Handbolls-VM dag 13
Sista dagen av gruppspelet innan kvartsfinalerna drar igång.
Tunisien - Argentina kl.15:30
Sista matchen mellan de två sämsta lagen i den här gruppen. I de 5 matcherna de spelat har Tunisien ett målsnitt på 58 mål/match och Argentina ett snitt på 49 mål/match. Argentina har ändå lyckats göra 23,25 resp 27 mål mot de svagare lagen i gruppen, de bör kunna nå upp till de siffrorna här också och då ska överspelen sitta relativt enkelt. Överspelen på respektive lag funkar också men jag väljer totalt istället.
Över 51.5 mål @ 2.05(4/5U)
Polen - Österrike kl.18:00
Även här en match som bara betyder placering & ära. Tycker verkligen lagen är relativt jämnbördiga där man haft både bättre & sämre matcher. Österrike förlorade mot Tunisien efter en svag insats senast men i matchen innan gjorde man en första halvlek mot Frankrike som höll högsta klass så svårvärderade insatser är det. Även Polen gjorde en bra halvlek mot Frankrike innan Frankrike vann stort i andra halvlek ska sägas. Konstaterar dock att med två på pappret jämna lag i en match som inte gäller något måste skrällen testas.
Österrike @ 3.45(2/5U)
Österrike ö25.5 mål @ 1.92(3/5U)
Frankrike - Nederländerna kl.20:30
En gruppfinal som gäller att undvika Danmark och istället få möta Ungern. Även om Ungern var nära Danmark i den gruppfinalen tror jag man mycket hellre tar Ungern så motivationen bör vara hög här. Frankrike är generellt det stabilare laget med ett bättre försvarsspel men samtidigt har det varit ett löjligt motstånd för dessa lag så svårt att värdera vart de står just nu ändå. Båda lagen hade lite halvdåliga första halvlekar mot Österrike innan de sprang ifrån i andra halvlek, Frankrike hade också problem med Polen i första halvlek så Nederländerna har haft lite lättare att bara städa av de sämre lagen. När jag tittar på lagen på pappret är Frankrike bättre men inte mycket bättre, Nederländerna har en offensiv som kan mäta sig med Frankrike & med publiken i ryggen bör de kunna göra matchen jämn. Vågar inte gå på skrällen men gillar hcp på Nederländerna här.
Nederländerna +2.5 mål @ 1.88(3/5U)
Trevlig måndag!