GS75 körs den här söndagen på Kalmartravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i GS75-3 där 1 Funny Money har en fin uppgift och i GS75-6 så står 9 Glamour As för klassen i gänget. 


GS75-Förslag Kalmar 1/3

G75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

GS75-1 2140m Volt 

7 Kiss Me Sisu är en klart fin tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och på årets tre inledande starter så har det blivit en tredjeplats som bäst och han har varit ute i rätt så tuffa sällskap. Senaste starten gjorde han på Åbytravet för 1.5 vecka sedan där han gjorde det klart bra som fyra och med tätare starter nu så får man anta att formen till den här starten kommer att vara förbättrad. Från ett dessutom väldigt passande utgångsläge den här gången så lär kusken och tränaren Kevin Oscarsson ha siktet inställt på att köra sig till ledningen här tillsammans med Kiss Me Sisu vilket det ska vara bra chans till att man lyckas med och väl därifrån så är han hästen att slå här. 

4 J.C. är en rätt så rejäl herre som inför i år bytte regi till sin nuvarande tränare Thomas Dalborg som han har gjort två starter för vilket har resulterat i en seger och en tredjeplats. Just segern tog han i sin näst senaste start som var för en månad sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna vann enkelt från ledningen mot ett rätt så bra motstånd och sedan så blev det en tredjeplats från samma position på Åbytravet för knappa två veckor sedan. Formen är således fin för dagen och här så tycker jag att stallet återigen har hittat en rätt så intressant uppgift då det rent av ser ut som att J.C. möter ett lite enklare motstånd den här gången och om det bara klaffar en aning här så är han med i segerstriden på nytt här. 

Min Vinnare: 7 Kiss Me Sisu 

Spets efter 500m: 7 Kiss Me Sisu 

Skrällen: 5 Dual Communication 

Rankingen: A: 7,4 B: 5,3,8,6 C: 1,2,9 


GS75-2 1640m Auto

9 Rhiannon är en fartfylld dam med ett högt kunnande när hon väl får det att fungera fullt ut och på karriärens tio starter fram tills nu så har det blivit tre segrar och en tredjeplats. Hon har i år gjort en start och det var för 1.5 månad sedan på Halmstadtravet där hon som hårt betrodd fick nöja sig med en tredjeplats från ledningen. Formen får man anta är något bättre nu och till den här starten så ser det dessutom ut att kunna bli någon form av barfotabalans vilket är intressant och från ett passande smygläge här så bör det kunna lösa sig rätt så fint för fyraåringen tillsammans med kusken Tyler Mifsud och om Rhiannon kommer upp i sin rätta nivå så tycker jag att hon i ett rätt så ojämnt fält ska ses med en bra chans till att växla ner det här motståndet till slut. 

3 Bravo Amore finns det ett rätt så bra kunnande i men hon får inte alltid ut det på tävlingsbanan och hon hade lite av ett mellanår under 2025 då hon på sju starter tog en tredjeplats som bäst. Hon gör årsdebut här efter ett tävlingsuppehåll på lite mer än fem månader och har enligt stallet fått träna på rätt så ordentligt under vintern och stallet låter nöjda med henne och man tycker att hon kommer väl förberedd till den här starten. Utgångsläget är dessutom bra och kusken Gustav Johansson lär vara aktiv den första biten här bakom Bravo Amore för att kunna köra sig till ledningen och väl från den positionen över den korta distansen så leder man det här loppet länge. 

Min Vinnare: 9 Rhiannon 

Spets efter 500m: 3 Bravo Amore 

Skrällen: 3 Bravo Amore 

Rankingen: A: 9 B: 3,1,7,5,4,2 C: 8,6,10 


GS75-3 2140m Auto

1 Funny Money är en rejäl herre som har tävlat framgångsrikt på V85 under vintern och han kommer närmast från tre raka starter på just lördagar där han avrundade fjolåret med en seger på Halmstadtravet och i år så har det blivit två starter, först på Kalmartravet för lite mer än en månad sedan där han var riktigt bra som tvåa och senast i en STL-Final på Solvalla så blev det en sjätteplats. Här så får man säga att han går ner i klass sett till vilket motstånd som han möter och från ett klart bra startspår så kommer han att sitta bra på det från början, och även om det inte blir någon ledning initialt så tror jag att respekten är så stor för Funny Money från konkurrenterna att kusken och tränaren Fredrik Persson kan köra sig till ledningen i ett tidigt skede och det här ska vara en toppchans. Jag spikar! 

2 L’Amiral S.J.S gör oftast sitt i loppen och på förra årets tolv starter så blev det fem pallplaceringar varav en slutade med seger. Här så är det dags för årsdebut vilket gör att han säkert kommer att behöva något lopp i kroppen innan formen sitter där igen, men från ett fint startspår så kommer det att lösa sig bra i ett litet fält för L`Amiral S.J.S. som även tål att göra lite jobb själv om så krävs och sett till hans grundkunnande så ska det vara en klart bra chans här till att han slutar på prispallen. 

Min Vinnare: 1 Funny Money 

Spets efter 500m: 1 Funny Money 

Skrällen: 2 L’Amiral S.J.S 

Rankingen: A: 1 B: 2,5,4,3 


GS75-4 2140m Volt 

1 Avatar W.F. har under vintern inlett sin karriär klart positivt då han på fyra starter har tagit en andra och en tredjeplats som bäst. Två av starterna har han gjort i år och han gjorde det väldigt bra som tvåa bakom en obesegrad häst näst senast på Halmstadtravet för 1.5 månad sedan där han fick se sig besegrad med en nos, och senast på samma bana för 2.5 vecka sedan så höll han helt okej som fyra i lite knepig stil till slut. Här så tycker jag att förutsättningarna på förhand ser väldigt intressanta ut då han tillsammans med sin kusk och tränare Johan Untersteiner bör kunna sitta i ledningen direkt från start och sedan så lär man vilja köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser för Avatar W.F. vilket den gör hela vägen här. 

6 Forest Wood är en trevlig herre som på sina åtta starter hittills har tagit en pallplacering i hälften av dessa varav två har slutat med seger. Han avrundade fjolåret redan i slutet av juli och var först tillbaka på tävlingsbanan igen för knappa tre veckor sedan då han just på Kalmartravet gjorde det bra som tvåa efter att han kom ner i rygg på ledaren med varvet kvar till mål. Med det loppet i kroppen så kommer nu formen ha fått sig ett rejält uppsving och här så tycker jag att det sett till motståndet ser intressant ut då det är ett rätt så ojämnt lopp och från ett bra startspår på 20 meters tillägg så bör kusken Tyler Mifsud kunna lösa en fin position här åt Forest Wood som ska ses med chans till att blanda sig i segerstriden här. 

Min Vinnare: 1 Avatar W.F. 

Spets efter 500m: 1 Avarar W.F. 

Skrällen: 8 Passage to India 

Rankingen: A: 1,6 B: 4,11,8 C: 2,7,5,10,9 


GS75-5 2140m Auto

2 Chocolatemere är en kapabel men lite skör tjej som trots sin ålder på nu sju år inte har gjort mer än tretton starter hittills i karriären och på dessa så har det blivit åtta pallplaceringar varav fyra har slutat med seger. Hon har i år gjort en start och det var på Mantorpstravet för knappa tre veckor sedan där hon visserligen fick ett fint lopp, men efter att ha tappat lite luft kort efter start och så sprang hon även med ena hjulet sönder vilket gjorde att det blev alldeles för tufft för henne till slut. Det låter annars uppåt inför den här starten som på förhand ser väldigt bra ut då hon från ett fint startspår här bör vara den som sitter i ledningen kort efter start tillsammans med kusken Oskar Svanberg och om sedan Chocolatemere fungerar som hon ska så är hon den som ska ses med klart bäst segerchans här. 

5 Piernas Largas är en kvickfotad herre som utvecklades fint under fjolåret då han på fjorton starter slutade på prispallen vid sex tillfällen varav fyra slutade med seger och i år på hans två starter så har det blivit en andraplats som bäst. Just den placeringen tog femåringen i sin senaste start som var just på Kalmartravet för knappa tre veckor sedan då han fick göra jobbet utvändigt ledaren under större delen av loppet och föll då med flaggan i topp efter att han fått ge sig mot en smygkörd konkurrent den sista biten. Det var ett fint formbesked och stallet låter fortsatt nöjda med honom inför den här starten som från ett fint utgångsläge ser intressant ut inför och kusken Tyler Mifsud bör kunna placera Piernas Largas i en rätt så fin position här kort efter start och med lite bättre klaff den här gången så ska man räknas tidigt. 

Min Vinnare: 2 Chocolatemere 

Spets efter 500m: 2 Chocolatemere 

Skrällen: 6 Kaboom 

Rankingen: A: 2,5 B: 8,6,10,3 C: 4,7,9,1


GS75-6 2140m Volt 

9 Glamour As är en fin italienska som tidigare tävlade i Holland och Tyskland innan hon för bara en månad sedan flyttade till Sverige och sin nuvarande tränare Thomas Dalborg som hon debuterade för på Halmstadtravet för 2.5 vecka sedan där det blev en delad seger efter att fyraåringen stått för en rejäl avslutning sista 700 meterna. Stallet tycker att det finns väldigt fin utvecklingspotential i henne så det ska bli spännande att få se henne under året hur hon utvecklas, och här så tycker jag att man har hittat en rätt så fin uppgift på nytt åt henne då det är ett litet fält och trots att Glamour As startar med 20 meters tillägg så kommer det att lösa sig fint här och med en liknande insats som senast så ska segerchansen vara på topp även denna gång. Jag spikar! 

4 Spirulina är en rätt så trevlig tjej som inledde det här året på bästa sätt då hon vann sin årsdebut som var just på Kalmartravet för knappa tre veckor sedan där hon från ledningen vann enkelt. Hon har efter det varit struken inför en tilltänkt start kort efter segern, men då man är ute och är redo för en ny start redan nu så lär det inte ha varit någon större fara med henne då. Här så står hon bakom min vinnare rätt så fint till och om kusken Victor Rosleff kan hitta till ledningen på nytt här tillsammans med Spirulina så är mycket vunnet och det ska kunna räcka till en pallplacering här. 

Min Vinnare: 9 Glamour As 

Spets efter 500m: 4 Spirulina 

Skrällen: 8 Whatabill 

Rankingen: A: 9 B: 4,8,6 C: 3,1,5


GS75-7 2640m Auto

3 Bombardier Maanos är en fin tävlingshäst som är riktigt bra när han väl får det att fungera fullt ut vilket han fick direkt i samband med sin årsdebut för lite mer än en månad sedan då han trots ett tufft utgångsläge kördes till ledningen direkt från start och sedan så drog han på i ett rätt så jämnt tempo och höll till slut undan på ett bra vis efter att han blivit rejält utmanad den sista biten. Med det loppet i kroppen så lär nu formen vara klart förbättrad till den här starten och från stallet låter det även positivt och den långa distansen ser man inte som något problem. Från ett dessutom fint startspår så kommer kusken och tränaren Oskar Svanberg att köra till från start här tillsammans med sin adept som har visat att han trivs i just ledningen och om man kommer dit även denna gång så leder Bombardier Maanos även det här loppet hela vägen. 

6 Getting Rid of kan en hel del när det väl stämmer för honom och på förra årets elva starter så blev det sex pallplaceringar varav två slutade med seger och i år på tre starter så har han tagit en tredjeplats som bäst. Just tredjeplatsen tog han på nyårsdagen och därefter så har det inte riktigt stämt för honom då han galopperade bort en framskjuten placering näst senast när man var på väg in mot upploppet och senast på Åbytravet för 3.5 vecka sedan så backades han sist kort efter start sedan han startat längst ut bakom startbilen och därefter så kom han aldrig riktigt in i loppet. Här så ser det väl lite bättre ut sett till utgångsläget och motstånd, så om kusken Jonas Oscarsson kan bjuda Getting Rid of på ett lite bättre lopp den här gången så kommer hans avslutning att bita bra här och han ska normalt sett räknas tidigt. 

Min Vinnare: 3 Bombardier Maanos 

Spets efter 500m: 3 Bombardier Maanos 

Skrällen: 5 Pacino Ali 

Rankingen: A: 3,6 B: 2,8,5,7,4,10,9 C: 1,11 


Lycka till!

Christoffer