Dagens Dubbel körs den här onsdagen på Bergsåker i Sundsvall och huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Bergsåker/Sundsvall 11/2
DD-1 2640m Auto
1 Fakir Vendil är en nyttig herre som har visat upp ett fint kunnande hittills och på hans två starter i år så har det blivit en seger och en andraplats som bäst. Just segern tog han på Bollnästravet för lite mer än en månad sedan då han till en början startade med 20 meters tillägg och efter en bra start så hamnade han då utvändigt ledaren efter 600 meter och därifrån sedan så höll han farten strålande hela vägen in i mål och kunde även ta sig förbi i sista stegen till en knapp seger, och det följde han sedan upp med en andraplats på V85 från rygg på ledaren på Färjestadstravet för 1.5 vecka sedan och formen är således fin för dagen. Här så har han fått ett passande utgångsläge på nytt och nu lär det göras ett allvarligt försök från kusken och tränaren Olle Alsèn att hålla upp innerspåret här bakom Fakir Vendil för att sedan köra i den positionen och isåfall så leder man det här loppet hela vägen.3 Timotejs NiceTime är en fin herre som kom igång med sitt startande mer kontinuerligt under fjolåret som fyraåring då han på tretton starter tog sju pallplaceringar varav tre slutade med seger och det här året har även det inletts bra då han på två starter har tagit en seger. Just segern tog han från ledningen över lång distans för lite mer än en månad sedan på Bollnästravet och sedan så blev det en fjärdeplats på just Bergsåker efter en lite trevande start och han fick då göra jobbet utvändigt ledaren under slutvarvet. När det nu är bilstart istället för voltstart så bör det lösa sig bättre den här gången då han dessutom har fått ett fint startspår här som kommer att ge Timotejs NiceTime ett fint lopp här i den främre träffen och om han presterar som tidigare så ska han räknas tidigt på nytt här.
Min Vinnare: 1 Fakir Vendil
Spets efter 500m: 1 Fakir Vendil
Skrällen: 10 Tulinas Eddie
Rankingen: A: 1,3 B: 10,7,2,5,9,12,8 C: 4.6,11
DD-2 1640m Auto
8 Facetime Dream är en i grunden mycket högkapabel herre som var en av favoriterna till slutsegern i Kriteriet under 2024 och han gör här en mycket spännande comeback efter ett tävlingsuppehåll på lite mer än sju månader då det endast blev en start under 2025. Han har enligt stallet fått träna på under en längre tid nu och kommer väl förberedd till den här starten precis som de flesta av stallets hästar är när dom kommer ut till start. Han var fin i kvalet som han gjorde för tre veckor sedan och han bör ha gått framåt lite i form dessutom med det innanför västen. Han befinner sig samtidigt i en fortsatt rätt så låg klass är känslan sett till vilket kunnande som han besitter och det ska bli spännande att få se honom här med över kort distans vilket är första gången. Då han är stark så lär kusken Magnus Djuse vara rätt så offensiv här bakom Facetime Dream som kommer att få göra lite jobb på egen hand här vilket han dock ska klara av och om Facetime Dream tävlar på en vettig nivå här så ska han ses med en mycket bra segerchans sett till hans grundkunnande.4 Frog di Girifalco är en fin kille som inledde sin karriär först under fjolåret som fyraåring då han inledde året i Tyskland innan han kom till Sverige under hösten och han har utvecklats fint på svensk mark. Senaste starten för honom var för knappa två veckor sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna där han från ledningen vann rätt så enkelt till slut sedan han dragit på i ett jämnt tempo hela vägen. Här så har han fått ett fint utgångsläge på nytt över kort distans och det bör bli så att kusken Fredrik Plassen omvandlar det här startspåret till att man tidigt sitter i ledningen här för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser för Frog di Girifalco vilket den gör länge här.
Min Vinnare: 8 Facetime Dream
Spets efter 500m: 4 Frog di Girifalco
Skrällen: 1 Global Groovy
Rankingen: A: 8,4 B: 1,5,7,9,11,12,6 C: 2,3,10
Lycka till!
Christoffer