Nu är det bara ett fåtal matcher kvar och det börjar forma sig hur slutspelet kommer att se ut. Mötet mellan Karlskrona och Borås på fredagskvällen skulle kunna vara en eventuell åttondelsfinal och jag tror det kommer att bli en sevärd match med mycket känslor inblandat.

Karlskrona har verkligen krigat de senaste veckorna och formen är inte på topp. De har fyra förluster på de fem senaste matcherna och bör vara mer än sugna på att hoppa tillbaka på vinnarspåret igen. Säsongen om man ska sammanfatta den så här när grundserien börjar att lida mot sitt slut är att de började i ett rasande tempo där de pulveriserade allt motstånd, men ju längre veckorna gått så har man blivit allt mer mänskliga. Det har varit en blandning mellan att man inte varit lika effektiva offensivt, men också släppt till fler mål bakåt. Ganska simpel matematik egentligen, men man har också haft en del skador i truppen.

Om vi tittar på Karlskronas trupp så är det ett lagbygge som absolut har de höga topparna, men att man behöver hitta tillbaka till där man var i början av säsongen där målen också kom på löpande band framåt samtidigt som att man var rätt så stabila defensivt. Det är inget snack om att man är ett bra lag och absolut om man får ihop det så kan man lika gärna gå hela vägen till en final, även om jag tror att man kommer att åka ut innan det.

Plockar samma spel som senast

Borås hade vi med i speltipset så sent som i onsdags när de mötte Mariestad i förlustmatchen med 4-2. Det var en jämn match där det som väntat var mycket känslor, många målchanser och också en hel del mål, vilket gjorde att den totala linan för matchen hittade hem. Borås är ett lag från den södra serien, precis som många andra lag därifrån, har en väldigt hög nivå när man spelar som bäst. Det som satt stopp lite för Borås framfart den här säsongen är nog att man hade behövt lite mer offensiv support från forwards. Där har man faktiskt misslyckats en aning och det är nog därför man just nu ligger på sjundeplats. Det finns sjukt mycket mer potential i den truppen och är det någon vinnare som är spelbar i den här matchen så skulle jag nog säga att det är just Borås. Däremot så har man varit alldeles för ojämna och det är inget att lita på.

Jag kommer istället att lägga mig på samma spel som senast där jag tycker att marknaden båda lagen att göra två mål är vettigt här, men oddset är alldeles för lågt för min smak. Istället kommer jag att köra samma spel som jag gjorde senast i Borås match mot Mariestad. Jag tror att Borås kan vinna, men litar inte på dem helt.

Över 5.5 mål (1.85) - 3/5 units
Borås över 2.5 mål (2.10) 2/5 units


This is the stats tab
This is the post tip