Det Àr dags för V86 och omgÄngen delas mellan JÀgersro och Solvalla den hÀr veckan. Jag spelar med tvÄ spikar i omgÄngen, 11 I.D Excellent i V86-3 samt Silver Bullit i V86-6.

Nedan följer min lösning pÄ omgÄngen.

V86 Onsdag JĂ€gersro & Solvalla 20/10
V86-1 1.2.3.4.5.7.10
V86-2 1.2
V86-3 11 I.D Excellent
V86-4 6.11
V86-5 1.2.3.4.5.9
V86-6 8 Silver Bullit
V86-7 1.2.3.7
V86-8 1.3.5.7.8.9.11

4704 rader x 0,25kr = 1176kr

Dagens Dubbel JĂ€gersro & Solvalla 20/10
DD-1 1.2.3.7
DD-2 3.9

8 rader x 30kr = 240kr

Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet

V86-1 1640m Auto
2 Wolf Of Wallstreet Àr obesegrad nÀr han tÀvlat barfota och vann frÄn ledningen pÄ en bra tid senast med mycket sparat över mÄl. Han kan öppna riktigt fort frÄn start och Àr spetsfavorit i loppet men det Àr nog fler som vill prova frÄn början och det kan bli en tuff öppning.

7 Power Lane fick troligen ett spÄr för lÄngt ut pÄ vingen för att komma till ledningen men man lÀr Ätminstone prova framÄt för att fÄ en resa i den frÀmre trÀffen och Àven om han ofta har tÀvlat i ledningen tror man frÄn stallet att han egentligen Àr Ànnu bÀttre om han fÄr tÀvla i ryggar. Han har vunnit nÀrmare hÀlften av karriÀrens starter och Àr en tidig utmanare.

10 Federer skulle gynnas om det blir körning dÀr framme och jag gillar verkligen instÀllningen pÄ den hÀr hÀsten. Det finns startsnabba hÀstar i starten att ta rygg pÄ och trots ett bakspÄr borde han komma igenom bra frÄn start.

5 Alert Vendil Àr inte att lita pÄ men han sÄg formstark ut senast och Àr gynnad av den korta distansen. Han Àr inte alls att lita pÄ men han har höga toppar och skulle han fungera Àr det en rolig skrÀll.

Jag tar totalt sju hÀstar pÄ mitt system.

Min Vinnare: 2 Wolf Of Wallstreet
Spets efter 500m: 2 Wolf Of Wallstreet / 4 Emma HÀggenÀs / 7 Power Lane
SkrÀllen 5 Alert Vendil
Rankingen A: 2.7.10 B:5.3.4.1 C: 8.6.11.9.12

V86-2 2140m Auto
2 Summit In Sight har vunnit tvÄ lopp i rad pÄ 1.12.9 över medeldistans och har nu ytterligare en lÀmplig uppgift framför sig och kommer att fÄ bÀra omgÄngens största favoritskap.
Han Ă€r snabb bakom bilen och har fĂ„tt ett perfekt spĂ„r och risken Ă€r överhĂ€ngande att Örjan Kihlström sitter i front omgĂ„ende och fĂ„r styra och stĂ€lla dĂ€r framme. Jag tycker dock inte att segrarna har varit speciellt mĂ€rkvĂ€rdiga och var inte överdrivet imponerad över insatsen senast Ă€ven om han gjorde sitt jobb och vann. Det Ă€r sĂ„klart en bra chans att han vinner loppet men jag tycker inte att han ska vara sĂ„ pass stor favorit som han Ă€r och jag kommer dubbla mitt system med en hĂ€st.

1 Remarkable Feet har fÄtt pusta ut ett par mÄnader efter nÄgra sÀmre insatser i somras och ska utrustas med bike till den hÀr starten, precis som vid segrarna i vÄras. Han kan öppna fort frÄn start och jag tror att Jörgen Westholm kommer att hitta ryggen pÄ den stora favoriten och fÄ en perfekt resa dÀr bakom. Jag tycker att Remarkable Feet har visat flera gÄnger om att han inte har den rÀtta instÀllningen nÀr han fÄr gÄ i ledning och Àr som allra bÀst nÀr han fÄr gÄ i ryggar och spara pÄ sin speed sÄ lÀnge som möjligt. Om han bara skulle fÄ fritt över upploppet blir jag inte alls förvÄnad om favoriten inte hÀnger med i en snabb tempovÀxling och dÄ kan skrÀllen vara ett faktum. 3%!

Bakom den stora favoriten Àr det vÀldigt öppet och att sÄ pass bra hÀstar som Giant Shadow, Deede Star, Digital Class och Selected News Àr mer eller mindre ospelade lockar sÄklart att plocka fram den breda penseln men jag nöjer mig med tvÄ hÀstar pÄ mitt system den hÀr gÄngen.

Min Vinnare: 2 Summit In Sight
Spets efter 500m: 2 Summit In Sight
SkrÀllen: 1 Remarkable Feet
Rankingen A:2 B:1.7.9.10.6.5 C:4

V86-3 2140m Auto
11 I.D Excellent blir min första spik i omgÄngen. Senast föll hon förvisso som betrodd frÄn ledningen men hon blev alldeles för het pÄ kuppen dÄ och gÄngen innan dess nÀr hon var oplacerad pÄ V75 blev allt fel nÀr hon först blev hÀngandes i tredjespÄr och sedan fick trava loppet utan rygg utvÀndigt om ledaren.
Formen tror jag inte det Àr nÄgot fel pÄ och jag tycker hon Àr den som har visat överlÀgset högst toppar i loppet. André Eklundh vet vad han har att Äka med och lÀr inte lÀmna nÄgot Ät slumpen den hÀr gÄngen. Jag tror vi kan rÀkna med en offensiv styrning och jag tycker att hon ska vara huvudet högre Àn sina konkurrenter trots sitt utgÄngslÀge. Spik.

Motbud
7 Callmefama Kronos har varit fin i sin tvÄ senaste starter och gÄtt snabba slutrundor och till den hÀr starten Àr Ready Cash-avkomman anmÀld barfota runt om för första gÄngen. Det verkar vara en hÀst under utveckling som gÄr framÄt för varje start och skulle skorycket falla vÀl ut Àr det en utmanare, Àven om lÀget kunde varit bÀttre.

2 Waka Waka kommer förmodligen vara hÀsten som sitter i ledningen och hon ska ha gÄtt framÄt med det senaste loppet dÀr hon satt fast invÀndigt och inte kunde bruka alla sina krafter. Det var ett bra intryck bakom hÀstar och skulle favoriten komma bort frÄn sitt bakspÄr kan hon mycket vÀl rinna undan.

Jag nÀmner Àven 12 Affinity Face blev kanske lite bortlottad den hÀr gÄngen men det verkar vara en stark hÀst som tÄl att göra mycket jobb under vÀgen och hon har varit bra varje gÄng pÄ slutet. Det kÀnns som att hon möter ett mer överkomligt sÀllskap Àn i de senaste starterna och skulle kunna vara ett tÀnkbart skrÀllbud.

Min Vinnare: 11 I.D Excellent
Spets efter 500m: 2 Waka Waka
SkrÀllen: 12 Affinity Face
Rankingen A:11 B:7.2.4.12.6.5.1.8 C:10.3.9

V86-4 1640m Auto
6 Best In Show As Ă€r given tipsetta för mig i loppet och en tĂ€nkbar spik i omgĂ„ngen. Jag tror att hon Ă€r Snabbare frĂ„n start Ă€n 7 Myse D’erpion och som jag lĂ€ser loppet kommer hon att fĂ„ överta ledningen av 4 Allagash Nancy efter ett par hundra meter. Hon har inte startat över kort distans sĂ„ mĂ„nga gĂ„nger men det Ă€r en snabb hĂ€st och jag tror bara det Ă€r en fördel för henne. Jag vĂ„gar dock inte ta gift pĂ„ att Mats E Djuse slĂ€pper ledningen med Allagash Nancy nĂ€r det handlar om kort distans och hon skulle Ă€ven kunna fĂ„ tryck utvĂ€ndigt av Björn Goop och jag vill dubbla systemet med en hĂ€st som kommer in i matchen vid ett hĂ„rt tempo.

11 Your Dreamlove love har svarat för flera starka avslutningar i tuffare sÀllskap Àn vad hon stÀlls mot nu och intrycket nÀr hon flög fram över upploppet senast tog jag till mig. Kort distans Àr bara ett plus för den hÀr fartfyllda hÀsten och Àven om lÀget blev besvÀrligt kommer hon att bli livsfarlig till slut om det gÄr för fort dÀr framme.

7 Myse Dérpion har kapacitet för att vinna loppet men hon har pausat inför det hÀr och det Àr ett frÄgetecken för formen. Björn Goop kommer sÀkert prova lite frÄn start men man ligger ganska lÄgt pÄ förhand frÄn stallet och kÀnslan Àr att hon kommer att fÄ göra jobbet pÄ egen hand hÀr. Jag stÄr över.

Min Vinnare: 6 Best In Show As
Spets efter 500m: 6 Best In Show As / 4 Allagash Nancy
SkrÀllen: 11 Your Dreamlove
Rankingen A: 6.11 B:7.2.4.9.10.12.C:3.5

V86-5 1640m Auto
1 Bordeaux Doc har visat sin klass pÄ slutet och det hÀr Àr passande motstÄnd som han normalt sÀtt har toppchans mot. Att han fick spÄr ett bakom bilen öppnar dock upp loppet dÄ han inte borde kunna hÄlla upp nÄgon ledning frÄn start och han kan bli fast invÀndigt. Löser det sig bara i tid vinner han förmodligen loppet men det finns allt för mycket tid att hitta ut över den korta distansen.

2 Gandhi Boko kÀnns vÀldigt spÀnnande hÀr. Han Àr snabb frÄn start frÄn och beroende pÄ vad André Eklundh gör för taktikval med Gobi Princess sÄ kan han sitta i tÀt tidigt. Han gÄr som allra bÀst i ledningen och har bra form för dagen och över kort distans trivs han alldeles utmÀrkt. Han har visat att han kan avsluta fort med andra upplÀgg ocksÄ och oavsett om det blir ledning eller inte ska han rÀknas.

3 Eenymeenyminymoe D.K tillhör de bÀttre i den danska kullen och har vunnit över 40% av sina lopp. Hon var inte som bÀst senast men förutsÀttningarna Àr bÀttre nu och att Flemming Jensen kör nu Àr ett stort plus.

4 Gobi Princess kan ocksÄ öppna riktigt snabbt frÄn start och det Àr möjligt att man vill prova i ledningen om man kommer dit Àven om det Àr mest troligt att man överlÄter ledningen till nÄgon mer betrodd. Oavsett tycker jag att hon ska rÀknas hÀr och hon Àr alldeles för lite betrodd i skrivande stund.

Jag betalar Àven för 5 The Real Star och 9 Quite Special.

Min Vinnare: 1 Bordeaux Doc
Spets efter 500m: 2 Gandhi Boko
SkrÀllen: 4 Gobi Princess
Rankingen A:1.2.3 B:4.5.9 C:5.10.8.7

V86-6 2640m Auto
HĂ€r kommer min andra spik i omgĂ„ngen. Jörgen Westholm har tvĂ„ intressanta hĂ€star till start som bĂ„da startar med ett springspĂ„r pĂ„ tillĂ€gg. Jag tror inte att Örjan Kihlström Ă€r intresserad av att svara nĂ„gon ledning med 2 Genie Am som startar i den frĂ€mre volten och som jag lĂ€ser loppet kommer 9 Knifetown Lover vara första fram för att överta ledningen. NĂ€r sedan stallkamraten 8 Silver Bullit kommer utvĂ€ndigt lĂ€r inte Jörgen Westholm försvara nĂ„gon ledning utan överlĂ„ter vĂ€lvilligt den positionen till William Ekberg som kör Silver Bullit. Jag tycker det saknas form pĂ„ mĂ„nga av motstĂ„ndarna och jag ser inte vem som kommer sĂ€tta upp nĂ„got tempo utvĂ€ndigt och det mĂ„ste vara en toppchans för Silver Bullit att inkassera ytterligare en seger i raden.

Motbud
9 Knifetown Lover Àr bra i grunden och var positiv som tvÄa efter lÄng frÄnvaro senast Àven om det var lÀttare emot dÄ. Han brukar kunna öppna bra i voltstart och kommer fÄ en bra resa i den frÀmre trÀffen, förhoppningsvis i ryggen pÄ stallkamraten. Han behöver nog ytterligare nÄgot lopp i kroppen innan formen Àr hundraprocentig men det Àr en segervan hÀst som inte Àr avsÄgad hÀr.

3 Greta Sisu har matchats inom V75 och trivs över den lÄnga distansen. Hon har sin bÀsta bit till slut och brukar kunna gÄ rejÀla slutrundor nÀr det klaffar med positionerna och det Àr bra trÀningsrapporter inför den hÀr starten.

5 Silvester Àr svÄrbedömd för mig. Han har fÄtt ett par lopp och har en fÀrsk seger i bagaget frÄn Finland. Han har presterar bra pÄ Solvalla tidigare med en vinst och en andraplats pÄ tvÄ starter, Àven om det var ett bra tag sen.

Min Vinnare: 8 Silver Bullit
Spets efter 500m: 8 Silver Bullit
SkrÀllen: 3 Greta Sisu
Rankingen A: 8 B:9.3.5.10.4.13.11 C:2.12.6.1.7

V86-7 2140m Auto
2 Billi Time fĂ„r bĂ€ra ett stort favoritskap av de tidiga spelarna och det Ă€r vĂ€l kanske befogat för en hĂ€st som har vunnit 25 av 42 starter som kommer med en plus-betonad insats i bagaget. LĂ€get Ă€r bra och han kommer fĂ„ en bra resa men det Ă€r ingen raket frĂ„n start och nĂ„gon ledning Ă€r det knappast tal om. Han har dessutom dummat sig med galopp ett par gĂ„nger pĂ„ slutet och Ă€ven om han var rejĂ€l vid segern pĂ„ Ålborg senast vill jag prova att fĂ€lla honom.

3 Spartak Face tror jag kommer ta hand om ledningen frÄn start och han var fantastisk fin frÄn just det positionen senast nÀr han vann pÄ 1.11.1 över kort distans direkt efter paus. Han borde vara Ànnu bÀttre till den hÀr starten om han har tagit det loppet pÄ rÀtt sÀtt och frÄn ledningen Àr det en mycket spÀnnande utmanare till den stora favoriten.

1 Hennesy Boko glÀnste vid segern senast och kommer med absolut toppform för dagen. Han Àr riktigt snabb bakom bilen och det finns en möjlighet att hÄlla ut Spartak Face frÄn start Àven om det Àr mest troligt att han fÄr nöja sig med ryggen pÄ ledaren. Det skulle kunna bli bra tempo pÄ loppet och med nuvarande form Àr han inte borta med fritt över upploppet.

7 Barbaresco W.W kommer med toppform till den hÀr starten och jag tror inte att Stefan Persson rÀds motstÄndet pÄ förhand. LÀget blev dock chansartat och det fÄr inte strula allt för mycket om han ska kunna vinna loppet.

Min Vinnare: 2 Billi Time
Spets efter 500m: 3 Spartak Face
SkrÀllen: 7 Barbaresco W.W:
Rankingen A: 2.3 B:1.7.11.5.9.10.6 C:12.4.8

V86-8 2140m Auto
Den avslutande avdelningen Àr omgÄngens mest öppna lopp pÄ förhand och hÀr bör man betala för sÄ mÄnga hÀstar man har rÄd med.

3 Loaded Leila fÄr tipset i loppet. Hon har svarat för flera rejÀla slutrundor pÄ slutet Àven om det inte har rÀckt till nÄgon vinst men det Àr lÀttare emot nu och det kÀnns som att hon stÄr pÄ tur för en seger. Hon var bland annat trea för tre starter sedan bakom Comand och Max HÄleryd och senast gick hon fort över upploppet efter lite strul under vÀgen. Det ser ut som en rejÀl hÀst som Àr oöm för positioner och jag tror inte att Markus B Svedberg rÀds grovjobb under vÀgen.

9 Toofaced var klart förbÀttrad pÄ barfotabalans senast och Àr mÀrkligt lite spelad mot det hÀr motstÄndet. Hon fick ett passande smyglÀge och skulle det lösa sig med positioner blir jag inte förvÄnad om hon speedar ner sina konkurrenter över upploppet.

8 Fröken FrÀken har tvÄ raka segrar i bagaget men hon har inte satts pÄ nÄgra större prov nÀr hon fÄtt styra och stÀlla i ledningen. Den hÀr gÄngen fÄr hon bekÀnna fÀrg och lÀr inte fÄ nÄgonting gratis men Àr sÄklart ÀndÄ ett givet bud.

11 Swept Wing har verkligen tÀnt till pÄ slutet och gÄtt i mÄl med bra fart över mÄl i de senaste tvÄ loppen.Nu blir det bike igen och hon har gÄtt 1.13.1 över distansen med bike tidigare och det mÄste rÀcka lÄngt hÀr vid en liknande prestation.

Jag tar totalt Ätta hÀstar i en vidöppen avslutning.

Min Vinnare: 3 Loadad Leila
Spets efter 500m: 1 Southwind Sansa
SkrÀllen: 9 Toofaced
Rankingen A: 3.9.8.11 B:1.5.7 C:4.2.6.10.12

Lycka till 
DrTrav