Dagens Dubbel körs den här lördagen i Norge på Bjerkebanan i Oslo. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra avdelningen vilket blir totalt två kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Bjerke 14/3

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2100m Auto

6 Diva Ek är en fin italienska som inte gjorde mer än sex starter i år men tog på dessa tre segrar och två andraplatser i penningstinna lopp då hon sprang in över 3.7 miljoner kronor. Här så är det dags för årsdebut efter ett tävlingsuppehåll på fyra månader, men hon kommer som det låter väl förberedd enligt stallet som har låtit henne få gå ett lite tuffare banjobb och man ska kunna förvänta sig en fin insats här direkt från sjuåringen. Startspåret är dessutom bra och kusken Örjan Kihlström lär nog vara ute efter att kunna köra sig till ledningen tillsammans med Diva Ek och väl därifrån sedan så är hon helt klart hästen att slå här. Jag spikar!

8 Mellby Jinx är en otroligt fin tävlingshäst som har tävlat ända sedan han var två år gammal och hade under fjolåret som sjuåring sin kanske bästa säsong på tävlingsbanan då han sprang in över 4.3 miljoner kronor och tävlade i de allra tuffaste loppen med fin framgång. Här så gör han en intressant årsdebut efter en tung vinterträning och det kommer förstås att behövas något lopp i kroppen innan den rätta formen sitter där på nytt, och från ett jobbigt utgångsläge så lär kusken och tränaren Daniel Wäjersten vara angelägen om att bara dra ner sin adept i en position i ryggar här till en början för att sedan låta Mellby Jinx spurta till slut och han ska ses med en bra chans till att sluta på prispallen med lite klaff.

Min Vinnare: 6 Diva Ek

Spets efter 500m: 6 Diva Ek

Skrällen: 1 Sam The Man

Rankingen: A: 6 B: 8,1.2,7 C: 9,3,5,4


DD-2 2600m Auto

4 Olympia Schermer är en fin tjej som befinner sig i en mycket fin utvecklingskurva och på hennes tre starter i år så har det blivit tre segrar. Senaste segern tog hon på Kalmartravet för knappa tre veckor sedan där hon kunde köras till ledningen efter ett halvvarv och efter att hon väl i den positionen sedan fått dämpa tempot en bit så kunde hon till slut gå undan till en enkel seger. Nu så spänner man bågen med henne här och går ut mot ett tuffare motstånd, men utgångsläget är fint även här och jag gillar verkligen intrycket som femåringen har lämnat efter sig i årets starter och om kusken Örjan Kihlström kan köra sig till ledningen efter en bit här tillsammans med Olympia Schermer så är man ekipaget att slå.

6 Direction Face är en rejäl dam som lovade väldigt mycket när hon inledde sin karriär hos sin tidigare tränare Claes Sjöström innan hon bytte regi till sin nuvarande tränare David Persson som hon på fem starter för har tagit tre segrar. Hon kommer närmast från tre raka starter på V85 där hon näst senast på Kalmartravet i slutet av januari var riktigt bra då hon vann enkelt trots ett lopp mestadels utvändigt ledaren medans hon senast fick samma position, men då i ett alldeles för tufft tempo och hon var slagen redan in i sista sväng. Hon har nu blivit åtgärdad inför den här starten och fått träna på riktigt tufft och man låter nöjda med hur hon känns inför den här starten som det blir barfota runt om i dessutom vilket är blott hennes andra gång i karriären att få springa utan skor. Startspåret är helt okej och kusken Emilia Leo lär nog vara rätt så offensiv på nytt här bakom Direction Face som på sitt grundkunnande ska räknas mycket tidigt här.

Min Vinnare: 4 Olympia Schermer

Spets efter 500m: 4 Olympia Schermer

Skrällen: 5 Jealous Rain

Rankingen: A: 4,6 B: 15,2,5,1,14,7,11,12,10,8 C: 9,13,3



Lycka till!
Christoffer