Dagens Dubbel körs den här fredagen på Halmstadtravet. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Halmstad 20/3

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 1640m Auto

12 Emerald Island är i grunden en högkapabel herre som det har varit en hel del strul med och under förra året så blev det endast en start vilket var under hösten efter ett årslångt tävlingsuppehåll medans han i år har fått ett lopp i kroppen. Just starten i år skedde på Halmstadtravet för knappa två veckor sedan där han från ett tufft utgångsläge hamnade en bit bak i kön, men gick sedan ändå klart bra till slut fram till en tredjeplats lite i skymundan. Med det loppet innanför västen så lär nu formen ha fått sig ett rejält uppsving och han ska vara redo för en fin insats här är känslan, men från ett jobbigt utgångsläge över kort distans så gäller det att kusken Niclas Benzon kan finna de rätta vägarna framåt här för Emerald Island som har en stark avslutning att tillgå och då jag tycker att han är det här loppets klart bästa häst sett till kapacitet så får han tipset.

7 Intrigante är en kvickfotad herre som har inlett det här året bra då han på fyra starter har tagit två segrar och en tredjeplats. Senaste segern tog han just på Halmstadtravet för knappa två veckor sedan där han var överlägsen sitt motstånd från ledningen. Startspåret den här gången är lite jobbigare, men det viktigaste är att han har fått ett framspår och dessutom så åker den amerikanska sulkyn på här igen och kusken Max Karlsson lär nog ladda det som går från början här tillsammans med femåringen för att komma till ledningen på nytt och sedan leder Intrigante det här loppet länge.

Min Vinnare: 12 Emerald Island

Spets efter 500m: 7 Intrigante

Skrällen: 4 Fuga Dal Bar

Rankingen: A: 12,7 B: 5,4,9,2,3,10,11 C: 1,6,8



DD-2 2140m Auto

5 Kirsten Tinghöj är en rätt så trevlig märr som i slutet av förra året bytte regi till sin nuvarande tränare Kim Pedersen som hon har hunnit med att göra sex starter för vilket har resulterat i två segrar och en andraplats. Just andraplatsen tog hon i sin senaste start som var på Åbytravet så sent som förra onsdagen då hon från ett tufft utgångsläge hamnade en bit bak i kön till en början, men efter en rejäl avslutning sista halvvarvet ute i spåren så bet det bra till slut hela vägen in i mål. Med lite tätare starter nu så får man tro att formen till den här starten kommer att vara förbättrad och från ett bra startspår dessutom denna gång så kommer kusken Victor Rosleff att vara aktiv den första biten tillsammans med Kirsten Tinghöj för att kunna komma till ledningen här vilket jag tror att man lyckas med och väl därifrån så är hon sedan hästen att slå.

9 Magic Jewel kan en hel del när hon väl tävlar på topp och på förra årets sju starter så blev det som bäst tre segrar medans hon i år har tagit en fjärdeplats som bäst på två starter. Senaste starten för henne var i slutet av januari på Kalmartravet då hon på V85 var rätt så betrodd och det blev då en sjundeplats då hon hade svårt att ta något till slut nerifrån kön samtidigt som travet inte var det bästa den dagen. Hon blev sedan förkyld efter den starten vilket gjorde att hon fick stå över lite träning, men nu så har hon fått träna på ett tag igen och känns fin enligt stallet och dessutom så kan hon nu få springa barfota runt om vilket är ett klart plus. Hon har fått ett passande smygläge här som det bör kunna lösa sig rätt så vettigt ifrån och om sedan Magic Jewel kommer upp i sin normala nivå här så räcker hon långt i den här typen av lopp.


Min Vinnare: 5 Kirsten Tinghöj

Spets efter 500m: 5 Kirsten Tinghöj

Skrällen: 6 She’s a Keeper

Rankingen: A: 5,9 B: 1,11,6,7,10,8,3,12,2,4



Lycka till!
Christoffer