust och uttåg på hemmaplan ur Copa del Rey mot Athletic Club.
Det anmärkningsvärda där var att Athletic Club roterade REJÄLT, vi snackar nästan bara bänkvärmare. Trots det lyckades alltså inte Valencia vinna.
Så är det någon gång Valencia ska ha någon chans mot Real Madrid så är det ju nu när flera nyckelspelare är out.
Dessa matcher brukar bli jämnare än vad form och tabell pekar på när matcherna väl spelas på Mestalla.
Vidare så har Valencia inte blivit nollade hemma mot Real på 14 raka hemmamatcher. Vidare så har BLGM suttit i 13 av dem 14 senaste matcherna på Mestalla.
Visst, offensiva avbräck i Real men jag tror att de får hål på Valencia ändå.
Här landar jag i ett målspel. Båda lagen gör mål + över 2.5 mål spelas @ 2.00 med 1U hos Bethard
Vamos!