BP gästar GAIS på måndagskvällen. Mitt speltips: Asian +1 på bortalaget BP. Spelet vinner om de tar poäng, förlorar om GAIS vinner med två eller fler mål. Vid uddamålsseger för hemmalaget betalas insatsen tillbaka. 

BP kommer från ett rejält cupfiasko då de åkte ut mot division 2-motstånd. Borde komma en viss reaktion här prestationsmässigt. Har förlorat två allsvenska matcher på hela säsongen med fler än ett mål och jag har alltid varit inne på att de är ett lag som kan vinna och förlora mot alla lag i den här serien. Därför jag ofta tycker om att backa upp laget som underdog. 

Om BP spelar hemma eller borta spelar inte särskilt stor roll för deras del då de inte har någon större hemmaplansfördel att tala om egentligen. Tagit lika många poäng hemma och borta, vilket förstärker den bilden. Ligger nia i tabellen med en del luft neråt - är för bra för att bli indragna på allvar i bottenstriden, men behöver ta en del poäng för att det inte ska börja smyglukta bottenstrid, så självklart full motivation här. 

Tycker det är stor skillnad för BP att ha med Hansen - han var som bekant avstängd efter ett idiotiskt rött kort och då slet de med resultaten. Varit betydligt bättre ett par matcher sedan han kom tillbaka (cupfiaskot undantaget).

Märklig GAIS-säsong

Hemmalaget GAIS har en speciell säsong. Flugit högt tre säsonger i rad inför i år: Uppflyttning från Superettan, positiv överraskning första året i Allsvenskan och sedan toppstrid + europakvalifikation. Drabbades av två tuffa skador inför säsongen och har i år gått sämre i Allsvenskan. Europa hann inte riktigt bli något innan de åkte ur rejält mot bra motstånd. Nu står de inför en sista allsvensk tredjedel som kanske är lite meh. För bra för att bli indragna i botten, för långt upp till toppen. 

Ska sägas att GAIS stundtals varit riktigt bra prestationsmässigt även i år och jag tycker de ligger ett par placeringar för lågt sett till hur bra jag tycker de är. Men de är inte ett lag som jag tycker ska stå såhär lågt oddsmässigt mot ett lag som trots allt ligger före i tabellen. Fyra segrar med mer än ett mål sett över hela säsongen. 

Klart att GAIS mycket väl kan vinna här, men jag tänker inte spela laget när de är såhär stora favoriter, för jag tycker inte det är motiverat. Tror nog de går om BP när vi summerar säsongen, men här och nu ligger BP en poäng före med nästan två tredjedelar spelade - säger ändå att lagen är hyfsat jämna, även om GAIS underliggande statistik är bättre. När de möttes för ett par månader sedan blev det kryss (GAIS något bättre spelmässigt) och jag tror att BP har bättre poängchans än oddsen säger. Kryss igen?

Speltips: Asian +1 för BP

This is the stats tab
This is the post tip