GS75 körs den hĂ€r söndagen pĂ„ Östersundstravet. Jag spelar med en spik och det Ă€r i GS75-2 dĂ€r 7 Candy Celebration har en mycket fin uppgift framför sig. 


GS75-Förslag Östersund 11/1

G75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
G75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

GS75-1 2140m Volt 

10 Sol Eld Ă€r ett rĂ€tt sĂ„ vettigt kallblod som visat fin form pĂ„ slutet och kommer till den hĂ€r starten med tvĂ„ raka segrar bakom sig. Den senaste togs för en mĂ„nad sedan pĂ„ BergsĂ„ker i Sundsvall dĂ€r han fick göra en hel del jobb sjĂ€lv över den korta distansen och han var riktigt fin dĂ„ han kunde köra sig till ledningen in i sista svĂ€ng och segern blev till slut vĂ€ldigt enkel. HĂ€r sĂ„ vĂ€ntar en lite annan uppgift dĂ„ han startar med 40 meters tillĂ€gg, men det Ă€r ett litet fĂ€lt och bör dĂ„ kunna lösa sig nĂ„gorlunda vettigt hĂ€r för sexĂ„ringen som inte möter nĂ„got tuffare motstĂ„nd Ă€n tidigare hĂ€r och jag tycker att Sol Eld om han presterar som pĂ„ slutet ska vara den med bĂ€st segerchans hĂ€r i ett annars halvöppet lopp. 

8 LundĂ„sens Linus Ă€r kanske den i loppet med bĂ€st grundkapacitet men som har tĂ€vlat rĂ€tt sĂ„ ojĂ€mnt stundtals och pĂ„ karriĂ€rens tolv starter sĂ„ har det blivit tvĂ„ segrar och en tredjeplats som bĂ€st. Han Ă„terkommer hĂ€r efter 2.5 mĂ„nads tĂ€vlingsfrĂ„nvaro, men har enligt stallet trĂ€nat pĂ„ hela tiden och han kĂ€nns som han ska menar man pĂ„. Han lĂ€r dĂ€remot behöva nĂ„got lopp i kroppen innan han kommer i form igen, men han möter samtidigt ett inte allt för tufft motstĂ„nd hĂ€r och om kusken Ingvar Nyberg fĂ„r ivĂ€g LundĂ„sens Linus frĂ„n start hĂ€r sĂ„ har han en fin spurt att tillgĂ„ och ska rĂ€knas tidigt i det hĂ€r sĂ€llskapet. 

Min Vinnare: 10 Sol Eld 

Spets efter 500m: 1 Genas Pilot 

SkrĂ€llen: 7 Vejmo JĂ€rva 

Rankingen: A: 10,8 B: 5,1,7,6 C: 2,11,9,4,3 


GS75-2 2140m Volt

7 Candy Celebration Ă€r en fin tjej som oftast gör sitt i loppen och pĂ„ fjolĂ„rets elva starter sĂ„ blev det en pallplacering vid fem tillfĂ€llen varav tvĂ„ slutade med seger. Hon avslutade fjolĂ„ret med en stark andraplats pĂ„ UmĂ„ker under juldagen dĂ„ hon mot ett tufft motstĂ„nd bjöd pĂ„ en fin avslutning ute i spĂ„ren sista halvvarvet och visade att formen Ă€r fin för dagen. HĂ€r sĂ„ gĂ„r hon ner i klass rĂ€tt sĂ„ rejĂ€lt om man ser till motstĂ„ndet och frĂ„n ett fint utgĂ„ngslĂ€ge sĂ„ lĂ€r kusken Micael Melander vara offensiv frĂ„n start och ha siktet instĂ€llt pĂ„ att tidigt sitta i ledningen hĂ€r tillsammans med Candy Celebration och vĂ€l dĂ€rifrĂ„n sedan sĂ„ ska hon ses med toppchans. Jag spikar! 

6 Discovery W.F. Ă€r en nyttig tĂ€vlingshĂ€st som Ă€r rĂ€tt sĂ„ vettig i grunden och pĂ„ förra Ă„rets femton starter sĂ„ blev det som bĂ€st tvĂ„ segrar och tre andraplatser. Senaste starten för honom var i början av december pĂ„ BergsĂ„ker dĂ€r han precis som nu startade med 20 meters tillĂ€gg, och han hamnade dĂ„ efter en fin start rĂ€tt sĂ„ bra pĂ„ det under loppets gĂ„ng och var vĂ€ldigt starkt gĂ„endes i sista svĂ€ng innan han galopperade pĂ„ vĂ€g in mot upploppet och han fick dĂ„ istĂ€llet nöja sig med en andraplats vilket Ă€ndĂ„ var klart bra. Han har blivit Ă„tgĂ€rdad efter den starten och stallet lĂ„ter nu vĂ€ldigt nöjda med hur han kĂ€nns i trĂ€ningen inför den hĂ€r starten sĂ„ man förvĂ€ntar sig en fin insats hĂ€r ifrĂ„n Discovery W.F. och om det bara löser sig nĂ„gorlunda frĂ„n det lite snĂ€va startspĂ„ret hĂ€r pĂ„ 20 meters tillĂ€gg sĂ„ ska man rĂ€knas med en bra chans till att sluta pĂ„ prispallen. 

Min Vinnare: 7 Candy Celebration 

Spets efter 500m: 7 Candy Celebration 

SkrĂ€llen: 8 Cobol Infinity 

Rankingen: A: 7 B: 6,8,3,12,2,4 C: 11,5,1,9,10 


GS75-3 2140m Auto

1 Nils Zonett Ă€r en högkapabel herre i grunden som under 2025 hann med att göra fjorton starter och pĂ„ dessa sĂ„ blev det tre segrar och tvĂ„ andraplatser. Han matchades Ă€ven stundtals i rĂ€tt sĂ„ tuffa lopp och senaste starten för honom var för knappa tre veckor sedan pĂ„ BergsĂ„ker dĂ€r han fick ett tufft lopp utvĂ€ndigt ledaren och höll med tanke pĂ„ det farten klart bra hela vĂ€gen in i mĂ„l till en femteplats. HĂ€r sĂ„ har han fĂ„tt ett klart mer fördelaktigt utgĂ„ngslĂ€ge som kusken Ulf Ohlsson kommer att försöka utnyttja till en början dĂ„ Nils Zonett normalt sett Ă€r snabb ut frĂ„n start och hĂ€r sĂ„ bör man vara det ekipaget som sitter i ledningen hĂ€r och dĂ€rifrĂ„n sedan sĂ„ blir man mycket svĂ„rfĂ„ngade. 

6 Energy Kronos Ă€r en fin tjej som hade ett bra fjolĂ„r dĂ„ hon pĂ„ arton starter slutade pĂ„ prispallen vid elva tillfĂ€llen varav fyra slutade med seger. Hon var ute i lite tuffare sĂ€llskap under december vid tvĂ„ tillfĂ€llen pĂ„ V85 dĂ€r hon inte riktigt rĂ€ckte till, sĂ„ det passar nog henne bĂ€ttre att fĂ„ möta ett lite enklare motstĂ„nd den hĂ€r gĂ„ngen. UtgĂ„ngslĂ€get hade kunnat vara bĂ„de bĂ€ttre och sĂ€mre men det bör kunna lösa sig rĂ€tt sĂ„ vettigt hĂ€r för henna tillsammans med kusken Mats Djuse som sitter upp bakom henne den hĂ€r gĂ„ngen. Om sedan Energy Kronos kommer upp i sin rĂ€tta nivĂ„ sĂ„ Ă€r hon bra nog för att sluta lĂ„ngt fram i ett sĂ„dant hĂ€r lopp och hon ska rĂ€knas mycket tidigt. 

Min Vinnare: 1 Nils Zonett 

Spets efter 500m: 1 Nils Zonett 

SkrĂ€llen: 3 Superior Bro 

Rankingen: A: 1,6 B: 4,3,5,9,7,8 C: 2,10 


GS75-4 2140m Auto

8 Com Valentin Ă€r en rĂ€tt sĂ„ lĂ€cker herre som under hösten och vintern har inlett sin karriĂ€r lovande dĂ„ han pĂ„ fem starter har tagit fyra pallplaceringar varav en har slutat med seger. Senaste starten för honom var för tre veckor sedan pĂ„ BollnĂ€stravet dĂ€r han fick ett fint lopp i rygg pĂ„ ledaren, men han fick luckan alldeles för sent dĂ„ och spurtade fint som tvĂ„a med krafter kvar över mĂ„l. HĂ€r sĂ„ har han fĂ„tt ett tufft utgĂ„ngslĂ€ge, men han Ă€r Ă€ndĂ„ tillrĂ€ckligt kvick ut frĂ„n start för att hamna bra pĂ„ det hĂ€r och en lite mer offensiv styrning lĂ€r det bli den hĂ€r gĂ„ngen ifrĂ„n kusken och trĂ€naren Robert Dunder som lĂ„ter nöjd med Com Valentin för dagen och om det bara klaffar en aning hĂ€r för honom sĂ„ ska segerchansen vara riktigt bra. 

6 Almond Remix har gjort det klart bra sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt dĂ„ han pĂ„ sex starter har tagit tvĂ„ segrar och en andraplats som bĂ€st. Just segrarna tog han tvĂ„ pĂ„ rad under hösten och senaste starten gjorde han för en mĂ„nad sedan pĂ„ BollnĂ€stravet efter tvĂ„ mĂ„naders tĂ€vlingsuppehĂ„ll dĂ€r han kördes snĂ€llt frĂ„n ett tufft utgĂ„ngslĂ€ge och kom i mĂ„l med krafter kvar. Nu sĂ„ Ă€r det lĂ€ge för att vara lite mer offensiv hĂ€r dĂ„ han har fĂ„tt ett bra startspĂ„r som kusken Ulf Ohlsson lĂ€r försöka omvandla till att man sitter i ledningen hĂ€r efter en bit och sedan sĂ„ vill han nog köra i den positionen tillsammans med Almond Remix som leder det hĂ€r loppet lĂ€nge. 

Min Vinnare: 8 Com Valentin 

Spets efter 500m: 6 Almond Remix 

SkrĂ€llen: 3 Lejo 

Rankingen: A: 8 B: 6,3,5,11,2 C: 1,12,10,4 


GS75-5 2140m Auto

5 Teknologen Ă€r en i grunden kapabel herre som tĂ€vlade i tuffa sammanhang som yngre och som under hans första Ă„r som Ă€ldre förra Ă„ret hann med att göra femton starter vilket som bĂ€st slutade med en seger och tre andraplatser. Han fick det inte riktigt att stĂ€mma under hösten och Ă„terkommer hĂ€r efter ett tĂ€vlingsuppehĂ„ll pĂ„ tvĂ„ mĂ„nader och det lĂ„ter vĂ€ldigt uppĂ„t frĂ„n stallet som tycker att sexĂ„ringen Ă€r frĂ€sch och fin för dagen och kĂ€nns vĂ€ldigt bra i trĂ€ningen. Han har dessutom fĂ„tt ett fint startspĂ„r hĂ€r som kusken och trĂ€naren Robert Skoglund kommer att ladda ivĂ€g ifrĂ„n i hopp om att komma till ledningen vilket det ska vara en bra chans till att man gör och vĂ€l dĂ€rifrĂ„n sedan sĂ„ tycker jag att den hĂ€r uppgiften ser riktigt bra ut för Teknologen. 

4 Bato Tösen Ă€r en trevlig tjej som oftast gör sitt i loppen och som efter ett lĂ„ngt tĂ€vlingsuppehĂ„ll var tillbaka igen pĂ„ tĂ€vlingsbanan under fjolĂ„ret för första gĂ„ngen sedan hösten 2022 och pĂ„ sex starter under 2025 sĂ„ blev det som bĂ€st tvĂ„ segrar och en tredjeplats. Senaste starten för henne var för en mĂ„nad sedan under Luciadagen pĂ„ just Östersundstravet dĂ€r hon till en början tog hand om ledningen för att sedan slĂ€ppa över den, och efter att hon sedan fick luckan över upploppet sĂ„ höll hon farten klart bra till en fjĂ€rdeplats utan att hon pressades för fullt. Formen pekar uppĂ„t Ă€r kĂ€nslan och frĂ„n ett fint startspĂ„r hĂ€r sĂ„ kommer det Ă„terigen att bli ett fint lopp för henne hĂ€r i den frĂ€mre trĂ€ffen och med lite tur till slut för Bato Tösen sĂ„ Ă€r hon bra nog för att kunna vara med och utmana om segern hĂ€r. 

Min Vinnare: 5 Teknologen 

Spets efter 500m: 5 Teknologen 

SkrĂ€llen: 2 Moshus Prinsen 

Rankingen: A: 5 B: 4,10,9,2,1 C: 6,7,8,3 


GS75-6 1640m Auto 

2 Dats Pepino Ă€r en kvickfotad herre som utvecklades fint under fjolĂ„ret dĂ„ han pĂ„ tio starter slutade pĂ„ prispallen vid sex tillfĂ€llen varav tre slutade med seger. Året avslutades med en start pĂ„ V85 för en mĂ„nad sedan just pĂ„ Östersundstravet dĂ€r han gjorde det klart okej som sexa i mĂ„l. Han möter nu ett klart mer lĂ€mpligare motstĂ„nd för hans del och stallet lĂ„ter optimistiska inför den hĂ€r uppgiften som helt klart ser bra ut pĂ„ förhand och frĂ„n ett fint utgĂ„ngslĂ€ge hĂ€r sĂ„ ska det vara en bra chans till att kusken och trĂ€naren Jan-Olof Johansson hittar till ledningen tidigt hĂ€r bakom Dats Pepino som tidigare har trivts bra i den positionen och jag tycker att han Ă€r helt klart hĂ€sten att slĂ„ för de andra hĂ€r. 

11 Sunflower Tile Ă€r en trevlig tjej med ett fint kunnande nĂ€r hon vĂ€l fĂ„r det att fungera fullt ut. Hon trĂ€nades tidigare i södra Sverige, men har nu gjort flytten upp till JĂ€mtland och sin nya trĂ€nare Tomas B Nilsson som hon gör en spĂ€nnande regidebut för hĂ€r. Hon var i vĂ€ldigt fint skick nĂ€r hon kom upp och man har kunnat trĂ€na pĂ„ bra under vintern som hon har fĂ„tt anpassa sig lite efter dĂ„ det Ă€r nytt för henne att fĂ„ springa med brodd. Det har dĂ€remot fungerat allt bĂ€ttre för henne och motstĂ„ndsmĂ€ssigt nu för Sunflower Tile sĂ„ gĂ„r hon ner i klass till den hĂ€r starten som blir spĂ€nnande att se, men frĂ„n ett tufft utgĂ„ngslĂ€ge sĂ„ behöver hon samtidigt lite tur och om kusken Ulf Ohlsson just finner de rĂ€tta vĂ€garna fram hĂ€r för henne sĂ„ ska hon normalt sett rĂ€knas tidigt hĂ€r. 

Min Vinnare: 2 Dats Pepino 

Spets efter 500m: 2 Dats Pepino 

SkrĂ€llen: 1 Phoenix Wibb 

Rankingen: A: 2,11 B: 1,10,5,9 C: 4,8,7,3,6 


GS75-7 2140m Volt 

1 Bleke Best Ă€r en norsk gĂ€st med ett högt kunnande som ofta slutar lĂ„ngt fram i loppen han startar i. Under fjolĂ„ret sĂ„ blev det fjorton starter och pĂ„ dessa sĂ„ slutade han bland de tre frĂ€msta vid nio tillfĂ€llen varav tvĂ„ slutade med seger. Han har mest tĂ€vlat hemma i Norge pĂ„ sin hemmabana Varig Orkla dĂ€r han gjorde sin senaste start för nĂ€rmare en mĂ„nad sedan dĂ€r han fick göra jobbet utvĂ€ndigt ledaren och höll med tanke pĂ„ det helt okej till en andraplats som hĂ„rt betrodd. Stallet lĂ„ter nöjda med honom inför den hĂ€r starten och Ă€ven om motstĂ„ndet nu Ă€r nĂ„got tuffare sĂ„ ser det klart intressant ut pĂ„ förhand dĂ„ utgĂ„ngslĂ€get Ă€r perfekt för sjuĂ„ringen som kommer att sitta bra pĂ„ det hĂ€r och sedan fĂ„r man se vilken taktik som kusken och trĂ€naren Noralf Braekken vill anvĂ€nda sig av hĂ€r bakom Bleke Best som ska ses med en fin segerchans hĂ€r. 

3 Optandsprinsen tog ett par rejĂ€la kliv i sin utveckling under fjolĂ„ret dĂ„ han pĂ„ hela nitton starter tog tolv pallplaceringar varav tre slutade med seger. Han avslutade 2025 med en fin andraplats pĂ„ BergsĂ„ker för knappa tre veckor sedan dĂ€r han över kort distans startade med 20 meters tillĂ€gg, men han kom ivĂ€g fint frĂ„n start och satt efter en bit i rygg pĂ„ ledaren innan han gick ut ett spĂ„r mitt pĂ„ den sista bortre lĂ„ngsidan och han höll sedan farten klart bra hela vĂ€gen in i mĂ„l Ă€ven om han bromsade kanske lite vĂ€l mycket till slut. HĂ€r sĂ„ har han fĂ„tt ett fint utgĂ„ngslĂ€ge som bör innebĂ€ra att kusken och trĂ€naren Erik Von Essen kan finna en fin position hĂ€r Ă„t Optandsprinsen och om han kan fĂ„ smyga med i ryggar hĂ€r in i det lĂ€ngsta sĂ„ kommer hans avslutning att bita bra hĂ€r till slut och han ska rĂ€knas tidigt. 

Min Vinnare: 1 Bleke Best 

Spets efter 500m: 1 Bleke Best 

SkrĂ€llen: 4 Snyggen 

Rankingen: A: 1 B: 3,5,8,4,10 C: 2,11,6,9,7 


Lycka till!

Christoffer