Det är Jackpot på V64 som den här måndagen körs på Axevallatravet i Skara. Jag spelar med en spik och det är i V64-1 där 8 Memorial Fashion ska ses med toppchans. 


V64-Förslag Axevalla 9/3

V64-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V64-1 2140m Auto

8 Memorial Fashion är en oerhört kapabel herre men som inte är helt enkel att ha att göra med då han ofta tidigare i karriären ägnade sig mest åt att galoppera. Han har dock sett allt mer stabil ut under vintern och på hans fem senaste starter så har han travat hela vägen varje gång vilket har resulterat i en pallplacering i alla dessa fem varav tre har slutat med seger. Senaste segern tog han i sin senaste start som var på Färjestadstravet i mitten av februari där han från ett tufft utgångsläge hamnade en bit bak i kön till en början över kort distans, men efter att han sedan gått på ute i tredjespår med varvet kvar till mål så hade han inga problem att runda det här sällskapet. Han befinner sig fortsatt i en för låg klass sett till vilken kapacitet som han besitter och om han bestämmer sig för att trava hela vägen även den här gången så står Memorial Fashion tillsammans med kusken Carl Johan Jepson för klassen i det här gänget och han är en gjuten spik. 

9 Bys Yubraj har inlett det här året med en seger på tre starter och har matchats i rätt så tuffa lopp under vintern. Just segern tog han i samband med sin årsdebut i början av februari och därefter så har han gjort två raka starter på V85 där det har blivit tidiga galopper vilket förstås sätter ett litet frågetecken kring formen. Här så har han dock fått ett bakspår vilket bör göra så att femåringen tar sig iväg felfritt till en början och då bör det också kunna lösa sig rätt så fint här i ett litet fält och bakom min vinnare av loppet så tycker jag att Bys Yubraj ska räknas tidigt, och det ska vara en bra chans till att man slutar på prispallen. 

Min Vinnare: 8 Memorial Fashion 

Spets efter 500m: 3 Expensive Jewel

Skrällen: 9 Bys Yubraj 

Rankingen: A: 8 B: 9,6,5,3 C: 4,2,1 


V64-2 2140m Auto

10 Baldan Garde är en rätt så rejäl herre som inte har fått vinna lopp än på tio försök men har ändå visat upp ett rätt så fint kunnande då han som bäst har tagit två andra och tre tredjeplatser. I år så har han hunnit med att göra två starter vilket har resulterat i en andraplats som bäst och den kom i hans senaste start som var på Axevallatravet i början av februari där han över kort distans fick göra jobbet utvändigt ledaren och han höll farten klart bra hela vägen in i mål. Känslan är att det mer är en fråga om tid innan han vinner sitt första lopp och här så tycker jag att stallet har hittat en rätt så vettig uppgift för fyraåringen, och om kusken Julian Cordeau kan bjuda Baldan Garde på en vettig resa här så kommer hana avslutning att bli svår att stå emot för de andra här. 

3 Öje Tim är en fartfylld men inte helt enkel herre som har galopperat i fem av karriärens nio starter och på hans tre starter i år så har det blivit en seger som bäst. Senaste starten för honom var i början av februari på just Axevallatravet där han fick ett fint lopp i rygg på ledaren där han inte fick helt fritt och galopperade då 100 meter före mål med gott om krafter kvar. Det låter från stallet som att han hoppas på att han ska kunna klättra en bit upp i klasserna och till den här starten så ser det ut att fyraåringen ska få springa barfota fram vilket ska vara ett stort plus för honom. Från ett dessutom fint utgångsläge här så bör kusken Tom Johansson kunna finna en fin position åt Öje Tim som i ett annars halvöppet lopp ska räknas mycket tidigt ifall han travar hela vägen den här gången. 

Min Vinnare: 10 Baldan Garde 

Spets efter 500m: 4 Kling Shadow 

Skrällen: 1 Bellissimo Bird 

Rankingen: A: 10,3 B: 4,1,9,2 C: 7,8,6,5

 

V64-3 2140m Volt 

7 Thunderbird var igång och gjorde ett par starter redan som tvååring utan någon större framgång innan han tvingades till en längre vila från tävlingsbanan och han missade hela förra året. Han bytte under hösten förra året regi till sin nuvarande tränare Joakim Lövgren som han debuterade för på Åbytravet så sent som för 2.5 vecka sedan och det blev seger direkt efter att han fått göra jobbet utvändigt ledaren, men han kunde trots det avgöra det loppet kort före mål efter en tät slutstrid. Med det loppet i kroppen så kommer nu han ha gått framåt en hel del får man tro och till den här starten så lättar man dessutom honom lite i balansen vilket är intressant, och från ett fint startspår dessutom så kommer det att lösa sig fint här för Thunderbird som ska ses med en bra segerchans här. 

11 White Wood har inlett sin karriär först i år som fyraåring och det var en väldigt fin debut som han bjöd på när han på Åbytravet för 1.5 vecka sedan vann enkelt från ledningen och intrycket tycker jag var riktigt fint. Han lär med den debuten avklarad ha gått framåt en hel del och även om han möter lite mer rutinerade konkurrenter än han själv här så bör en liknande insats som i debuten räcka en bit även den här gången. Det som är tufft däremot är utgångsläget här som det kommer att krävas lite klaff ifrån och om så är fallet här så ska White Wood räknas tidigt. 

Min Vinnare: 7 Thunderbird 

Spets efter 500m: 6 Daisy Love N.O. 

Skrällen: 8 Al’s Mazzimo 

Rankingen: A: 7,11 B: 6,8,3,12,1 C: 5,9,10,4


V64-4 2140m Volt

1 Nolby Palema kan en hel del när hon väl får det att fungera fullt ut och trivs som bäst när hon får springa på någon form av barfotabalans. Det fick hon i sin senaste start då hon på Åbytravet förra söndagen vann ett lite enklare lopp från ledningen, men jag tycker att intrycket var fint där. Formen bör med tätare starter nu vara något bättre och det blir precis som senast barfota fram även den här gången och från ett fint utgångsläge här dessutom så bör det kunna lösa sig rätt så fint här för sjuåringen som återigen får kusken Julian Cordeau bakom sig i sulkyn och med en fin resa här i den främre träffen så tycker jag att Nolby Palema är den som ska ses med bäst segerchans här. 

2 Support Young gör oftast sitt i loppen och har varit i rätt så fin form under vintern och på hans tre inledande starter i år så har det blivit en andra och en tredjeplats som bäst. Senaste starten för honom var på Färjestadstravet i slutet av februari där han efter en invändig resa en bit bak i kön kom ut i ett andraspår in i sista sväng och därefter så avslutade han det loppet klart bra till en fjärdeplats. Med lite tätare starter nu så lär formen vara förbättrad till den här starten och från ett vettigt utgångsläge här så kommer kusken Jan Silvèn att kunna bjuda Support Young på en fin resa i den främre träffen och med lite klaff under loppets gång så ska han räknas tidigt. 

Min Vinnare: 1 Nolby Palema 

Spets efter 500m: 6 Waco Sixx 

Skrällen: 4 My Great Pretender 

Rankingen: A: 1,2 B: 6,4,8,11,10,3,7,12 C: 5 


V64-5 2140m Auto

2 Luca Barosso är en högkapabel men inte helt enkel herre som årsdebuterade på Halmstadtravet för två veckor sedan vilket även var hans första start för sin nya tränare Maria Törnqvist och han gjorde ett bra lopp då som trea efter att han fått göra lite jobb själv under slutvarvet. Med det loppet i kroppen så lär formen ha fått sig ett uppsving och från stallet låter man fortsatt nöjda med sjuåringen som man hoppas ska kunna kliva iväg felfritt den här gången, för då bör det kunna lösa sig lite bättre med löpningsförloppet den här gången för Luca Barosso som sett till grundkapacitet är den som ska ses med bäst segerchans här. 

9 Cameron Hills är en fin tävlingshäst som ofta har matchats i rätt så tuffa lopp och på hans fyra starter hittills i år så har det blivit en andraplats som bäst. Just den placeringen kom i hans senaste start som var på Färjestadstravet för knappa två veckor sedan då han från ett tufft utgångsläge hamnade utvändigt ledaren efter 600 meter där han sedan fick göra jobbet resterande del av loppet och han höll farten klart bra till slut. Ett bakspår den här gången är inte helt optimalt då han trivs bättre när han får springa med i den främre träffen, men det bör ändå kunna lösa sig rätt så fint här för sexåringen som normalt sett står sig fint i den här typen av lopp och med minsta klaff för Cameron Hills här så ska han tillsammans med kusken Per Linderoth räknas tidigt. 

Min Vinnare: 2 Luca Barosso 

Spets efter 500m: 4 Bases Loaded

Skrällen: 9 Cameron Hills 

Rankingen: A: 2,9 B: 6,7,4,8,3,10 C: 1,5,12,11


V64-6 1640m Auto 

3 Epicure D.E. är en högkapabel herre som under 2025 endast hann med att göra nio starter vilket gav honom fyra pallplaceringar varav en seger som bäst. I år så årsdebuterade han på Kalmartravet för lite mer än en månad sedan efter ett tävlingsuppehåll på ett halvår och det blev då en femteplats efter ett rätt så tufft upplägg. Med det loppet i kroppen så lär han nu ha gått framåt en hel del och nu så får han även springa barfota runt om vilket är ett klart plus för sexåringen och stallet låter nöjda med honom i träningen inför den här starten. Startspåret blev dessutom fint här och då han kan öppna från start om man testar att köra så är nog tanken från kusken Tyler Mifsud vara att köra sig till ledningen här tillsammans med Epicure D.E. som över den korta distansen ska ses med en bra chans till att leda det här loppet hela vägen. 

7 Jula Menuncio gör oftast sitt i loppen och hade ett bra fjolår då han gjorde hela arton starter och på dessa så blev det nio pallplaceringar varav tre slutade med seger. Här så är det dags för en intressant årsdebut och det kommer förstås att behövas något lopp i kroppen innan den rätta formen sitter där igen för femåringen som däremot är van vid att möta ett tuffare motstånd än det som väntar här, och om kusken Carl Johan Jepson kan droppa ner i en vettig position här tillsammans med Jula Menuncio från ett lite lurigt utgångsläge så ska han kunna räcka långt direkt. 

Min Vinnare: 3 Epicure D.E. 

Spets efter 500m: 3 Epicure D.E. 

Skrällen: 10 Made by Love 

Rankingen: A: 3,7 B: 10,8,9,5,11,6,4 C: 2,1


Lycka till!

Christoffer