Winnipeg gjorde tillslut jobbet inatt och vi vänder blad och liga till Hockeyettan. Det börjar bli en vanesak på onsdagar, men det är här vi har absolut bäst procent. I Strömsbro ikväll så spelas det match där Sollentuna kommer på besök. Vi kommer att plocka två spel i den här matchen där båda har antal mål i fokuset. Dessutom så är det torsdag imorgon där vi återigen har en trevlig powerplay-kupong med andelar under andelssidan och det är som vanligt kryddat med 250 000 kr extra i potten.
Strömsbro huserar just nu på plats sju i tabellen där man jagar Borlänge ovanför dem om en direktplats till slutspelet. Deras största mål och det mest realistiska känns dock som att enbart kvalificera sig för play-in och hålla sig innanför topp tio i tabellen, vilket verkligen är något man ska klara av. För att vara nykomlingar så har man gjort det bra såklart, men man har också en rutinerad trupp där många av dem har hjärtat hemma i klubben. Formen är okej, men inget mer än så. Det blir en del mål framåt och det blir en del mål bakåt.
Sollentuna var som bäst i början av säsongen, men efter ett par veckor in så började formen att plana ut och laget drabbades också ganska hårt av skador. Resultaten och framförallt poängen uteblev och nu är man nere på plats tretton. Då var man ändå uppe ett tag och nosade på en direktplats till slutspelet, men nu känns det som att de börjat tappa lite hopp om att få spela vidare. Man kommer dock från en fin urladdning hemma senast mot Clemensnäs.
Överspel och favoritmarknad
På ett sätt så höjer vi insatsen idag, men vi splittar också upp den en aning. För den som vill kan det givetvis användas som komb i någon form, men också som singlar. Ofta när jag väljer överspel och marknaden båda lagen gör två mål så går jag mycket på skrällchansen hos underdogen eller om det helt enkelt vankas en jämn match. Här tror jag både att Sollentuna har möjligheten att skrälla, men jag tror också att båda lagen är lite för svaga defensivt för att hålla det andra laget under just två mål, samt att man har helt okej fart på sina egna offensiver.
Strömsbro har “löst” BLG2M i fem raka matcher och jag tror det blir minst två framåt och två bakåt även idag. Sollentuna har fina toppar i laget, vilket gör att de är bra i sina bästa stunder, men också lite svagare i de sämre perioderna. Känslan är att Strömsbro vinner idag på ren kvalité och varför inte med 5-2 efter ett mål i öppen kasse. Däremot så blir jag inte förvånad ifall Sollentuna skräller och tar med sig tre poäng hem till Stockholm.
Över 5.5 mål (1.77) - 2/5 units
BLG2M (1.64) - 2.5/5 units