KvÀllens V64 tÀvlingar avgörs pÄ FÀrjestad och hÀr nedan följer min lösning av omgÄngen.
Jag spikar i tvÄ av loppen dels i V64-1 pÄ nummer 8 Frozen Queen som kommer till den hÀr starten med tre raka segrar. Senast sÄ tog hon över ledningen med 1500 meter kvar av loppet och gick sedan undan till en överlÀgsen seger frÄn den positionen.
Nu har hon ett stÀngt spÄr i voltstart men det tror jag att Jorma Kontio löser och drar i högertömmen nÀr tillfÀlle ges sÄ om hon inte blir fast pÄ innerspÄr sÄ tror jag hon har god chans att runda det hÀr gÀnget till seger. Vinnarodds 1.35 hos Unibet & LeoVegas
Min andra spik kommer i V64-5 pÄ nummer 4 Inez Alki som var vÀldigt bra nÀr hon tog över ledningen efter ett halvvarv och stack sedan undan till en överlÀgsen seger i ett V75 lopp pÄ Mantorp dagen innan julafton. Sedan sÄ startade hon Àven i ett V75 lopp pÄ Axevalla pÄ nyÄrsafton men dÄ hade hon fÄtt ett sÀmre lÀge över lÄng distans och hon hamnade lÄngt ner i kön innan hon gick till attack men hon höll mest farten och fick nöja sig med sjÀtteplatsen bakom vinnande Payet D.E. dÄ.
HÀr har hon ett bra lÀge pÄ nytt och skulle hon fÄ ta över ledningen i ett tidigt skede sÄ blir hon svÄrslagen hÀr men i annat fall sÄ tror jag hon vinner loppet frÄn utvÀndig position om det skulle behövas. Vinnarodds 1.85 hos Unibet & LeoVegas
V64-1 8 Frozen Queen
V64-2 2,3,4,5,10,11,15
V64-3 2,6,8
V64-4 4,9,11,12,13
V64-5 4 Inez Alki
V64-6 7,8,9,10,11,12
630 rader x 1 = 630 kr (spelar utdelning endast pÄ 6 rÀtt)
Dagens Dubbel
DD1: 4,5
DD2: 7,12
4 rader x 50 kr = 200 kr
HÀr kan du spela pÄ fasta odds pÄ trav:
bet365 , Unibet , 888sport , MrGreen, LeoVegas
V64-1
Vi inleder V64 med ett Stolopp över 2140 meter och jag har spikat nummer 8 Frozen Queen som kommer till den hÀr starten med tre raka segrar. Senast sÄ tog hon över ledningen med 1500 meter kvar av loppet och gick sedan undan till en överlÀgsen seger frÄn den positionen. Nu har hon ett stÀngt spÄr i voltstart men det tror jag att Jorma Kontio löser och drar i högertömmen nÀr tillfÀlle ges och om hon inte blir fast pÄ innerspÄr sÄ tror jag hon har god chans att runda det hÀr gÀnget till seger.
Vid gardering kan 4 Bahama Breeze som var ute i ett försök i Diamantstoet pÄ JÀgersro senast vara tÀnkbar. DÀr fastnade hon i tredje invÀndigt med krafter sparade. Kan André Eklundh som kör hÀsten fÄ till en bra styrning i den frÀmre trÀffen sÄ kan det rÀcka en bit mot det hÀr gÀnget, 9 Explosive Flory har inte startat pÄ drygt tvÄ mÄnader sÄ formen nu Àr oviss. Kan Carl Johan Jepson se till att lÄsa fast min spik pÄ innerspÄr och fÄ smyga med i en vettig rygg under slutvarvet sÄ kan hon bli farlig över upploppet fast hon fÄr ses frÀmst som ett platsbud.
Min Vinnare: 8 Frozen Queen
Spets efter 500m: 3 Gentiane Evening
SkrÀllen: 9 Explosive Flory
Ranking: A 8 B 4,9,3,10 C 12,2,7,11,5,6
LeoVegas/11/" target="_blank">Bonus: 100% upp till 3000 kr hos LeoVegas
V64-2
Ett Kallblodslopp över 1640 meter och jag har streckat sju hÀstar, 4 MÄn Viktor gjorde ett riktigt bra lopp i ledningen senast Àven om det bara rÀckte till en femteplats bakom vinnande Alma Prins. Han kan öppna snabbt och att det Àr ett varv kortare distans nu ska inte vara nÄgra problem sÄ med den enda hÀsten pÄ startvolten struken sÄ kan det vara Mikael J Anderssons styrning som sitter i ledningen i ett tidigt skede och skulle sÄ bli fallet sÄ kan han leda loppet lÀnge sÄ han ska rÀknas tidigt hÀr, 3 Hönn Spik avgjorde till seger frÄn rygg ledaren nÀst senast. GÄngen efter det sÄ blev det en startgalopp men han kom tillbaka bra och rÀddade tredjeplatsen. Felfri nu sÄ kan det bli en fin resa i den frÀmre trÀffen och dÄ kan han blanda sig i segerstriden hÀr.
2 Aasbrand sÄg fin ut som fastlÄst i ett lopp som vanns av Sikvelands Stjerna senast. Nu fÄr Rikard N Skoglund chansen bakom hÀsten och kan han undvika att sitta fast den hÀr gÄngen sÄ kan han utmana om en framskjuten placering hÀr, 11 Torpa Oda blev fast med sparade krafter senast. Hon har ingen vidare rad men löser det sig med positionerna och om hon kan fÄ smyga med i en bra rygg fram till upploppet sÄ fÀller hon mÄnga hÀstar till slut.
Min Vinnare: 4 MÄn Viktor
Spets efter 500m: 4 MÄn Viktor
SkrĂ€llen: 15 ĂngsblĂ€sen
Ranking: A 4,3,2 B 11,15,5,10,12,8,6,7 C 14,13,9
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
V64-3
Ett lopp över 2640 meter och jag har streckat tre hÀstar, 8 Rushlight Face har som sjuÄring endast gjort 18 starter i livet men han har vunnit sex av dessa. Han Àr inte att lita pÄ men vid det senaste framtrÀdandet sÄ fick vi ett fint formbesked nÀr Eirik Höitomt körde till frÄn kön och tryckte sig till ledningen med 800 meter kvar av loppet och frÄn den positionen sÄ stack han sedan undan och tog en klar seger. HÀr finns det risk att han fÄr göra en del grovjobb pÄ egen hand under slutvarvet men felfri hÀr sÄ kan han bli svÄr att stÄ emot sÄ han ska rÀknas tidigt hÀr.
2 Vikens Brummer kommer frÄn en sÀker spetsseger. Han visade dÄ att den lÄnga distansen inte Àr nÄgra bekymmer sÄ om Magnus Jakobsson kan hitta till ledningen och fÄ trolla bort en del av loppet dÀr framme i tÀten sÄ kan det rÀcka lÄngt hÀr, 6 Next Limit har gjort tvÄ starter efter nÀrmare ett Ärs frÄnvaro. Med dessa lopp i kroppen nu sÄ kan han vara klart förbÀttrad till den hÀr starten sÄ om Carl Johan Jepson som sitter upp bakom hÀsten kan slinka ner i ett vettigt slaglÀge och fÄ gÄ med i en bra rygg under slutvarvet sÄ kan han slÄ till med en seger hÀr.
Min Vinnare: 8 Rushlight Face
Spets efter 500m: 2 Vikens Brummer
SkrÀllen: 7 Pique
Ranking: A 8 B 2,6,7,5,10,9,3 C 1,4,11
LeoVegas/11/" target="_blank">Bonus: 100% upp till 3000 kr hos LeoVegas
V64-4
Ett lopp över 2140 meter och jag har streckat fem hÀstar, 11 Epsom gjorde comeback efter en tids frÄnvaro senast och gick dÄ en godkÀnd avslutning till tredjeplatsen bakom vinnande Candy Crush. Med lopp i kroppen nu sÄ kan hon vara Ànnu bÀttre den hÀr gÄngen sÄ om Thomas Dalborg kan fÄ till en bra styrning sÄ kan hon blanda sig i segerstriden sÄ hon ska rÀknas tidigt hÀr, 12 Icarus Boko tog en knapp seger nÀst senast men var gÄngen efter det betydligt sÀmre. Han Àr stark och rejÀl och kan göra en del sjÀlv i loppen Àven om bakspÄr pÄ tillÀgg inte Àr det enklaste men med lite klaff sÄ kan han dyka upp lÄngt framme hÀr.
13 Digital Lounge tog en sÀker seger frÄn ledningen nÀst senast. GÄngen efter det sÄ slutade det i ett galoppmisslyckande. HÀr Àr det andra förutsÀttningar med bakspÄr pÄ tillÀgg men om Rikard N Skoglund kan glida igenom bra och om han kan fÄ en del draghjÀlp under slutvarvet och fÄ spara speeden fram till upploppet sÄ kan han utmana om en framskjuten placering hÀr, 4 Goutte De Pluie gjorde i slutet av fjolÄret första starten sedan april nÀr hon blev femma i ett lopp som vanns av Princess Kloster. Efter det har hon varit struken sÄ formen Àr oviss men kan Jorma Kontio servera henne ett bra lopp sÄ kan det rÀcka en bit hÀr, 9 Amigo Racer kommer nu ut i sin första start sedan augusti ifjol och kan behöva loppet men med ett passande smyglopp sÄ kan han vara intressant till en lÄg procent pÄ spelet.
Min Vinnare: 11 Epsom
Spets efter 500m: 1 Mando Diao
SkrÀllen: 9 Amigo Racer
Ranking: A 11,12 B 13,4,9,6,1,8,7,10 C 14,3,2,15
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
V64-5
Ett lopp över 1640 meter och jag har spikat nummer 4 Inez Alki som var vÀldigt bra nÀr hon tog över ledningen efter ett halvvarv och stack sedan undan till en överlÀgsen seger i ett V75 lopp pÄ Mantorp dagen innan julafton. Sedan sÄ startade hon Àven i ett V75 lopp pÄ Axevalla pÄ nyÄrsafton men dÄ hade hon fÄtt ett sÀmre lÀge över lÄng distans och hon hamnade lÄngt ner i kön innan hon gick till attack men hon höll mest farten och fick nöja sig med sjÀtteplatsen bakom vinnande Payet D.E. dÄ. HÀr har hon ett vettigt lÀge pÄ nytt och skulle hon fÄ ta över ledningen i ett tidigt skede sÄ blir hon svÄrslagen hÀr men i annat fall sÄ tror jag hon vinner loppet frÄn utvÀndig position om det skulle behövas.
Vid gardering kan 5 Forza Rapida som tog över ledningen efter 500 meter och vann sedan pÄ ett bra vis frÄn den positionen vara tÀnkbar. HÀr blir det nog rejÀl laddning frÄn start och skulle Eirik Höitomt ta sig till ledningen Àr det inte sÀkert att han slÀpper och dÄ kan det rÀcka en bit hÀr, 2 Kasper Trot har varit ute i rÀtt tuffa gÀng. HÀr sitter Carl Johan Jepson som kör hÀsten bra till i andraspÄr omgÄende och skulle min spik komma snett pÄ det eller göra bort sig med galopp sÄ kan han blanda sig i segerstriden hÀr fast han fÄr ses frÀmst som ett platsbud.
Min Vinnare: 4 Inez Alki
Spets efter 500m: 4 Inez Alki
SkrÀllen: 10 Rob Dyrdek
Ranking: A 4 B 5,2,10,6,1,8,9 C 11,7,3,12
LeoVegas/11/" target="_blank">Bonus: 100% upp till 3000 kr hos LeoVegas
V64-6
Vi avslutar V64 med ett lopp över 2140 meter och jag har streckat sex hÀstar, 12 Vikens Dome satt invÀndigt senast men fick luckan och vann sedan relativt enkelt. HÀr stÄr han tufft placerad men om han kan fÄ smyga med i en vettig rygg och fÄ spara speeden fram till upploppet sÄ fÀller han mÄnga hÀstar till slut om det blir ett uppskruvat tempo pÄ tillstÀllningen, 7 Höwings Venus gjorde det bra vid vinsten senast pÄ Bjerke. Kan Cato Antonsen som kör hÀsten hitta ner i en vettig position sÄ kan hon bli farlig nÀr kusken vÀljer att sÀtta in slutstöten. Det Àr heller inte omöjligt att hon visar sig vara starkast frÄn dödens sÄ oavsett sÄ ska hon rÀknas tidigt hÀr.
8 Massive Speed har fĂ„tt ett uselt lĂ€ge men det fĂ„r Ă
sbjörn Tengsareid försöka reda ut och klaffar det med löpningsförloppet sÄ Àr han stark den sista biten och kan dÄ blanda sig i segerstriden hÀr, 9 Prince Tanic Àr jÀmn och sÀker men vinner inte sÄ ofta. Kan han fÄ en del draghjÀlp under slutvarvet sÄ kan han vara intressant till en lÄg procent pÄ spelet.
Min Vinnare: 12 Vikens Dome
Spets efter 500m: 5 Canappealformore
SkrÀllen: 9 Prince Tanic
Ranking: A 12,7 B 8,9,10,11,2,3 C 6,5,4,1
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
Lycka till
/ Henrik Hilmersson