Det är Jackpot på GS75 den här söndagen som körs på Bollnästravet i Hälsingland. Jag spelar med två stycken spikar och det är i GS75-1 där 2 Florenz G. sticker ut och i GS75-7 där 3 Googoo Gone har en fin uppgift. 


GS75-Förslag Bollnäs 21/12

G75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

GS75-1 2640m Auto 

2 Florenz G. är en tyskfödd herre som har haft ett bra första år på tävlingsbanan då han på sina nio inledande starter har tagit sju segrar och en andraplats. Efter att han inledde sin karriär i födelselandet så flyttade han till Sverige under hösten och har även på svensk mark visat att han är väldigt bra för den klassen som han befinner sig i då han på tre starter här har tagit två segrar och en andraplats. Just segrarna har kommit två på rad inför den här uppgiften där den senaste togs på Solvalla i slutet av november då han på Solvalla vann enkelt från ledningen och intrycket den dagen var fint. Här så har stallet återigen hittat en på förhand mycket lämplig uppgift åt treåringen som från ett fint startspår förmodligen kommer att ta hand om ledningen här och väl därifrån sedan så leder han det här loppet hela vägen. Jag spikar! 

1 What a Magic är en trevlig tjej som har kommit igång med sin karriär först i år som fyraåring och på hans femton starter fram tills nu så har det blivit nio pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste starten för henne var på V85 förra lördagen då hon på Östersundstravet höll väldigt bra som trea i mål efter att hon fått göra jobbet först ute i tredjespår sista 800 meterna. Formen är således fin för dagen och från ett innerspår bakom startbilen här så kommer What a Magic att sitta bra på det här från start och om det sedan klaffar lite för henne tillsammans med kusken och tränaren Jan-Olof Johansson så ska detta vara en bra chans till att man slutar på prispallen även denna gång. 

Min Vinnare: 2 Florenz G. 

Spets efter 500m: 2 Florenz G. 

Skrällen: 1 What a Magic 

Rankingen: A: 2 B: 1,10,9,11 C: 5,12,3,6,7,8


GS75-2 2140m Auto

7 Against All Odds har visat upp ett klart fint kunnande under året då han på sina fem inledande starter har slutat på prispallen fyra gånger varav två har slutat med seger. Karriären inleddes under våren och han fick sedan ett tävlingsuppehåll på på lite mer än ett halvår och har nu fått tre lopp i kroppen under hösten och vintern, och den senaste starten för honom var förra söndagen på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där han till en början fick en position i rygg på ledaren men galopperade då in i första sväng och istället så fick han en resa i tredje par utvändigt och spurten därifrån sedan var klart bra till en tredjeplats. Stallet är nöjda med hans form för dagen och man tror att det ska fungera bra att starta bakom en startbil för första gången här och om Against All Odds håller sig till rätt gångart den här gången så är han bra för den klassen som han befinner sig i och ska här ses med en vettig segerchans. 

2 Com Valentin har visat sig vara en rätt så vettig tävlingshäst då han under inledningen av karriären under hösten och vintern har hunnit med att göra fyra starter vilket har resulterat i tre pallplaceringar varav en har slutat med seger. Senaste starten för honom var i början av den här månaden då han på Gävletravet fick ett lopp i mestadels rygg på ledaren och när han sedan kom loss in mot upploppet så avslutade han det loppet bra fram till en tredjeplats. Med tätare starter nu så bör formen peka uppåt och från ett fint startspår på nytt här så lär kusken och tränaren Robert Dunder vara angelägen om att försöka köra sig till ledningen här tillsammans med Com Valentin för att sedan köra i den positionen och han leder det här loppet länge. 

Min Vinnare: 7 Against All Odds 

Spets efter 500m: 2 Com Valentin 

Skrällen: 4 Mary Chain 

Rankingen: A: 7,2 B: 3,4,9,6 C: 5,1,10,8,11 


GS75-3 2140m Volt

6 Mago Launcher gör oftast sitt i loppen och har på hans fjorton starter i år tagit fyra segrar. Han har däremot blandat lite i sina prestationer stundtals och hans senaste start som var hans första på 1.5 månad var på Rommetravet i början av den här månaden där han var rätt så seg och fick inte med sig någonting därifrån. Han tar dock inte alltid i när han får tävla bakifrån och här så ser det därför väldigt spännande ut på förhand här när han har fått ett mycket passande startspår för hans del då han tävlar som allra bäst i ledningen där han har tagit sex segrar på sju försök och siktet är förstås inställt på att komma till just den positionen även här från kusken och tränaren Olle Alsèn och Mago Launcher kommer att bli mycket svårfångad här. 

14 Easter Egg är en rätt så rejäl herre som oftast är en bit fram i loppen och på hans sju starter i år så har det blivit två andraplatser och en tredjeplats. Han återkommer här efter mer än sju månaders tävlingsfrånvaro då han har fått en träningsperiod och även fått gå något banjobb så han kommer rätt så väl förberedd men utan att vara i någon toppform för dagen. Han startar även med 20 meters tillägg här vilket alltid är lurigt, men från ett bra startspår i volten så bör det kunna lösa sig någorlunda vettigt här för Easter Egg och i ett på förhand rätt så svagt lopp så tycker jag att han ändå med lite klaff ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 6 Mago Launcher 

Spets efter 500m: 6 Mago Launcher 

Skrällen: 1 Digital Arrival 

Rankingen: A: 6,14 B: 7,15,1,8,13,11,9 C: 5,10,4,12,3,2 


GS75-4 2140m Auto

7 Guli Black är en rätt så vettig herre som har kommit igång med sitt startande lite mer kontinuerligt i år som fyraåring då han på nio starter under året har tagit två segrar och en andraplats. Senaste segern för honom kom i hans näst senaste start som var på Bergsåker i Sundsvall i början av december där han till en början startade med 20 meters tillägg och galopperade då även kort efter start vilket gjorde att han hamnade en bit bak i kön, men efter att det sedan löste sig allt bättre under loppets gång så gick han på i tredjespår ut på den sista bortre långsidan och han avgjorde sedan det loppet enkelt och var rejäl. Han följde sedan upp den segern med ett felfritt lopp senast bara någon vecka efter segern och avslutade då bra på nytt men fick nöja sig med en andraplats den gången, men formen är bra för dagen. Här så är det bilstart som väntar vilket bör vara till hans fördel då han ska kunna hålla sig i rätt gångart till en början och om kusken Mats Djuse även kan ladda lite med honom här så kommer Guli Black att sitta med i den främre träffen här efter en bit och segerchansen ska vara bra. 

8 Klack Milton har under det här året blivit allt bättre och har visat upp en rätt så fin form under vintern. Det har blivit en seger under karriären och den kom i hans näst senaste start då han på Rommetravet startade med 20 meters tillägg och trots att det blev en tidig galopp då så kördes han ikapp fältet och han kom sedan ut i tredje par utvändigt efter en bit och sedan när han kom fram utvändigt ledaren 800 meter före mål så hade han full kontroll på det loppet och vann enkelt till slut efter att han kopplat greppet in mot upploppet, och den segern följdes upp med en ny fin upphämtning som fyra så sent som förra söndagen efter tidig galopp. Här så är det autostart istället för volt vilket jag tror kommer att hjälpa Klack Milton till att hålla sig till rätt gångart här och då han även tål att göra en hel del jobb själv så lär kusken Ulf Ohlsson vara rätt så offensiv under loppets gång och man ska räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 7 Guli Black 

Spets efter 500m: 5 Kattens Dunder 

Skrällen: 5 Kattens Dunder 

Rankingen: A: 7,8 B: 5,9,15,12,6,4 C: 3,11,10,13,1,14,2 


GS75-5 1640m Auto

7 Dark Roadster är en hedersherre som trots sin ålder på nio år som snart blir tio tävlar på en hög nivå fortsatt och han har hunnit med att göra hela 21 starter i år vilket har resulterat i sju pallplaceringar varav två har slutat med seger. Formen under hösten och vintern har pekat uppåt och senaste framskjutna placeringen kom i hans näst senaste start då han på Rommetravet i Borlänge höll klart bra från ledningen som tvåa, medans han i senaste starten hade det tuffare i ett bra sällskap. Här så tycker jag att han möter ett lite mer passande motstånd igen och från ett framspår även om det är en bit ut här så kommer kusken Ida Riesterer att ladda det som går från start här för att komma till ledningen och det ska det vara bra chans till att man gör, och sedan så ska Dark Roadster ses med bra chans till att leda det här loppet hela vägen. 

10 Sparky’s Dream är en fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och på hans tolv starter i år så har det blivit sex pallplaceringar varav en har slutat med seger. Han provade på att starta under sadel för första gången i hans senaste start som var  i slutet av oktober där det länge såg bra ut, men det blev då galopp in mot upploppet med krafter kvar och det var en framskjuten placering som rök. Från ett bakspår den här gången så får man hoppas på lite tur och om det skulle vara så att det löser sig vettigt här för sexåringen så möter han inte heller det tuffaste motståndet här och Sparky`s Dream ska normalt sett räknas tidigt. 

Min Vinnare: 7 Dark Roadster 

Spets efter 500m: 7 Dark Roadster 

Skrällen: 5 Classic Hill U.S. 

Rankingen: A: 7,10 B: 6,9,5,8,4 C: 2,3,1 


GS75-6 2140m Auto

5 Sjö Kosa är en rätt så rejäl märr som har haft ett fint år då hon på sexton starter har tagit fyra segrar och tre andraplatser. Senaste segern för femåringen kom i hennes näst senaste start som var på Hagmyren i Hudiksvall för lite mer än två månader sedan då hon från ledningen vann rätt så bekvämt även om hon blev lite utmanad den sista biten. Efter det så har hon hunnit med att göra ytterligare en start där det i ett lite tuffare lopp blev galopp med ett halvvarv kvar till mål och hon var trött i det läget. Nu så har hon fått ladda om inför den här starten och stallet låter nöjda med henne kring hur hon sköter sin träning och från ett fint utgångsläge här så bör det lösa sig fint för Sjö Kosa tillsammans med kusken Marcus Lilius och i ett på förhand rätt så öppet lopp så får hon tipset. 

4 Jonases Ninja är en kvickfotad tjej som har utvecklats starkt i år och på hennes 21 starter i år så har det blivit elva pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Senaste starten för henne var i mitten av november då hon på just Bollnästravet fick ett lopp i rygg på ledaren över kort distans och efter att hon aldrig fick luckan då till slut så kom hon i mål med krafter kvar som trea. Hon har varit struken inför en tilltänkt start efter det så stallet är lite osäkra kring vart hon befinner sig formmässigt. Hon har däremot fått ett passande utgångsläge här som gör att hon kommer att sitta bra på det i den främre träffen här och om det sedan skulle lösa sig vettigt för Jonases Ninja så tycker jag att hon ändå är bra nog sett till sitt grundkunnande för att segerstrida här. 

Min Vinnare: 5 Sjö Kosa 

Spets efter 500m: 4 Jonases Ninja 

Skrällen: 10 Hög Decibel 

Rankingen: A: 5 B: 4,10,12,8,11,7 C: 6,9,1,2,3


GS75-7 2140m Volt

3 Googoo Gone har utvecklats rätt så rejält tycker jag i år som fyraåring då han på tretton starter har slutat bland de tre främsta nio gånger varav fyra har slutat med seger. Han har gjort två starter under december där det blev en tredjeplats på Rommetravet näst senast och därefter på samma bana så blev det galopp kort efter start då han var på väg till ledningen. Man har anmält honom snabbt efter senaste starten så därför lär han vara i rätt så fin ordning får man tro och jag tycker att det på förhand ser väldigt intressant ut här då han från ett bra startspår tillsammans med kusken Rikard Skoglund bör ha bra chans till att komma till ledningen nu och i ett felfritt lopp så ska segerchansen tycker jag vara på topp för Googoo Gone. Jag spikar! 

5 Hidalgo Simoni är en nyttig herre som oftast gör sitt i loppen och på hans tjugo starter under året så har det blivit en pallplacering vid åtta tillfällen varav två har slutat med seger. Han har inför den här starten fått ett lopp i kroppen sedan han fick en tävlingspaus på närmare tre månader och det var för 1.5 vecka sedan på Örebrotravet då han gjorde det bra i skymundan som sexa. Med det loppet i kroppen så lär han ha gått framåt en hel del till den här uppgiften och bakom min vinnare av loppet så tycker jag att det ser öppet ut, och om kusken Fredrik Plassen kan finna de rätta ryggarna här för Hidalgo Simoni att gå med i från 20 meters tillägg så ska det vara en bra chans till att man når en pallplacering denna gång. 

Min Vinnare: 3 Googoo Gone 

Spets efter 500m: 3 Googoo Gone

Skrällen: 5 Hidalgo Simoni 

Rankingen: A: 3 B: 5,7,2,9,1,4 C: 12,14,10,6,8,13,11 


Lycka till!

Christoffer