GS75 körs den här söndagen på Gävletravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i GS75-4 där 5 Gargamel jagar sin tredje raka seger och i GS75-7 så har 8 Global Embargo en fin uppgift framför sig. 


GS75-Förslag Gävle 18/1

G75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

GS75-1 2140m Auto 

5 Roy är en rätt så trevlig sort som har inlett sin karriär under vintern med en seger och två andraplatser på hans fyra inledande starter. Han kommer närmast från just två raka andraplatser och den senaste tog han för knappa två veckor sedan då han på Sundbyholmstravet i Eskilstuna fick göra jobbet utvändigt ledaren under större delen av loppet och såg länge ut att gå mot segern, men blev utkontrad den sista biten och höll riktigt bra. Här så har han fått ett klart mer fördelaktigt utgångsläge som kusken Mats Djuse nog ser till att omvandla till att man tidigt sitter i ledningen vilket jag tror att det ska vara bra chans till att man gör och sedan så ska Roy ses med en bra segerchans här tycker jag. 

12 Little Tony ser det ut att finnas en hel del fart i och på hans två inledande starter så har det blivit en seger som bäst. Just segern kom i hans senaste start som var för en månad sedan på Solvalla där han kördes offensivt direkt från början och efter att han då kunde köras till ledningen efter ett halvvarv så hade han full kontroll över det loppet och vann enkelt till slut. Utgångsläget den här gången är inte särskilt bra för honom men det kan också vara nyttigt att han får springa bakifrån som han kommer att få göra här och känslan är att även det ska fungera bra för Little Tony som med lite tur under loppets gång här ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 5 Roy 

Spets efter 500m: 5 Roy¨

Skrällen: 11 Mansell 

Rankingen: A: 5,12 B: 6,3,11,7,1,10 C: 9,8,4,2


GS75-2 2140m Volt

3 Global Emperor är en kapabel kille när han väl får det att fungera fullt ut och han har verkligen hittat rätt när han har fått prova på att starta under sadel där han har levererat fint under vintern. Senaste starten däremot var han inte som bäst och det var för knappa två veckor sedan på Bollnästravet då han var stort slagen som trea, men samtidigt så fick han också ett rätt så tufft lopp där han fick göra lite jobb själv. Det låter däremot uppåt från stallet inför den här uppgiften och han står fint till här med ett bra utgångsläge som jag tror att ryttarinnan och tränaren Jennifer Persson ser till att utnyttja genom att hon rider sig till ledningen här kort efter start tillsammans med Global Emperor och sedan så blir hon mycket svårfångad. 

13 Sparky’s Dream är en riktigt fin tävlingshäst i grunden men som kanske blandade och gav lite väl mycket under fjolåret då han på tretton starter slutade på prispallen vid sex tillfällen varav en slutade med seger. Han har tidigare gjort en start i Montè och det var i hans näst senaste start som var på Rommetravet i Borlänge där han såg ut att kunna sluta en bit fram, men istället så blev det galopp när man skulle svänga in på upploppet sedan han blev lite väl spänd. Stallet låter annars nöjda med hur han har skött sin träning inför den här starten och om det bara skulle klaffa en aning här för Sparky`s Dream från 40 meters tillägg här så ska han normalt sett i det här sällskapet sluta långt fram.

Min Vinnare: 3 Global Emperor 

Spets efter 500m: 3 Global Emperor 

Skrällen: 7 Odens Riff 

Rankingen: A: 3,13 B: 7,6,1,11,4,14,2 C: 10,8,15,12,5 


GS75-3 2640m Volt

10 Kong Venience är en rejäl herre som är bra när han får det att stämma vilket han inte riktigt fick alltid under fjolåret som blev lite av ett mellanår då han endast hann med att göra sex starter, men på dessa så blev det en seger som bäst. Han har inför det här året sålts och då även bytt tränare till Emmelie Arneng som han gör en intressant regidebut här. Loppet på förhand här tycker jag inte är det tuffaste och om bara kusken Rikard Skoglund kan få iväg sexåringen från start här i rätt gångart så trivs han över den långa distansen och ett offensivt upplägg är nog att vänta här för Kong Venience som om han fungerar ska ses med en bra vinstchans här. 

3 Turmfalke är en kapabel herre i grunden som oftast slutar en bit fram i loppen när han väl sköter sig och travar hela vägen vilket inte alltid är fallet. Han gjorde sju starter under 2025 och på dessa så blev det som bäst en tredjeplats, så det var lite av ett mellanår för honom. Nu så har han bytt regi här till sin nuvarande tränare Frida Edin som han gör en intressant debut för och den långa distansen är något som han trivs med och om kusken Mattias Hansson får iväg Turmfalke felfritt från början här så kommer det att lösa sig fint här och med ett lopp i den främre träffen så tycker jag att Turmfalke ska räknas tidigt i ett annars öppet lopp. 

Min Vinnare: 10 Kong Venience 

Spets efter 500m: 2 Lauser

Skrällen: 3 Turmfalke 

Rankingen: A: 10,3 B: 8,14,7,9,2,6,11 C: 4,13,1,5,12 


GS75-4 1640m Auto

5 Gargamel är ett högkapabelt kallblod som inte alltid har haft det lätt för sig med att hålla sig i trav, men sedan han i slutet av sommaren förra året bytte regi till sin nuvarande tränare Jörgen Westholm så har han verkligen fått till det bättre och på hans sex starter för denne så har det blivit fyra segrar. Han kommer inför den här starten med två raka segrar bakom sig och den senaste tog han på Rommetravet i Borlänge så sent som förra lördagen då han från ett bakspår hamnade en bit bak i kön till en början, men det löste sig sedan fint under loppets gång och efter en rejäl avslutning sista 700 meterna så vann han det loppet efter en fin insats. Här så har han fått ett framspår vilket är en klar fördel för honom då han är kvick ut från början och siktet är förstås inställt på att köra till ledningen här från kusken och tränaren Jörgen Westholm och över den korta distansen sedan så ska Gargamel ses med toppchans. Jag spikar! 

4 Vejmo Martin är en nyttig herre som alltid gör sitt i loppen och under fjolåret så hann han med att göra sjutton starter vilket slutade med nio pallplaceringar varav två segrar. Han var ute i samma lopp som min vinnare av det här loppet förra lördagen och efter att han då galopperat kort efter start så stod han för en riktigt fin upphämtning fram till en tredjeplats. Här så har han fått ett fint utgångsläge och om femåringen kliver iväg felfritt här från början så lär det kunna lösa sig rätt så fint här för Vejmo Martin tillsammans med hans kusk och tränare Olle Alsèn och med ett fint lopp i den främre träffen här så ska man ses med en mycket bra chans till att sluta på prispallen. 

Min Vinnare: 5 Gargamel 

Spets efter 500m: 5 Gargamel 

Skrällen: 2 Stormyrans Lasse 

Rankingen: A: 5 B: 4,2,3,1,6 C: 7,8,9 


GS75-5 2140m Auto

6 My Precious One är en fin märr som under hösten och vintern har inlett sin karriär lovande då hon på fem starter har tagit två segrar och två andraplatser. Hon gjorde två starter under december och hennes senaste seger kom i hennes näst senaste start som var på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där hon från 20 meters tillägg hamnade bra på det och kördes med varvet kvar till mål fram utvändigt ledaren, och därifrån sedan så var hon bara bäst och vann det loppet enkelt för att sedan följa upp det med en andraplats på samma bana för en månad sedan. Man har vässat träningen lite med henne inför den här starten enligt stallet som tror på en ny fin insats här ifrån My Precious One som från ett fint startspår bör hamna bra på det här från början och om hon sedan presterar som hon har gjort tidigare så kommer hennes avslutning att räcka till seger här. 

2 Olympia Sting har också inlett sin karriär lovande då hon på hennes åtta inledande starter har slutat bland de tre främsta vid sex tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste starten för henne var för knappa två veckor sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där hon i rätt så speciella förhållanden gjorde det bra som trea från ledningen sedan hon fått springa på i ett rätt så jämnt tempo. Stallet tycker att hon efter senaste starten har tagit kliv framåt i formen inför den här uppgiften som på förhand ser spännande ut då hon har fått ett fint utgångsläge återigen som bör innebära att Olympia Sting på nytt sitter i ledningen här och väl därifrån sedan så leder hon även det här loppet länge. 

Min Vinnare: 6 My Precious One 

Spets efter 500m: 2 Olympia Sting 

Skrällen: 9 Xanthis Kimberly 

Rankingen: A: 6 B: 2,9,7 C: 5,3,8,1,4


GS75-6 2140m Volt 

8 Infinity of Joy är en rätt så bra herre när han väl får det att fungera fullt ut och på fjolårets tjugo starter så blev det sex pallplaceringar varav en slutade med seger. Han såldes under hösten till Finland där han sedan gjorde ett par starter utan att glänsa och han är nu tillbaka i Sverige igen och då hos sin nya tränare Oskar Kylin-Blom som han gör en spännande debut för här. Rapporterna låter helt okej från stallet då han ändå är svårbedömd för dom sedan han inte har varit där mer än två veckor, men samtidigt så tycker man att det ser ut som en passande uppgift på förhand då motståndet inte är det tuffaste här och om det bara kan klaffa en aning här för Infinity of Joy så tycker jag att han normalt sett ska ses med en vettig segerchans här. 

4 Chill of Mine gör oftast sitt i loppen och kom igång med sitt startande lite mer kontinuerligt under fjolåret som fyraåring då han på fjorton starter tog två andraplatser och tre tredjeplatser. Han debuterade i ny regi för sin nuvarande tränare Oskar J Andersson i hans senaste start som var på just Gävletravet för 1.5 vecka sedan där han efter ett snällt lopp invändigt satt fast med krafter kvar över mål som femma till slut och såg fin ut. Med det loppet i kroppen så lär nu formen ha fått sig ett uppsving och från ett intressant utgångsläge här så lär det bli ett mer offensivt upplägg för Chill of Mine den här gången där ledningen hade varit att föredra och om det lyckas så är mycket vunnet, men även med ett lopp i den främre träffen så ska han räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 8 Infinity of Joy 

Spets efter 500m: 2 Nando Boko 

Skrällen: 11 Tex Mex 

Rankingen: A: 8,4 B: 3,2,11,6 C: 9,10,1,7,5 


GS75-7 2140m Auto

8 Global Embargo är en fin herre som oftast tävlar i rätt så tuffa sammanhang och på hans fjorton starter under 2025 så blev det sex pallplaceringar varav en slutade med seger. Just segern kom i hans näst senaste start som var för en månad sedan då han på Mantorpstravet vann väldigt enkelt från ledningen, och därefter så gjorde man en start på V85 just på Gävletravet där han efter ett invändigt lopp till en början kom ut i ett andraspår 700 meter före mål och han kom sedan loss rätt så sent men spurtade ändå klart bra i skymundan och det ser ut som att formen är riktigt fin för dagen. Här så har han fått ett klart sämre utgångsläge, men han möter samtidigt ett enklare motstånd den här gången och ett offensivt upplägg ska man kunna förvänta sig här ifrån kusken Rikard Skoglund som nog känner att han förmodligen sitter bakom fältets bästa häst och med lite klaff för Global Embargo under loppets gång så tycker jag att det här ser ut som en toppchans. Jag avslutar omgången med en spik! 

9 Express Cash kan mycket i grunden men tjänade merparten av sina pengar som yngre och fick inte alls det att stämma under fjolåret då han blott gjorde sex starter och fick på dessa inte med sig någonting nämnvärt. Han har i år kommit igång något bättre och redan gjort två starter vilket har resulterat i en andraplats som bäst. Just andraplatsen tog han på Rommetravet i början av månaden då han spurtade klart positivt till slut och därefter så sent som förra lördagen på samma bana så var han ute på V85 där han från ett hopplöst utgångsläge över kort distans hamnade sist i fältet efter en bit och han spurtade ändå klart bra i skymundan och ser ändå ut att vara lite på gång för dagen. Här så har han fått ett vettigt startspår som bör ge honom ett rätt så fint lopp och om han sedan spurtar som han har gjort på slutet så tycker jag att Express Cash ska kunna ses med en bra chans till att sluta bland de tre främsta i mål. 

Min Vinnare: 8 Global Embargo 

Spets efter 500m: 5 Gordon Brodde 

Skrällen: 11 Spader 

Rankingen: A: 8 B: 9,11,4,3,5,1,6 C: 2,7,10,12 


Lycka till!

Christoffer