Det körs en extra V75 denna söndag på Dannerotravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V75-1 där 7 Okaleia Boko har en fin chans och i V75-3 så står 8 Francesco Zet för klassen i gänget.


V75-Förslag Dannero 3/8

V75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V75-1 2140m Volt

7 Okaleia Boko är en dam som det ser ut att finnas fin fart i och som har inlett karriären lovande då hon på fyra starter har tagit två segrar. Tre av starterna gjordes under fjolåret och i år så årsdebuterade hon i mitten av juli på Rättvikstravet då hon trots en galopp innan starten gick stod för en fin upphämtning som fyra. Med det loppet i kroppen så kommer nu formen att vara förbättrad till den här starten som ser spännande ut på förhand, och från ett fint utgångsläge så kommer kusken Örjan Kihlström att kunna köra sig till ledningen tillsammans med Okaleia Boko tror jag och sedan så ska segerchansen vara på topp. Jag inleder omgången med en spik! 

2 Myspirit har varit igång med desto fler starter i år då hon på elva lopp har tagit en andraplats och tre tredjeplatser som bäst. Senaste starten var positiv för henne då hon på Axevallatravet för två veckor sedan fick en fin resa i mestadels rygg på ledaren och när luckan väl kom in mot upploppet så höll hon farten klart bra som trea. Från ett fint utgångsläge även denna gång så bör det lösa sig rätt så fint här för fyraåringen och jag tycker att en ny pallplacering ligger inom räckhåll för Myspirit. 

Min Vinnare: 7 Okaleia Boko 

Spets efter 500m: 7 Okaleia Boko 

Skrällen: 2 Myspirit 

Rankingen: A: 7 B: 2,11,13,12,3,9,4,6 C: 5,10,1,8,14


V75-2 2140m Auto

3 Brenne Olivia är en norsk gäst som är läcker då hon på sina fem inledande starter har tagit fyra segrar. Senaste segern tog hon i sitt kvallopp till den här finalen då hon i ledningen fick bestämma tempot efter eget behag, men hon blev rätt så rejält utmanad till slut men höll undan till en enkel seger då enda hotet om segern galopperade kort före mål. Det ser bra ut på förhand här då hon har fått ett startspår invändigt om sin värsta konkurrent vilket bör innebära att kusken Vidar Hop ska kunna köra sig till ledningen tillsammans med Brenne Olivia som väl i den positionen stannar där hela vägen in i mål tror jag. 

4 Mjölner Tyra har även hon visat sig vara en riktigt fin tjej som på sina fyra starter fram tills nu har tagit två segrar och två andraplatser. Just segrarna har kommit två på rad inför den här starten och i hennes kvallopp för knappa två veckor sedan så blev det en väldigt enkel seger tagen från ledningen. Just den positionen kommer att bli svår att nå den här dagen som det ser ut, men från ett vettigt utgångsläge så kommer hon att få en fin resa i den främre träffen här och om det bara klaffar en aning för Mjölner Tyra så ska hon räknas tidigt. 

Min Vinnare: 3 Brenne Olivia 

Spets efter 500m: 3 Brenne Olivia 

Skrällen: 9 Jonases Lykka 

Rankingen: A: 3,4 B: 2,9,5,6,11,1 C: 10,12,8,7 


V75-3 2640m Volt

8 Francesco Zet behöver ingen närmare presentation då han på senare år har varit en av Sveriges absolut bästa hästar och kanske den bästa. Nu har däremot kungakronan hamnat lite på sned efter ett misslyckande i årets Elitlopp och därefter så föll han som storfavorit på Solänget i början av juli. Här så går han återigen ut i ett lopp där han spelar i en annan division normalt sett och det behöver inte diskuteras något om Francesco Zet vinner det här loppet eller inte utan jag spikar och går vidare. 

1 Lake’s Diana gör oftast sitt i loppen och har på årets elva starter tagit två segrar och två andraplatser. Senaste starten hon gjorde var på Skellefteåtravet i mitten av juli då hon efter att hon fått göra en hel del jobb utvändigt ledaren höll farten fint som tvåa. Nu så väntar ett klart tuffare motstånd här, men från ett fint utgångsläge så bör det bli en fin resa på innerspår för Lake’s Diana här som jag tycker ska räknas med en fin chans att sluta på prispallen. 

Min Vinnare: 8 Francesco Zet 

Spets efter 500m: 6 Dalens Elvis 

Skrällen: 1 Lake’s Diana 

Rankingen: A: 8 B: 1,6,9 C: 10,4,5,2,3,7 


V75-4 2140m Auto 

6 Keep Go Gaga är en rejäl herre som har varit riktigt fin i år då han på fem starter har tagit fyra segrar. Just segrarna har radats upp inför den här starten och den senaste tog han på Axevallatravet för knappa två veckor sedan då han efter en rejäl avslutning stack dit nosen först till slut. Här så tycker jag att det väntar en ny fin uppgift för fyraåringen som från ett fint startspår mitt bakom startbilen bör hamna hyggligt på det här och om Keep Go Gaga är lika fin som på slutet så ska han ses med en mycket bra segerchans även denna gång. 

2 The Little Plug har kommit igång med sitt startande mer i år som fyraåring då han på nio starter har tagit sex pallplaceringar varav tre stycken segrar. Senaste segern kom i hans senaste start som var på Axevallatravet för lite mer än två veckor sedan då han efter en fin resa mestadels i rygg på ledaren avslutade fint till slut och vann enkelt. Här så har han lottats till ett fint startspår som bör ge honom en rätt så vettig position under loppets gång och om det sedan skulle klaffa en aning här för The Little Plug så ska han räknas tidigt. 

Min Vinnare: 6 Keep Go Gaga 

Spets efter 500m: 1 Take Him Sober 

Skrällen: 3 Izzy Zet 

Rankingen: A: 6 B: 2,1,3,4,11,12,5,9 C: 7,8,10 


V75-5 1640m Auto

1 Don’t Thell Me är en kvickfotad herre som har tagit rätt så stora kliv i sin utveckling under året då han på sju starter har tagit tre segrar och två andraplatser. Senaste segern tog femåringen i sin näst senaste start som var på Rättvikstravet under midsommarhelgen då han efter tidig ledning fick bestämma tempot efter eget behag och kunde då till slut vinna enkelt och i senaste starten i Norge så fick han ledningen återigen, men stumnade något då till slut och fick nöja sig med en femteplats. Förutsättningarna denna gång tycker jag inte kan bli så mycket bättre då han har lottats till ett innerspår bakom startbilen som bör innebära att kusken Rikard Skoglund kan hitta till ledningen här tillsammans med Don’t Thell Me som jag tror studsar tillbaka nu och leder det här loppet från start till mål. 

10 Lupin Mearas gör oftast bra lopp och i år på tio starter så har det blivit två segrar och fyra andraplatser. Senaste framskjutna placeringen för fyraåringen kom i hans senaste start som var på Axevallatravet då han över kort distans startade med 20 meters tillägg, men efter ett rejält slutvarv ute i spåren så gjorde han det riktigt bra som tvåa. Formen ser således ut att vara riktigt bra för dagen och om det bara skulle klaffa det minsta här för Lupin Mearas i löpningsförloppet så ska han räknas tidigt. 

Min Vinnare: 1 Don’t Thell Me 

Spets efter 500m: 1 Don’t Thell Me 

Skrällen: 11 Bengt 

Rankingen: A: 1,10 B: 2,11,12,4,5 C: 3,8,6,7,9 


V75-6 2140m Auto 

2 Grude Nils är en norsk gäst med ett riktigt fint kunnande som på karriärens fem starter fram tills nu har tagit fyra segrar. I kvalet till den här finalen så startade han från ett bakspår, men kom igenom fint från start och satt i ledningen efter ett par hundra meter och väl i den positionen så höll han sedan ett jämnt tempo och det blev en enkel seger till slut. Efter den segern så har han nu i den här finalen fått ett fint utgångsläge vilket bör innebära att kusken och tränaren Kjetil Djöseland hittar till ledningen på nytt här tillsammans med Grude Nils och om han därefter är lika fin som i kvalet så ska segerchansen vara riktigt bra här. 

3 Tangen Nils är ytterligare en norsk gäst som tog sig vidare som tvåa från sitt kvallopp efter att han galopperat från start och därefter sprungit ikapp fältet, för att sedan få göra jobbet utvändigt ledaren och han höll farten riktigt bra till slut. Här så har han dragit ett fint utgångsläge som vid en felfri avgång bör innebära en fin resa i den främre träffen här för Tangen Nils tillsammans med kusken Tom Erik Solberg och man ska räknas som ett segerbud här. 

Min Vinnare: 2 Grude Nils 

Spets efter 500m: 2 Grude Nils 

Skrällen: 4 Davidson R.F. 

Rankingen: A: 2,3 B: 1,4,10,11,5,9,7 C: 8,6,12


V75-7 2140m Volt 

15 Brageson är en fartfylld herre som hade ett fint fjolår då han på fjorton starter tog nio pallplaceringar varav fem slutade med seger. I år så har han hunnit med att göra fem starter vilket har resulterat i två segrar och två tredjeplatser där senaste segern kom i hans senaste start då han var ute över den korta distansen 1140 meter där han vann väldigt enkelt efter en rapp avslutning. Här så väntar en helt annan uppgift då han startar med 80 meters tillägg vilket är tufft, men han möter samtidigt ett klart enklare motstånd här och om det bara skulle klaffa en aning för nioåringen här med hjälp av kusken Ulf Ohlsson så kommer Bragesons avslutning att bita riktigt bra här och jag tror att det bär hela vägen till seger. 

9 Guli Theo besitter en fin kapacitet och på årets fem starter så har det blivit tre segrar. Han kommer till den här starten med två raka segrar bakom sig där den senaste togs just på Dannerotravet då han mot ett lite enklare motstånd kördes till ledningen efter ett par hundra meter från 20 meters tillägg och därefter så blev segern enkel. Nu så väntar en tuffare uppgift den här gången då han möter ett tuffare motstånd, men formen är väldigt fin för dagen på femåringen och om det klaffar en aning här för Guli Theo så ska han räknas tidigt. 

Min Vinnare: 15 Brageson 

Spets efter 500m: 1 Jonases Nypon 

Skrällen: 9 Guli Theo 

Rankingen: A: 15 B: 9,8,5,1,10,13,11,6,12,7,14 C: 3,2,4 


Lycka till!

Christoffer