V85 körs den här lördagen i Jämtland på Östersundstravet och jag har hittat dagens bästa spel i V85-8 som körs som lopp 12 där jag spelar vinnare på 4 Puskas Boko. 

Det här rör sig om en klassig sort som efter att ha inlett sin karriär framgångsrikt i Tyskland såldes till Sverige och kom då även i samband med det till sin nuvarande tränare Petter Lundberg som han har gjort fem starter för vilket har slutat med tre segrar som bäst. Två av segrarna tog han under juni där båda kom på V85 först på Bodentravet och i slutet av månaden så var han riktigt läcker från ledningen på Bergsåker i Sundsvall i en STL-Final. Därefter så fick han en liten paus från tävlandet och gjorde sin senaste start på Rommetravet i Borlänge i slutet av juli där han höll helt okej till en fjärdeplats efter att han fått göra jobbet utvändigt ledaren. Siktet lär därefter ha varit inställt på den här uppgiften och man har lottats till ett fördelaktigt utgångsläge som man lär försöka omvandla till att man sitter i ledningen här vilket är en position som Puskas Boko tydligt visat att han trivs i och om han fungerar lika fint här som vid segrarna så släpper han ingen över bron till slut. Jag spelar vinnare! 

Om man ser till motståndet så är det främst 10 Gumshoe Sox som sticker ut efter hans imponerande segrar på slutet som är på tre raka inför den här starten. Något som verkligen har lyft honom är när han har fått springa barfota runt om och senaste segern tog han på Bergsåker i Sundsvall i mitten av juli där han imponerade stort efter att han galopperat in i första sväng för att sedan köras till ledningen efter 800 meter och väl därifrån så blev det sedan en överlägsen seger. Motståndet den här gången är tuffare när man nu går ut på V85, men han har fått ett vettigt smygläge och med rygg på min vinnare av loppet från början så bör det kunna lösa sig rätt så fint här för Gumshoe Sox tillsammans med kusken och tränaren Daniel Wäjersten och om han tävlar på samma nivå som på slutet så ska han räknas tidigt även här. 

Om man ska lyfta fram ytterligare en konkurrent så blir det 3 Griffin Kronos som är en välstammad herre då han är lillebror till en viss Epic Kronos och som det har funnits höga tankar om men som kanske inte riktigt har levererat som han hoppats. På hans fem starter i år så har det blivit en seger och två andraplatser som bäst och formen har pekat uppåt då andraplatserna har kommit på rad inför den här starten där den senaste togs på Bollnästravet för två veckor sedan där han trots ett störningsmoment mitt i sista sväng höll farten riktigt bra hela vägen in i mål bakom en fin vinnare. Han fick då springa barfota runt om för första gången vilket föll väl ut och samma balans blir det även denna gången för Griffin Kronos som har lottats till ett fint startspår här och kusken Mats Djuse bör då kunna placera fyraåringen i en fin position i den främre träffen och man ska räknas tidigt här. 

4 Puskas Boko 
Spel: Vinnare
Odds: 5.50
Bolag: bet365


Lycka till! 

Christoffer

This is the stats tab
This is the post tip