V64 körs denna mÄndagskvÀll pÄ FÀrjestadstravet i Karlstad. Jag vÀljer att spela med en spik och den startar i V64-2 nummer 10 What A Deal.
V64-Förslag FÀrjestad 26/2
V64-1 1640m Auto
3 Lance B.R. Àr en vÀlstammad herre som Àr stark av sig och har inlett karriÀren bra med tvÄ segrar och tvÄ tredjeplatser pÄ sina sju första starter. I senaste starten som Àven var hans Ärsdebut sÄ fick han ett tufft lopp men höll dÄ bra som trea. Med det loppet i kroppen sÄ kommer nu femÄringen vara klart förbÀttrad och det ska bli spÀnnande att se femÄringen över kort distans hÀr vilket bör passa bra. StartspÄret Àr fint och kusken Erlend Rennesvik kan tidigt placera Lance B.R. i den frÀmre trÀffen för att utnyttja hÀstens styrka och dÄ jag tycker han visat mest av de startande hittills sÄ blir han mitt förstaval.
6 Nascar debuterade under hösten ifjol som treÄring dÄ han gjorde fyra starter med en seger och en andraplats som bÀst. Nu gör han Ärsdebut hÀr efter tvÄ mÄnaders vila och kommer sÀkerligen att behöva lopp i kroppen innan han börjar hitta formen. StartspÄret Àr dock bra dÄ han Àr kvick ut och hÀr kan kusken Stefan Persson nog finna en rÀtt sÄ lÀmplig position för Nascar som ska rÀknas i ett öppet lopp.
4 Make The Night Àr en rÀtt sÄ kvick hÀst som i sin Ärsdebut i senaste starten tog karriÀrens första seger. Han kördes dÄ till ledningen för att sedan slÀppa och nÀr luckan kom in mot upploppet sÄ avslutade han bra och avgjorde loppet enkelt till sin fördel. Nu har han lottats till ett perfekt startspÄr hÀr dÄ han Àr snabb ut och taktiken lÀr vara given hÀr frÄn kusken Linda Sedström och det Àr att nÄ ledningen och sedan stanna dÀr hela vÀgen. Det kan lyckas!
5 Stepping One har blandat och gett lite i sina prestationer hittills, men Àr rÀtt sÄ fartfylld nÀr hon fÄr det att stÀmma. Han har lottats till ett bra utgÄngslÀge hÀr samtidigt som stallet planerar att prova en amerikansk sulky för första gÄngen. Det ska bli spÀnnande att se vilken sorts effekt det get och hÀr borde kusken Petter Karlsson kunna ge Stepping One ett fint lopp och om hon travar hela vÀgen sÄ kommer fyraÄringen att blanda sig i segerstriden och hon Àr loppets skrÀll.
Min Vinnare: 3 Lance B.R.
Spets efter 500m: 4 Make The Night
SkrÀllen: 5 Stepping One
Rankingen: A: 3,6,4 B: 5,1,10,8 C: 9,2,7
V64-2 2140m Volt
10 What A Deal har visat sig vara en riktigt fin montÚhÀst som i Är pÄ tre starter för sadel har tre raka segrar. Vid senaste segern som kom pÄ à bytravet sÄ reds han till ledningen för att sedan slÀppa och med varvet kvar valde man att gÄ ut i ett andraspÄr för att ett par hundra meter senare gÄ till ledningen igen och sedan stred han pÄ bra hela vÀgen in i mÄl och vann knappt. Nu möter han ett enklare motstÄnd igen och startar med 20 meters tillÀgg, men han har lottats till ett bra startspÄr och om Sofia Adolfsson som sitter upp hÀr prickar starten sÄ bör What A Deal komma ivÀg bra. Med en fin resa i den frÀmre trÀffen sÄ ökar förstÄs chanserna, men han tÄl att göra en hel del jobb sjÀlv och jag spikar!
5 Suarez har hunnit bli tio Är nu och gör alltid sitt i loppen. Han gör hÀr en spÀnnande debut i MontÚ och det tillsammans med ryttaren Jonathan Carre som Àr bÀst i Sverige. 20 meters tillÀgg hÀr spelar ingen större roll dÄ han Àr snabb ut och bör kunna finna en fin position, och i ett lite ojÀmnt lopp sÄ ska Suarez ses som det givna motbudet hÀr.
6 Kentucky Lobell Àr en otroligt fin hÀst att se pÄ, men som kanske inte riktigt löpt upp till den kapacitet man tror att han besitter. HÀr gör sjuÄringen sin första start i MontÚ och det ska bli vÀldigt spÀnnande att se. Han har varit struken för feber efter den senaste starten vilket kan vara lite oroande, men trÀnaren Per Henriksen brukar ha sina hÀstar vÀl förberedda och om Kentucky Lobell kan fÄ ett fint lopp hÀr sÄ kommer han avsluta starkt och han Àr loppets skrÀll.
Min Vinnare: 10 What A Deal
Spets efter 500m: 3 J.Ann Bonanza
SkrÀllen: 6 Kentucky Lobell
Rankingen: A: 10 B: 5.6.3.9.7 C: 4,8,2,1
V64-3 2140m Auto
4 Fancy Free har visat rÀtt sÄ fin kapacitet under inledningen av karriÀren dÄ han pÄ fem starter tagit tvÄ segrar. Just segrarna kom i slutet av förra Äret dÄ han tog tvÄ pÄ rad och efter den senaste som var i början av december sÄ har han inte startat. DÀrför kan det finnas frÄgetecken kring hans form, men dÄ förutsÀttningarna Àr optimala med ett bra startspÄr sÄ bör Fancy Free komma till ledningen hÀr och sedan provar nog kusken Per Nilsson att köra i den positionen. I ett öppet lopp sÄ Àr ekipaget först i min ranking.
1 Zantanaz tog karriÀrens första seger i senaste starten som var i början av februari dÄ han fick en fin resa i mestadels andra par utvÀndigt och avslutade sedan starkt till seger. Nu Àr det ett passande smyglÀge igen med ett innerspÄr bakom startbilen som jag inte tror att han kan hÄlla upp, men om kusken Magnus S Karlsson Àr kylig och kör invÀndigt hÀr och fÄr luckan till slut sÄ ska Zantanaz rÀknas tidigt.
12 Executive Xit fÄr agera skrÀll hÀr trots att hon inte startat sedan i mitten av juni förra Äret och har lottats till ett jobbigt utgÄngslÀge. Hon har dock visat vÀldigt fin fart och varit bland de tre frÀmsta i sju av sina tretton starter. FemÄringen har fÄtt trÀna pÄ under rÀtt sÄ lÄng tid och kommer vÀl förberedd till den hÀr starten och om kusken Magnus Jakobsson kan ge Executive Xit de rÀtta ryggarna hÀr fram tills att det ska avgöras sÄ kommer hon att leverera en bra spurt och dÄ kan det rÀcka hela vÀgen.
Min Vinnare: 4 Fancy Free
Spets efter 500m: 4 Fancy Free
SkrÀllen: 12 Executive Xit
Rankingen: A: 4,1,12 B: 8,2,10,5,9 C: 6,3,11,7
V64-4 2140m Volt
4 Kringlers Roskva gör ofta bra prestationer och tog Ätta pallplaceringar pÄ elva starter ifjol varav tvÄ stycken segrar. I Är har hon hunnit med att göra fyra starter med en seger och en tredjeplats som bÀst. I senaste starten sÄ var hon ute mot hÄrt motstÄnd pÄ norska V75 och gÄr dÀrför ner i klass hÀr. FemÄringen startar med 20 meters tillÀgg hÀr, men bör fÄ en bra start och komma ivÀg hyggligt för att finna en fin position och Àven distansen som denna gÄng Àr 500 meter kortare Àn senast gynnar henne. Kapaciteten finns dÀr och med en fin resa lÄngt fram Àr Kringlers Roskva en av flera som kan vinna det hÀr loppet.
3 Fröyde Ă€r en annan norsk gĂ€st som visat vĂ€ldigt fin kapacitet. PĂ„ karriĂ€rens nitton starter har det blivit femton pallplaceringar varav sex stycken segrar. Han har inte startat sedan i slutet av oktober och har under den hĂ€r vilan Ă€ven blivit kastrerad vilket normalt vara vĂ€ldigt positivt. Det kommer troligtvis att köras rĂ€tt sĂ„ snĂ€ll hĂ€r frĂ„n kusken och trĂ€naren Ăyvind Ruttenborg, men det Ă€r en fin hĂ€st i grunden som Ă€ndĂ„ ska rĂ€knas i ett rĂ€tt svagt lopp.
5 Ei Lita H.M. Àr ytterligare en norsk gÀst som jag vÀljer att lyfta fram hÀr dÄ jag tycker hon Àr loppets skrÀll. Hon har startat pÄ under vintern med rÀtt sÄ fina resultat och vann senast hon besökte Sverige och just FÀrjestad vilket var i den nÀst senaste starten i slutet av januari. Hon fick dÄ en fin resa i rygg pÄ ledaren och visade upp fina speedresurser nÀr luckan kom 100 meter före mÄl och hon hann dÄ fram precis pÄ mÄllinjen. 20 meters tillÀgg startar hon frÄn nu, men dÄ sexÄringen Àr vÀldigt kvick frÄn start sÄ kommer man att finna en fin position Àven denna gÄng och jag tror man sitter i ledningen hÀr efter ett par hundra meter. Sedan fÄr vi se vilken taktik som kusken Sindre SkjölÄs vÀljer hÀr, men att Ei Lita H.M. rÀcker lÄngt har hon visat tidigare.
Min Vinnare: 4 Kringlers Roskva
Spets efter 500m: 5 Ei Lita H.M.
SkrÀllen: 5 Ei Lita H.M.
Rankingen: A: 4,3,5 B: 10,12,11,9,6 C: 7,2,1,8
V64-5 2140m Auto
5 Jascal Àr en högkapabel herre som matchats i rÀtt sÄ tuffa sÀllskap. Förra Äret blev det tio starter och pÄ dessa sex segrar. Han gör Ärsdebut hÀr och kommer sÀkert att behöva nÄgot lopp i kroppen, men enligt stallet kÀnns han vÀl förberedd och han möter ett motstÄnd hÀr som han normalt ska besegra. StartspÄret gÄr inte att klaga pÄ och kusken Stefan Persson kommer med stor sannolikhet att ha siktet instÀllt pÄ ledningen hÀr, men Jascal Àr tillrÀckligt bra för att vinna det hÀr loppet oavsett position. Given förstahÀst!
4 Explode Àr en hÀst jag verkligen gillar dÄ han utvecklas för varje lopp han gör. I senaste starten sÄ avslutade han bra i snöyran fram till en andraplats som knappt slagen. Nu startar han med ett bÀttre startspÄr denna gÄng och dÄ han Àr snabb ut lÀr det sÀkert bli laddning den första biten frÄn kusken Marcus Hultman för att finna en fin position. Han springer fortsatt med en amerikansk sulky som funkat vÀldigt bra pÄ honom i de senaste starterna och dÄ Explode Àr i lite mer form Àn min vinnare av loppet sÄ tycker jag att man kan plocka med femÄringen som en skrÀll hÀr.
Min Vinnare: 5 Jascal
Spets efter 500m: 3 Honey Dun Girl
SkrÀllen: 4 Explode
Rankingen: A:5.4 B: 3,2,11,12,6,7 C: 1,8,10,9
V64-6 1640m Auto
5 Ikaros Di Quattro Àr en fin tÀvlingshÀst som senast tog första Ärssegern i andra starten efter att ha körts till ledningen och sedan dragit pÄ i ett eget tempo och han gick enkelt undan till slut. Med det loppet i kroppen sÄ kommer han att vara Ànnu vassare den hÀr gÄngen och dÄ man Äterigen startar frÄn ett optimalt utgÄngslÀge sÄ tror jag att kusken och trÀnaren Hans Crebas tidigt kan köra till ledningen hÀr och sedan Àr Ikaros Di Quattro hÀsten att slÄ för övriga.
10 Jackson Avery Àr en fartfylld norsk gÀst som ofta Àr med lÄngt framme i loppen. Han avrundade Äret med en seger pÄ hemmaplan mot ett lite enklare motstÄnd och har sedan dess varit borta frÄn tÀvlandet i 2.5 mÄnad. Han har lottats till ett jobbigt utgÄngslÀge hÀr, men det behöver inte vara sÄ dumt ÀndÄ sÄ han kan smygas i denna Ärsdebuten. Han Àr vÀl förberedd för en bra prestation och med lite tempo pÄ loppet sÄ ökar chanserna för Jackson Avery som Àr en stark avslutare och som jag ser det ett givet motbud hÀr.
1 Sjaman var fin senast vid segern dÄ han kördes till ledningen och sedan kÀmpade hela vÀgen in trots att han blev rejÀlt utmanad. Enligt stallet sÄ tar han i mer nÀr han fÄr springa först och dÀrför Àr startspÄret fint hÀr över en passande kort distans. Taktiken frÄn kusken Magnus Jakobsson Àr given och det Àr att ge allt frÄn start och om Sjaman lyckas med att hÄlla upp ledningen sÄ Àr nioÄringen en skrÀll att rÀkna med hÀr.
Min Vinnare: 5 Ikaros Di Quattro
Spets efter 500m: 5 Ikaros Di Quattro
SkrÀllen: 1 Sjaman
Rankingen: A: 5,10 B: 1,9,6 C: 12,7,3,2,4,8,11
Lycka till!
Christoffer