Kvällens första match i NHL-hockeyn är en match mellan två unga lag i form av Philadelphia och Leo Carlssons Anaheim. Det är två lag som har haft en kämpig start av säsongen, men ett av lagen är lite på uppgång och frågan är om Leo och hans mannar orkar resa sig efter fem raka förluster.
Philadelphia har länge byggt efter någonting starkt och borde med tanke på alla unga spelare man har vara ett lag som kommer att vara riktigt bra om två-tre säsonger. Än är man inte riktigt där och det är alldeles för ojämna prestationer. Man inledde faktiskt säsongen med nio raka förluster innan den första segern kom och nu är man istället uppe i tre raka vinster. Hockey är en färskvara, men jag förväntar mig ändå att Philadelphia är ett lag som kommer att kriga på undre halvan av tabellen.
Anaheim har betydligt högre förväntningar på sig efter förra säsongen då man överträffade alla förväntningar och de unga spelarna klev fram lite extra. Cutter Gauthier, Bennet Sennecke och den unga backen Jackson LaCombe var drivande i spelet och blommade ut till stjärnor. De har däremot inte riktigt levt upp till de höga förväntningarna hittills och är faktiskt uppe i fem raka förluster nu. Poängen för spelarna trillar in, men man är precis som förra säsongen ganska svaga defensivt.
Philadelphiaseger plus Michkov
Philadelphia ML + Michkov att göra poäng (2.55)
Dagens spel kommer att bli en liten komb där jag tycker att Philadelphia är rätta favoriter med tanke på formkurvan hos båda lagen. Flyers har efter den tunga starten fått upp ångan igen och har också fördelen av hemmaplan idag. Anaheim har många raka förluster, störs av ett par skador och är ute på en roadtrip som de förmodligen bara vill hem från. Hemmalaget har också ett par skador, men det känns ändå som att Philadelphia grundspel känns klart mer stabilt än vad gästernas gör för tillfället. Dessutom så tycker jag att Philadelphia har en liten fördel på målvaktssidan. Vladar/Woll är en bättre målvaktsduo än vad Dostal/Husso i Anaheim är.
För att få upp oddset lite på moneyline-ettan så kommer jag att lägga till Flyers hetaste spelare för stunden, Matvei Michkov. Han är en humörspelare och när han är dålig så är han riktigt dålig, men han är också riktigt sevärd och har ett fint sinne för spelet när han är i form. Nu har han gjort sex poäng på de fyra senaste och är stekhet.
Ettan plus Michkov att göra poäng betalar 2.55 hos Dbet och det testas ikväll med en insats lite under medel.
Insats: 2/5 units