V64 körs den här måndagen på Rommetravet i Borlänge. Jag spelar med en spik och det är i V64-1 där 7 Gör Som Jag Vill är den som sticker ut. 


V64-Förslag Romme 19/1

V64-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V64-1 2140m Auto

7 Gör Som Jag Vill visade som tre och fyraåring att han tillhörde en av de bättre i sin kull då han tävlade framgångsrikt i ett flertal av årgångsloppen. Han inledde sitt första år som äldre på bästa vis då han på Bergsåker för knappa två veckor sedan vann sin årsdebut sedan han efter en rejäl avslutning nerifrån kön vann väldigt enkelt till slut och det var ett fint intryck på honom då. Här så passar startspåret samt distansen mycket bättre för honom och dessutom så får man säga att han går ner lite i klass sett till vilket motstånd som han möter och om det bara klaffar en aning här för Gör Som Jag Vill så ska det här vara en toppchans till att han tar sin andra raka seger. Jag inleder omgången med en spik!

6 Brenne Viktoria är en fartfylld tjej från Norge som tog stora kliv i sin utveckling under 2025 då hon på sexton starter slutade på prispallen vid tolv tillfällen varav sju slutade med seger. Senaste starten för henne var så sent som förra lördagen då hon på Rommetravet var ute i ett tufft sällskap på V85 där hon nerifrån kön höll farten helt okej lite i skymundan. Att det är autostart den här gången bör passa henne bättre och det är spännande tycker jag att kusken Jorma Kontio hoppar upp bakom henne den här gången och om han får runt Brenne Viktoria felfritt här så ska det vara en bra chans till att man når en pallplacering. 

Min Vinnare: 7 Gör Som Jag Vill 

Spets efter 500m: 2 Dellenit 

Skrällen: 2 Dellenit 

Rankingen: A: 7 B: 6,2,5,3 C: 4,1


V64-2 2140m Auto

3 Emerald Broline inledde sin karriär för 1.5 vecka sedan som nybliven fyraåring då han på Sundbyholmstravet var fin vid seger då han trots ett lopp mestadels utvändigt ledaren bara var bäst till slut och han vann det loppet enkelt till slut. Han lär med det loppet avklarat ha gått framåt en hel del till den här starten som återigen ser intressant ut på förhand då han tillsammans med kusken Magnus Djuse kan få ett fint lopp här i den främre träffen och om sedan Emerald Broline tävlar på samma nivå som tidigare så ska han räknas med en bra segerchans på nytt. 

6 Gaby Love Winner är en rätt så spännande italienare som inledde sin karriär i Tyskland förra året och på hans sju starter fram tills nu så har han tagit tre pallplaceringar varav en har slutat med seger. Just segern kom i hans senaste start som var mot ett rätt så enkelt sällskap i Berlin under mellandagarna. Han har efter det flyttat till Sverige och gör här en spännande regidebut för Sybille Tinter som han är något svårbedömd för då han är så pass ny, men man tycker att det rör sig om en rejäl herre och om Gaby Love Winner presterar som han har gjort på slutet så ska han räknas även i det här gänget på svensk mark. 

Min Vinnare: 3 Emerald Broline 

Spets efter 500m: 4 Our Own Style 

Skrällen: 1 Viking Silvio 

Rankingen: A: 3 B: 6,4,1,2,10 C: 5,7,8,9,12,11 


V64-3 2140m Volt

11 Los del Rio Sisu kom igång med sitt startande mer kontinuerligt under fjolåret som fyraåring då han på nitton starter slutade på prispallen vid sju tillfällen varav två slutade med seger. Just segrarna tog han två på rad under december där den senaste kom på just Rommetravet för lite mer än en månad sedan då han från 20 meters tillägg kom fram rätt så fint från start och fann en position i tredje par utvändigt efter en bit, innan han gick på ute i tredjespår 1300 meter före mål och efter ett rejält slutvarv sedan så blev segern enkel efter en rejäl insats. Motståndet ser kanske lite tuffare ut på förhand den här gången, men om kusken Mats Djuse på nytt kan lotsa fram Los del Rio Sisu på ett fint sätt här så tycker jag att prestationerna som han har stått för på slutet även ska räcka långt här. 

4 M.T.Urus är en rätt så vettig herre i grunden som kom igång med sin karriär först under fjolåret som fyraåring då han på åtta starter slutade bland de tre främsta vid tre tillfällen varav en slutade med seger. Karriären inleddes nere i Skåne hos tidigare tränaren Joakim Lövgren innan flyttlasset gick upp till Gävle och nuvarande tränare Oskar Kylin-Blom som han på två starter för just har tagit en andra och en tredjeplats. Senaste starten för honom var kvällen innan julafton på Örebrotravet där han gjorde det helt okej som trea bakom en fin vinnare. Formen bör komma allt mer med ytterligare ett lopp i kroppen och det låter även från stallet som att man är nöjda med hur han känns för dagen, så om det bara klaffar lite här från det snäva utgångsläget för M.T.Urus så tycker jag att han ska ses med chans att blanda sig i segerstriden här. 

Min Vinnare: 11 Los del Rio Sisu 

Spets efter 500m: 6 Joners Majah 

Skrällen: 3 Justice 

Rankingen: A: 11,4 B: 9,3,7,1,10 C: 12,6,2,5,8 


V64-4 2140m Auto

6 Önnes Eldner är en talangfull herre som kom igång med sin karriär under 2025 då han på fyra starter tog två segrar och två andraplatser. Senaste segern för honom kom i hans senaste start som var på Gävletravet i början av november då han från ett bakspår på 20 meters tillägg ändå kom fram rätt så fint och efter att han kom fram utvändigt ledaren med varvet kvar till mål så blev det till slut en mycket enkel seger och intrycket var fint då. Efter den starten så har det blivit en liten tävlingspaus, men han har tränat på hela tiden och känns fin enligt stallet som förväntar sig en ny fin insats här ifrån Önnes Eldner och om det bara klaffar lite här så tycker jag att han ska ses med toppchans tillsammans med kusken Marcus Lilius. 

10 Emil Djerv är en norsk gäst med ett fint kunnande men som trots sin ålder på nu åtta år endast har hunnit med att göra fjorton starter under karriären och på dessa så har han slutat på prispallen vid hälften av sina starter varav två har slutat med seger. Under 2025 så blev det endast fyra lopp för honom vilket gav en seger och en tredjeplats som bäst och just segern tog han i sin senaste start som var för en månad sedan på Färjestadstravet i Karlstad där han från 20 meters tillägg drog på en galopp kort efter start och hamnade därefter lite i ingenmansland mitt i fältet då det var långt fram till täten, men efter att han sedan fått kontakt 300 meter före mål så spurtade han vasst över upploppet och avgjorde det loppet enkelt till slut. Formen ser således ut att vara fin för dagen och om det skulle klaffa lite här för Emil Djerv så tycker jag att han är bra nog för att segerstrida på nytt här. 

Min Vinnare: 6 Önnes Eldner 

Spets efter 500m: 3 Monster Flamma 

Skrällen: 1 Tekno Boris 

Rankingen: A: 6 B: 10,1,8,7,3,9 C: 4,5,2 


V64-5 2140m Auto

3 Magna Cash är en helt okej märr som kom igång med sin karriär på allvar under fjolåret då hon på nitton starter ofta matchades i tuffa sällskap och på dessa så tog hon fem pallplaceringar varav en slutade med seger. Senaste två starterna var båda på V85 och den senaste var kvällen innan julafton på Örebrotravet då hon fick ett snällt lopp invändigt och galopperade sedan i mitten av sista sväng vilket kanske sätter ett litet frågecken kring formen. Någon som inte är ett frågetecken den här gången är dock att hon nu går ner i klass om man ser till motståndet och spännande är det också att kusken Marcus Lilius hoppar upp i sulkyn den här gången bakom Magna Cash som vid ett felfritt lopp ska räknas med en bra chans till att vinna det här loppet. 

8 Sunshine Tooma har precis som min vinnare av loppet matchats i tuffa lopp och på fjolårets fjorton starter så blev det som bäst en seger och två andraplatser. Efter att ha provat kvala in till Breeders Crown i början av november så kommer hon närmast från två raka starter på V85 där den senaste var i slutet av december på Gävletravet där hon inte riktigt räckte till över den långa distansen. Hon bör med lite tätare starter nu ha gått framåt en hel del i form, men har fått ett jobbigt utgångsläge här som det kommer att krävas lite tur ifrån och om det löser sig här för Sunshine Tooma så är hon en vass avslutare och ska då räknas tidigt. 

Min Vinnare: 3 Magna Cash 

Spets efter 500m: 1 Behind Hotshot 

Skrällen: 5 Juliette B. 

Rankingen: A: 3,8 B: 10,6,5,9,1 C: 2,4,7,11 


V64-6 2640m Auto 

3 Illusion of Joy tog ett par kliv i sin utveckling under fjolåret då han på sexton starter tog fem pallplaceringar varav tre slutade med seger. Senaste segern för honom kom för lite mer än en månad sedan i hans näst senaste start då jag tycker att han besegrade ett rätt så bra gäng på Bergsåker i Sundsvall efter att han avslutat det loppet riktigt bra, och därefter så provade man att gå ut på V85 på juldagen då han efter en startgalopp stod för en fin upphämtning till en fjärdeplats och visade att formen är fin för dagen. Startspåret här blev bra för honom och en fin resa i den främre träffen bör det bli här för Illusion of Joy som om han tävlar på samma nivå som på slutet ska ses med en fin segerchans här om han håller sig till rätt gångart. 

5 In Real Life är en fartfylld dam som kom igång med sitt startande mer kontinuerligt under fjolåret som femåring då hon på 22 starter tog nio pallplaceringar varav fyra slutade med seger. Hon har i år redan hunnit med att göra en start och det var för knappa två veckor sedan på Solvalla som hon i ett rätt så bra lopp höll farten klart godkänt till slut i skymundan som sexa. Här så går hon ner i klass sett till vilket motstånd som hon har vant sig vid att möta och från ett bra startspår mitt bakom startbilen så bör det lösa sig fint här för In Real Life tillsammans med kusken Magnus Djuse och på en bra dag så ska hon räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 3 Illusion of Joy 

Spets efter 500m: 7 Scorpion Tile 

Skrällen: 1 Fleafire 

Rankingen: A: 3,5 B: 1,11,9,8,7,2 C: 4,12,10,6 


Lycka till!

Christoffer