Broncos (7-2) tar emot Raiders (2-6) i ett rivalry i ljuset av Thursday Night Football!

Den här matchserien har varit enahanda över de senaste åren, då Broncos har två raka segrar. Innan dess var det bara Raiders-vinster. Som matchen ser ut idag på förhand är risken överhängande att Broncos tar tredje raka segern mot Raiders. Linan i Vegas har Broncos -9.

Jag lirar en Bet Builder hos Bet MGM och plockar Broncos -4 och minst 2 TD-pass av QB Bo Nix till oddset 2.08.

Värt att notera:

1. Broncos lyckas med bedriften att vara 7-2 utan att fullständigt imponera, MEN samtidigt är det imponerande att de lyckas vinna sina matcher med ofta små marginaler. En styrka i sig.

2. Raiders har inte varit kul att se i år, men återigen är skador en faktor. Det var en extra boost att TE Brock Bowers kom tillbaka senast. Hans blotta närvaro gör skillnad. QB Geno Smith spelade äntligen bra och mycket av den förtjänsten tillskrivs Bowers. Smith kastade för 284 yards med fyra TDs, en INT och en passer rating på 117.9. Normalt hade Broncos satt CB Surtain mot Bowers, men han är skadad. Får Broncos stopp på Bowers kommer det här att gå bra.

3. Raiders skeppade iväg WR Meyers som velat lämna länge i samband med trejd-deadline 4 november. Det gör att QB Smith tappar ett vapen och att all mer hänger på TE Bowers för Raiders.

4. Broncos springspel har varit en faktor i år. RBs Dobbins och Harvey har spelat riktigt bra. Dessa två har skapat en topp 10-rushing attack i Denver. RB Harvey är delad nr 2 av samtliga rookies när det kommer till scrimmage yards. RB Dobbins är nr 5 i NFL med 695 rushing yards hittills. Det är starka papper. Vi vet också om att Dobbins tidigare matcher mot Raiders, då han spelade i Los Angeles var lyckosamma. Totalt har han 198 yards och en TD över två matcher. Dobbins är bra.

5. Broncos har ett av ligans bästa defense och den offensiva linan är också fullgod. QB Nix har bara blivit sackad nio gånger över nio matcher. Det är fullt godkänt. Nu möter man monstret Crosby som älskar att spela mot just Broncos (har totalt 15.5 sacks mot dem). QB Nix har en grym LT i Bolles, en grym G i Meinerz och en grym RT i McGlinchey. Det gör skillnad.

6. Raiders är dock inget bra lag i år. Vi kan vara överens om det. Linan i Vegas berättar det också. Jag måste också tillstå att på varje nyckelposition är Broncos ett bättre lag.

Jag spelar Broncos -4 + 2 TD-pass av Bo Nix till oddset 2.08 hos Bet MGM.

/RoloMartins

This is the stats tab
This is the post tip