Frankrike:
Kvartsfinalrundan rundas av med den mest delikata av de fyra i form av en riktig kraftmätning mellan två stornationer som varit bland de mest sevärda så här långt i EM. Jag gillar verkligen vad jag sett av Frankrike, som i mitt tycke varit det roligaste laget att bevittna. Förbundskapten Laurent Bonadei har så här långt fått gott betalt för sina vågade beslut inför mästerskapet, när två av landets mest meriterande stjärnor i Eugenie Le Sommer och Wendie Renard petades ur truppen.
Frankrike gjorde ett imponerande gruppspel och vann alla tre matcherna. Les Bleues inledde med att initialt spela skjortan av England, även om segersiffrorna till slut bara tillskrevs 2-1, och följde upp med en 4-1-seger mot Wales och en 5-2-seger mot Nederländerna. Målglatt i båda riktningar, med andra ord. Frankrike såg ut att vara illa ute mot Nederländerna och låg under i halvtid, men i andra var det som att man bara bestämde sig för att vinna matchen och vips hade man tryckt in tre baljor och tagit ytterligare en seger utan att förta sig.
Jag tycker Frankrikes offensiv är enormt imponerande med både spets, bredd och kvalitet i form av olika spelartyper. Många har fått speltid och nätkänning i gruppspelet, men det tycks som att trion Bonadei främst lutar sig mot är den med Sandy Baltimore till vänster, Marie-Antoinette Katoto centralt och Delphine Cascarino till höger. Att dessutom då kunna kasta in Kadidiatou Diani, Melvine Malard och Prémiere Ligue-skyttedrottningen Clara Matéo är oerhört imponerande. Senast startade Sandie Toletti tillsammans med Sakina Karchaoui och Oriane Jean-Francois på det centrala tremannamittfältet och det ska bli intressant att se om Bonadei väljer samma trio här, eller om han plockar in Grace Geyoro igen, som jag tycker varit bra. Det är dock i defensiven som frågetecknen finns för det här franska laget. Renard är inte med och mittbacksstjärnan Griedge Mbock Bathy har varit skadedrabbad och knappt spelat än, även om hon sägs vara spelredo nu. Frågan är ändå om PSG-stjärnan kastas in direkt i hetluften? Maëlle Lakrar ska också vara redo för spel. Att Frankrike, trots spelmässig dominans, släppt in mål i samtliga matcher - fyra insläppta på tre – vittnar om att det går att skapa chanser mot det här franska laget. Ytterbackarna Elisa De Almeida och Salma Bacha är båda bra, men har sina största förtjänster i offensiven och kliver på rejält, vilket lämnar luckor att ställa om på för den heta tyska ytterduon.
Tyskland:
Jag skrev i Sverigetexten att man inte borde dra allt för stora växlar av segersiffrorna i den avslutande gruppspelsmatchen där Sverige alltså vann med hela 4-1. Det står jag fast vid. Tyskland inledde den matchen fenomenalt bra och såg första 10-15 minuterna ut att kunna svepa undan Sverige fullständigt. Jule Brand gav tyskorna ledningen efter sju minuter och det fanns bud på mer innan Sverige åt sig in i matchen och vann vad som ändå var en jämn match med stora siffror och god effektivitet. Den tyska segerjakten kom av sig ordentligt när Carlotta Wamser räddade på mållinjen med händerna och fick syna det röda kortet och när Fridolina Rolfö rullade in 3-1 såg det ut som att Tyskland lite grann gav upp på segern som krävdes för att ta gruppsegern.
I övriga gruppspelsmatcherna vann Tyskland med 2-0 mot Polen och 2-1 mot Danmark. Jag tycker Tyskland påminner lite grann om Frankrike sett till hur framåtlutat man spelar, och vilka ytor man bjuder på i omställningsspelet vid de tillfällen man tappar boll. Sverige satte flera gånger Tyskland under problem med det höga presspelet, där den tyska speluppbyggnaden inte övertygade. Precis som Frankrike offrar man många spelare i sitt anfallsspel, vilket ofta lämnar mittbackarna – som lämnas ganska ensamma – ytterst sårbara och med stora ytor att täcka upp för när det svänger. Offensivt är man dock rejält spetsiga med två av världens bästa yttrar i Klara Bühl – som jag tycker är fenomenal – och Jule Brand. Lea Schüller är därtill en målskytt av klass. Linda Dallmann satt på bänken senast, men kan vara tillbaka i den offensiva mittfältsrollen här framför Sjoeke Nüsken och Elisa Senss.
Lagkaptenen Giulia Gwinn skadade knäet redan i första gruppspelsmatchen och nu tvingas Christian Wück klara sig utan även avstängda Wamser. I övrigt ska alla spelare vara fit for fight.
Underhållande holmgång?
Det här är den kvartsfinalen jag sett fram emot allra mest, om vi bortser från emotionella skäl och Sveriges kvart mot England som slutade i sånt mörker. Frankrike och Tyskland är två av mästerskapets mest offensivt skickliga och mest sevärda lag och jag tror det här kan bli en oerhört underhållande batalj. Båda lagen har supervassa yttrar, mängder av målskyttar och är samtidigt båda suspekta i försvarsspelet där man kliver fram med mycket folk och inte alltid träffar rätt i balansen, när man offrar många spelare i anfallsspelet. Det borde kunna leda till en öppen match och stora ytor att utnyttja för skickliga artister som Bühl, Cascarino, Brand, Baltimore med flera. Jag tror och hoppas att det här blir en riktigt färgsprakande smällkaramell till fotbollsmatch som bjuder på ett riktigt målfyrverkeri. Jag tycker Frankrike är en rimlig favorit, men tror på målglatt snarare än att ta ställning för endera sidan. Över 2.5 mål och Båda lagen gör mål finns till 1,91 hos Snabbare .