V75 körs den här lördagen på Örebrotravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V75-4 där 1 Grazzhopper leder från start till mål vilket även 1 Global Got It All gör i V75-6.


V75-Förslag Örebro 23/8

V75-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V75-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V75-1 2640m Volt

7 Opening Night är en rätt så fin sort som på årets åtta starter har tagit två segrar och två andraplatser. Han har matchats i tuffa lopp under sommaren och i hans senaste start som var i ett Breeders Crown-försök på Vaggeryd för knappa två veckor sedan så satt han fast med krafter kvar nere i kön i ett lopp som vanns av Dream Mine. Nu möter han sin ordinarie klass den här gången och från ett fint utgångsläge så ser det mycket intressant ut då jag tror att kusken och tränaren Gustav Johansson kör sig till ledningen här tillsammans med Opening Night som sedan leder det här loppet hela vägen. 

6 Edvard Palema är bra när han väl tävlar på topp och startade så sent som förra lördagen på Åbytravet då han i ett tufft sällskap gjorde det helt okej som sexa. Nu möter han ett något enklare motstånd den här gången och från ett fint startspår så lär det bli en fin resa här för fyraåringen som är kvick ut den första biten och det är lite svårbedömt kring vilken taktik som kusken och tränaren Hans Crebas vill använda sig av här, men en ryggresa är nog optimalt för Edvard Palema som med minsta klaff ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 7 Opening Night 

Spets efter 500m: 7 Opening Night 

Skrällen: 6 Edvard Palema 

Rankingen: A: 7,6 B: 8,2,11,9,1,10 C: 5,3,4 


V75-2 1609m Auto

10 Icebreaker Pellini är en läcker travare som har matchats i tuffa sällskap på slutet och har gjort det bra då han på två starter har tagit en seger och en andraplats. Just segern tog han i sin senaste start som var på Åbytravet så sent som för en vecka sedan då han kom till ledningen efter en bit och väl där så höll han sedan ett rätt så högt tempo och vann enkelt till slut och intrycket var riktigt bra. Formen är således fin för dagen och även om han den här gången kommer att få tävla bakifrån över kort distans så ser det bra ut på förhand då Icebreaker Pellini normalt sett är huvudet högre än sina konkurrenter här och han ska ses med en mycket bra segerchans. 

3 Nelson Greenwood visade tidig talang som yngre men fick då inte alltid till det men har kommit igång allt bättre sett till resultaten och när han nu är mer stabil i sina prestationer så har det på årets tio starter blivit sex pallplaceringar varav en har slutat med seger. Senaste starten var även den på V75 då han på Rättvikstravet för tre veckor sedan kördes offensivt fram utvändigt ledaren och efter att han kom till ledningen efter ett varv så höll han sedan helt okej även om han tappade lite till slut. Från ett fint startspår här så kommer han att sitta bra på det direkt från start och kunna få en finare resa än senast och med lite klaff denna gång för Nelson Greenwood så är han ett tidigt bud bakom min vinnare. 

Min Vinnare: 10 Icebreaker Pellini 

Spets efter 500m: 2 Great Time Trot 

Skrällen: 3 Nelson Greenwood

Rankingen: A: 10 B: 3,2,1,9,6,4,11,12 C: 8,5,7 


V75-3 1609m Auto

4 Eol visade fin uppfattning redan under fjolåret som tvååring och har i år fortsatt att utvecklats på ett fint sätt då han på sex starter har tagit tre segrar och en tredjeplats. Han kommer inför den här starten med två raka segrar bakom sig där den senaste togs på Solvalla för 1.5 vecka sedan då han från ledningen vann lätt mot ett enklare sällskap. Här så har han fått ett fint startspår och dessutom så kan det bli barfota runt om för första gången i karriären vilket bör ge en fin effekt för Eol som tillsammans med kusken Björn Goop tar hand om ledningen här och sedan så leder han det här loppet hela vägen. 

9 Nightlife In har tagit stora kliv framåt i år då han på sina åtta starter tagit fyra segrar och tre andraplatser. Han kommer närmast från två raka andraplatser där han näst senast höll bra till en andraplats från ledningen i långa E3 och senast så var det väl inte någon superform och han fick ge sig till slut mot ett sällskap han normalt sett ska besegra. Formen till det här loppet lär vara klart bättre och nu så kan det bli barfota runt om vilket är en mycket spännande ändring isåfall och från ett smygläge här så bör det bli en fin resa för Nightlife In som jag tycker ska passas lite här. 

Min Vinnare: 4 Eol 

Spets efter 500m: 4 Eol 

Skrällen: 9 Nightlife In 

Rankingen: A: 4 B: 9,8,3,10,5,7,1,6 C: 2 


V75-4 2140m Volt

1 Grazzhopper har inlett sin karriär först i år som fyraåring och på hennes sju starter hittills så har hon slutat på prispallen vid sex tillfällen varav två har slutat med seger. Just segrarna har kommit två på rad inför den här starten och att hon har fått springa barfota runt om samt med en amerikansk sulky har verkligen gett effekt. Det blir samma balans även denna gång och från ett fint startspår här så ser det väldigt intressant ut då jag tror att hon sitter i ledningen här tillsammans med sin kusk och tränare Markus Svedberg och om sedan formen håller i sig så tycker jag att Grazzhopper normalt sett ska ses med toppchans här. Jag spikar! 

11 Old Maid Boko är en segervan tjej som på karriärens nio starter har tagit sju pallplaceringar vara fem har slutat med seger. Hon har på årets fem starter tagit fyra segrar och enda förlusten för året åkte hon på i sin senaste start då hon i ett Breeders Crown-försök på Vaggerydstravet gjorde det klart bra som femma. Nu så möter hon sin ordinarie klass igen men har lottats till ett lurigt utgångsläge som det kommer att krävas lite tur ifrån och om det skulle lösa sig bra med en fin ryggresa så har Old Maid Boko en vass avslutning att tillgå som bör räcka en bit här och hon ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 1 Grazzhopper

Spets efter 500m: 1 Grazzhopper

Skrällen: 12 Västerbo Cookie 

Rankingen: A: 1 B: 11,4,2,12,13,3,6,14 C: 8,7,10,5,9,15 


V75-5 2100m Auto

4 Pivot Express gör alltid sitt i loppen och har under sin debutsäsong gjort det bra då han på sina åtta starter hittills tagit två segrar och tre tredjeplatser. Han har det senaste matchats i tuffa lopp och senast så avslutade han fint som fyra i ett Breeders Crown-försök efter ett lopp nere i kön så formen ser ut att vara fin för dagen. Nu så möter han sin ordinarie klass här igen och dessutom så har han lottats till ett perfekt startspår för hans del och då han är kvick ut så lär kusken Stefan Persson ha siktet inställt på att komma till ledningen här tillsammans med Pivot Express som är den med bäst segerchans i det här loppet.

1 Henessi Humble har kommit igång bättre i år om man jämför med hans debutsäsong förra året då han på årets åtta starter har tagit två segrar och en andraplats. Senaste starten fyraåringen gjorde var på Solvalla för 1.5 vecka sedan då han från ett bakspår hamnade en bit bak i kön och efter att han gått på i tredjespår 700 meter före mål så höll han farten rätt bra fram till en femteplats. Från ett klart bättre startspår den här gången så kommer det bli ett passande smyglopp här för Henessi Humble en bit fram i fältet och om det bara klaffar det minsta sedan under loppets gång så tycker jag att han ska räknas tidigt här i ett halvöppet lopp. 

Min Vinnare: 4 Pivot Express 

Spets efter 500m: 4 Pivot Express 

Skrällen: 3 Je t’qime Legacy 

Rankingen: A: 4,1 B: 9,3,10,5,6,2,11 C: 7,8,12 


V75-6 1609m Auto 

1 Global Got It All är en kvickfotad dam som var igång redan under fjolåret som tvååring då hon gjorde bra ifrån sig och har fortsatt att utvecklas i år då hon har varit ute i tuffa sällskap med allt bättre resultat. Extra bra har hon varit i sina senaste starter då hon bland annat slutade tvåa i långa E3 i slutet av juni efter en fin resa i rygg på ledaren och i hennes senaste start så vann hon på ett rejält sätt från ledningen. Här så står hon med optimala förutsättningar med ett innerspår bakom startbilen över kort distans som bör innebära tidig ledning här för Global Got It All tillsammans med kusken Carl Johan Jepson och sedan så ska det här vara en toppchans. Jag spikar! 

9 Henessi Joyride har inlett sin karriär lovande då hon på sina åtta starter fram tills nu har tagit fem segrar. Senaste segern tog hon i sin näst senaste start som var på V75 på Axevallatravet för en månad sedan då hon från ledningen över kort distans vann knappt efter en tät slutstrid på ett mycket bra sätt. Efter det så startade hon i samma lopp som min vinnare av det här loppet i slutet av juli där hon inte riktigt räckte till och tappade något till slut. Här så har hon fått ett passande smygläge och med rygg på min vinnare från start så bör Henessi Joyride sitta en bit fram på innerspår här under loppets gång och med lucka till slut så ska hon ses med en bra chans till att sluta på prispallen. 

Min Vinnare: 1 Global Got It All 

Spets efter 500m: 1 Global Got It All 

Skrällen: 8 Sassy But Classy 

Rankingen: A: 1 B: 9,8,5,2,6,3,7,10 C: 4 


V75-7 2100m Auto

6 Bedazzled Sox fanns det höga tankar om inför året men har kanske inte levt upp helt till förväntningarna som har funnits då han på sex starter har slutat bland de tre främsta i hälften av dessa varav en har slutat med seger. Just segern tog han i sin näst senaste start som var i mitten av juli på Sundbyholmstravet i Eskilstuna då han fick en perfekt resa i andra par utvändigt hela vägen samtidigt som tempot var högt och efter en vass avslutning så blev det en säker seger på en fin segertid. Därefter så gick sexåringen ut i Hugo Åbergs Memorial där han inte hade något flyt med sig och han kunde inte ta något till slut den kvällen. Här så går han ner i klass rejält får man säga och från ett klart bra startspår så bör det bli så att kusken Claes Sjöström tidigt kan placera Bedazzled Sox i ledningen här och väl därifrån så ska han ses med en mycket bra segerchans. 

3 Karat River är i grunden en mycket fin tävlingshäst som efter ett tufft fjolår kommit tillbaka fint i år då han på sina fyra starter har tagit en seger och två tredjeplatser. Just segern tog han på ett imponerande vis i sin senaste start då han på Vaggerydstravet fick göra jobbet utvändigt ledaren men kunde trots det koppla greppet i början av upploppet och höll sedan undan. Känslan är att formen är riktigt fin för dagen och från ett bra startspår denna gång så kommer kusken Stefan Persson att kunna bjuda Karat River på en fin resa i den främre träffen och om han sedan är lika bra som senast så ska han kunna blanda sig i segerstriden här. 

Min Vinnare: 6 Bedazzled Sox 

Spets efter 500m: 6 Bedazzled Sox 

Skrällen: 1 Coquaholy 

Rankingen: A: 6 B: 3,1,9,4,11,5,8 C: 10,2,7,12 


Lycka till!

Christoffer