Dagens Dubbel körs den här lördagen på Halmstadtravet. Jag spelar med min A-Grupp i den första avdelningen för att sedan spika i den andra vilket blir totalt två kombinationer.


Dagens Dubbel-Förslag Halmstad 20/12

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Volt

11 Dats Tore gör sitt första år som äldre i år och har tävlat på en hög nivå då han på sjutton starter oftast i tuff konkurrens har slutat på prispallen åtta gånger varav fyra har slutat med seger. Han kommer närmast från två fina insatser där den senaste var för två veckor sedan på Åbytravet då han på V85 fick ett fint lopp i rygg på ledaren och avslutade sedan det loppet bra som tvåa bakom en sådan fin häst som Stens Rubin. Här så får man därför säga att stallet på förhand har hittat en mycket lämplig uppgift åt honom och även om han startar med 20 meters tillägg så bör det från ett fint startspår på volten lösa sig rätt så fint här till en början för femåringen. Sedan behövs det förstås lite klaff med under loppets gång och om kusken Carl Johan Jepson kan lösa de rätta ryggarna här under slutvarvet för Dats Tore så kommer han att växla ner det här motståndet till slut. 

5 Rendezvous Zon är en trevlig herre som under hösten har lyft sig ett par nivåer tycker jag när det kommer till hans tävlande sedan han i slutet av sommaren bytte regi till sin nuvarande tränare Robert Bergh som han på fyra starter för har tagit två segrar. Senaste starten gjorde han på V85 i slutet av november på Solvalla där han var rätt så hårt betrodd, men han hamnade då i tredje par invändigt efter en bit sedan han startade från ett innerspår bakom startbilen och han höll sedan farten klart bra som fyra till slut. Något som ser ut att ha gjort gott för honom på slutet är att han har fått springa barfota runt om vilket inte blir fallet nu under rådande skotvång vilket stallet tycker är ett litet frågetecken, men man låter annars nöjda med honom hur han känns i träningen och han har gått bra med skor tidigare så om det bara kan lösa sig hyfsat vettigt här för Rendezvous Zon som har fått ett snävt utgångsläge här så ska han räknas tidigt.

Min Vinnare: 11 Dats Tore

Spets efter 500m: 1 Funny Money

Skrällen: 1 Funny Money

Rankingen: A: 11,5 B: 1,4,8,7,13,9,6,15,12 C: 2,3,10,14


DD-2 1640m Auto

2 Fawaz Mil gör alltid sitt i loppen och har utvecklats väldigt fint i år då han på femton starter har slutat på prispallen tio gånger varav sex har slutat med seger. Han har tävlat på i tuff konkurrens under hösten och kommer närmast från två raka andraplatser på V85 där den senaste togs på Solvalla i slutet av november där han från ett tufft utgångsläge över kort distans hamnade en bit bak i kön, men efter att han sedan gått med i tredjespår ut på slutvarvet så fick han fin draghjälp och när sedan slutattacken sattes in mot upploppet i vida spår så avslutade han det loppet mycket bra. Här så har han fått ett klart mer fördelaktigt startspår och möter dessutom ett enklare sällskap den här gången tycker jag, så om kusken Dwight Pieters är lite aktiv här till en början bakom Fawaz Mil så bör man kunna köra sig till ledningen efter en bit och segerchansen måste vara riktigt bra här för ekipaget. Jag spikar! 

4 That’s So Spicy har visat upp en väldigt fin form under en längre tid och på hans femton starter i år så har det blivit åtta pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste pallplaceringen kom i sexåringens senaste start som var för två veckor sedan på Åbytravet där han till en början startade med 20 meters tillägg, och efter att han hamnat en bit bak invändigt från start så fick han helt fritt först 100 meter före mål då han sköt till bra den sista biten fram till en tredjeplats. Nu så väntar lite andra förutsättningar här med autostart samt kort distans vilket är förutsättningar som han har gått bra med tidigare och från ett fint startspår dessutom så bör kusken och tränaren Hanna Lähdekorpi kunna lösa en fin position här åt That`s So Spicy som med en fin avslutning även denna gång ska räknas tidigt.

Min Vinnare: 2 Fawaz Mil

Spets efter 500m: 2 Fawaz Mil

Skrällen: 1 Devs Donator

Rankingen: A: 2 B: 4,1,7,3,9,8,10,11,6 C: 12,5



Lycka till!

Christoffer