V65 körs den här fredagen på Sundbyholmstravet i Eskilstuna. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V65-2 där 8 Aurelia Express har en lämplig uppgift framför sig och i V65-5 så står 2 Magic Bourbon för klassen i gänget. 


V65-Förslag Eskilstuna 14/11

V65-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V65-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V65-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V65-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V65-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V65-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V65-1 1640m Volt

3 Pivot Brodda är en trevlig tjej som har inlett sin karriär lovande då hon på två starter har tagit två tredjeplatser. Senaste starten gjorde hon på Bergsåker i Sundsvall i mitten av oktober där hon efter ett fint lopp i rygg på ledaren hängde med klart fint hela vägen in i mål. Här så har hon lottats till ett fint utgångsläge på nytt som bör ge henne en fin resa i den främre träffen och på förhand så tycker jag nog att det här motståndet ser ut att vara lite enklare på förhand och om Pivot Brodda presterar som hon har gjort tidigare så ska hon vara den med bäst segerchans här. 

7 Ballerina har även hon inlett sin karriär klart bra då hon på tre starter har tagit en andra och en tredjeplats som bäst. Just andraplatsen tog hon i hennes senaste start som var på Mantorpstravet i slutet av oktober där hon fick göra jobbet utvändigt ledaren under hela slutvarvet och med tanke på det så tycker jag att hon höll farten klart bra hela vägen in i mål. Här så har hon lottats till ett fint startspår och kusken och tränaren Per Nordström lär garanterat göra ett allvarligt försök här på att komma till ledningen från början vilket jag tror att man har en chans att lyckas med och om sedan Ballerina presterar på en liknande nivå som senast så ska hon räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 3 Pivot Brodda 

Spets efter 500m: 7 Ballerina 

Skrällen: 1 Pagani 

Rankingen: A: 3,7 B: 4,2,1,9,6,5,8 


V65-2 1640m Auto

8 Aurelia Express är en fin märr i grunden som hade fina framgångar som yngre medans hon som äldre har gjort det helt okej utan att glänsa och i år så har hon endast gjort tre starter vilket har resulterat i en tredjeplats som bäst. Just den placeringen tog hon i sin senaste start som var på Åbytravet i slutet av september där hon var ute i Sto-SM och efter ett invändigt lopp då så avslutade hon vasst till slut och gjorde det riktigt bra som trea den dagen. Nu så har hon fått en liten paus på 1.5 månad, men till den här starten så får man säga att hon går ner rätt så ordentligt i klass sett till motståndet och även om startspåret är en bit ut bakom startbilen här så lär kusken Magnus Djuse prova att skicka iväg Aurelia Express rejält från början med en tanke om att komma till ledningen här vilket det ska vara en bra chans till och hon leder det här loppet hela vägen. Jag spikar! 

7 Staro Raili hade en fin säsong förra året som fyraåring med över 1.1 miljoner kronor in på kontot medans hon i år under hennes första år som äldre har haft det lite tuffare då hon på åtta starter har tagit en andraplats och två tredjeplatser som bäst. Senaste pallplaceringen tog hon i sin senaste start som var på Axevallatravet i slutet av oktober där hon nerifrån kön bjöd på en rejäl avslutning som trea. Här så möter hon bortsett från min vinnare av loppet ett lite enklare sällskap på förhand och i ett litet fält så kommer det att lösa sig bra här för Staro Raili som med en liknande avslutning här som senast ska räknas med en bra chans till att nå ytterligare en pallplacering. 

Min Vinnare: 8 Aurelia Express 

Spets efter 500m: 8 Aurelia Express 

Skrällen: 5 Scarfo Pellini 

Rankingen: A: 8 B: 7,4,5,1,3,9,6 


V65-3 2140m Volt

9 Lotusorchide är en helt okej tjej som under hennes debutsäsong har hunnit med att göra sju starter och på dessa så har hon tagit två segrar och två tredjeplatser. Senaste pallplaceringen tog hon i sin senaste start som var för 1.5 vecka sedan just på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där hon till en början fick ett lopp i tredje par invändigt som sedan blev rygg på ledaren in på slutvarvet och när hon sedan fick luckan mellan hästar in mot upploppet så sköt hon till bra in i mål fram till en tredjeplats och visade upp en fin dagsform. Här så väntar en lite annorlunda uppgift sett till att hon startar med 20 meters tillägg, men hon möter samtidigt ett som det ser ut lite enklare motstånd här och om det bara skulle klaffa en aning denna gång för Lotusorchide så tror jag att hon fäller samtliga här till slut i ett öppet lopp. 

8 Crazy Good I.D. har utvecklats allt bättre under hans debutsäsong i år och på åtta starter fram tills nu så har det blivit två segrar och en andraplats. Just segrarna har kommit två på rad på slutet och den senaste tog han på Gävletravet i slutet av oktober där han från 20 meters tillägg ägnade sig åt en galopp från start vilket gjorde att han då hamnade en bit bak i kön sedan, och efter att han därefter gått med i tredjespår ut på slutvarvet så fick han en fin draghjälp fram tills upploppet och han avgjorde sedan det loppet enkelt till slut. Här så startar han med 20 meters tillägg på nytt och uppgiften tycker jag ser tilltalande ut även denna gång för Crazy Good I.D. om det bara skulle klaffa en aning under loppets gång och han ska ses räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 9 Lotusorchide 

Spets efter 500m: 7 Manboy Sisu 

Skrällen: 13 High Five F. 

Rankingen: A: 9,8 B: 11,13,10,7,4,3,6,12,14,1,15 C: 2,5 


V65-4 2140m Auto

2 Prince Harry är en rätt så spännande herre som övertygade stort i samband med sin tävlingsdebut i slutet av juni då han från ledningen vann på en fin tid för att sedan i starten efter det i slutet av juli svika ordentligt från samma position och det visade sig då att han var sjuk den dagen. Nu är han redo för en ny start här efter 3.5 månaders tävlingsuppehåll och han kommer givetvis att behöva fler lopp i kroppen för att skaffa mer rutin, men han har gått ett förberedande banjobb på ett fint sätt och från ett bra utgångsläge här så lär kusken och tränaren Björn Goop göra ett allvarligt försök på att komma till ledningen vilket jag tror att man ska kunna lyckas med och om sedan Prince Harry tävlar på samma nivå eller bättre som i sin tävlingsdebut så är han helt klart hästen att slå här för de andra. 

11 Bright Destiny är en välstammad herre som kom igång med sitt startande i mitten av sommaren och har på hans tre starter hittills tagit två andraplatser som bäst. Senaste starten för honom var på Solvalla i slutet av oktober där han efter ett lopp utvändigt ledaren under större delen av loppet höll strålande som tvåa. Med tätare starter nu så lär formen ha fått sig ett uppsving och om det bara skulle lösa sig någorlunda från det lite tråkiga utgångsläget här för Bright Destiny så förväntar jag mig en riktigt fin insats även denna gång som ska kunna räcka en bra bit på nytt här. 

Min Vinnare: 2 Prince Harry 

Spets efter 500m: 2 Prince Harry

Skrällen: 6 Miley Cyrus Sisu 

Rankingen: A: 2,11 B: 1,6,9,3,10,5,4 C: 12,8,7 


V65-5 2640m Auto

2 Magic Bourbon är en riktigt fin tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och han har stundtals matchats i tuffa sällskap under året då han på elva starter har slutat på prispallen vid sju tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste starten för fyraåringen var på Åbytravet i början av oktober där han var hårt betrodd och han forcerades då till ledningen efter ett halvvarv och väl där sedan så fick han springa på i ett högt tempo vilket gjorde att det blev lite stumma ben till slut men han höll ändå klart bra som femma. Nu har han fått en liten paus på närmare 1.5 månad inför den här starten och känns enligt stallet fin i träningen och här så får man säga att man verkligen har hittat en perfekt uppgift åt honom och från ett dessutom fint utgångsläge så kommer man att sitta bra på det här från start och med respekt för honom från motståndet så lär det bli tidig ledning här på nytt för Magic Bourbon som ska ses med toppchans här. Jag spikar! 

1 Elegant Jet är en trevlig herre som tidigare har tävlat på svensk mark med rätt så fin framgång för att sedan under sommaren i år tävla i Finland där han gjort det helt okej och på hans femton starter i år så har det blivit en placering bland de tre främsta sju gånger varav fyra har slutat med seger. Han har inte startat på tre månader inför detta vilket givetvis sätter ett litet frågetecken kring formen, men från ett fint startspår här så bör det kunna bli ett rätt så fint lopp här för femåringen i den främre träffen och med lite klaff för Elegant Jet så är han ett hett platsbud. 

Min Vinnare: 2 Magic Bourbon 

Spets efter 500m: 2 Magic Bourbon 

Skrällen: 4 Even You 

Rankingen: A: 2 B: 1,10,4,7,5,9,6 C: 3


V65-6 2140m Auto

4 Going Cash är en högkapabel herre när han väl får det att fungera fullt ut och på hans sju starter i år så har det blivit tre segrar och en andraplats. Dessa starterna gjorde han under den första halvan av året och han återkommer nu efter lite mer än fem månaders tävlingsuppehåll. Normalt sett så är det därför alltid ett frågetecken kring formen, men faktum är att han brukar göra väldigt bra lopp efter vila och stallet har även alltid sina hästar väl förberedda när dom kommer ut till start. Här så har sexåringen lottats till ett mycket fint startspår som han även kan utnyttja då han är kvick ut från start och kusken Per Lennartsson kommer att ha siktet inställt på att komma till ledningen här tillsammans med Going Cash vilket är en position som han trivs bra i och jag tror att han från den positionen drar det längsta strået här. 

8 Ogden Boko är en segerstaplare som fortfarande inte vet hur det känns att förlora efter sju starter. Fyra av dessa har kommit i år och den senaste tog han på Solvalla i slutet av februari då han efter den starten ådrog sig ett problem med ett ben. Någon toppform lär det därför inte vara direkt här men han är mycket tränad och stallet är nöjda med hur han känns för dagen och han kommer garanterat att stå för en fin insats här, men samtidigt så ska man tänka på att han har fått snabba pengar på sig och från ett jobbigt startspår här så kommer han att behöva göra en hel del jobb själv under loppets gång men med tanke på att Ogden Boko fortfarande inte vet hur det känns att förlora än så är det dumt att nonchalera honom helt här då motståndet är passande för honom. 

Min Vinnare: 4 Going Cash 

Spets efter 500m: 4 Going Cash 

Skrällen: 5 Peter Pan 

Rankingen: A: 4,8 B: 1,5,2,6,10,7,9 C: 12,11,3 


Lycka till!

Christoffer