Degerfors välkomnar Västerås på onsdagen. 
Mitt speltips: Rak seger för Degerfors. 

Degerfors kommer från två bedrövliga insatser. Kalmar hemma där två mål släpptes in direkt mot ett lag som inte gjort mål på en halv säsong mer eller mindre. Därefter 0-4 borta mot Häcken efter typ en halvtimme. Ett par prestationer, samtidigt som Halmstad och Örgryte visat livstecken, som pekat på att de kanske är sämst i serien just nu. 

Men mitt i den misären har de fått ett utmärkt läge att revanschera sig tycker jag. Hemmamatch på Stora Valla en höstvardag under elljusen. Bara måste sälja sig extremt dyrt en sån här match efter att de fick be om ursäkt till supportrarna senast. Även om andra halvlek mot Häcken var död eftersom det stod 4-0 tycker jag ändå det fanns vissa saker att ta med sig spelmässigt. Så visst finns det något att bygga vidare på. 
 

Luften ur för VSK?

Västerås förlorade mot Halmstad senast. Inför matchen uppmanada supportrarna "fullt ös mot Europa" eftersom de hade minihugg på en fjärdeplats. Efter den förlusten dog troligtvis drömmen och de ligger nu i vad som känns som ingenmansland. 

Visst, de är nykomlingar och har chans att göra en historiskt bra säsong för klubben. Det är väl motivationsfaktorer. Men ska vi vara ärliga så har de legat ungefär här tabellmässigt hela säsongen, det har aldrig varit riktig bottenstrid. Så jag blir inte förvånad om det blir lite punktering av alltihop här. Blir extremt imponerad om laget lyckas ladda om och få till en toppenprestation i en sån här bortamatch. Har ändå ett pat hemmamatcher och andra uppgifter som borde vara mer inspirerande. Och Västerås tror jag är den typen av lag där om de tappar någon procent i intensitet så kan de förlora mot alla lag i den här serien. 

Sett till underliggande statistik har de också fått med sig lite mer än de förtjänat över hela säsongen. 

 Skiljer 18 poäng mellan de här lagen i tabellen, men jag vill ändå tro att det inte ska vara så stor skillnad mellan de här lagen. Måste komma någon form av reaktion från Degerfors här. Kommer vara kallt, fuktigt, regnigt och svårspelat - då värderar jag hemmaplansfördel med massiv motivation högt. Brottar ner VSK?

Speltips: Degerfors vinner 

This is the stats tab
This is the post tip