Speltips: Falkenberg över 0,5 mål första halvlek @ 1,93 - Vbet -
Det börjar så smått dra ihop sig i Superettan och två lag som i allra högsta grad är med i diskussionen om (direkt)uppflyttning är Falkenberg och Östersund som ställs mot varandra under fredagsaftonen.
I skrivande stund är det Falkenberg som tillsammans med serieledande IFK Norrköping är främst i racet om att få spela i Allsvenskan nästa säsong. Västkustgänget har spelat in 44 poäng på 24 matcher och har +13 i målskillnad. Östersund är trea med 42 pinnar och 33-24 gällande gjorda och insläppta mål. Sedan följer Varberg på 41, Landskrona på 37 och trion Oddevold, Öster och Nordic på 36. Så det ser ut att bli en kamp inpå målsnöret om direktuppflyttning och play-off platserna.
Falkenbergs form är god i alla fall om vi kikar på hur det sett ut hemma senaste månaden. 1-1 mot Nordic, 2-0 Norrby, 4-1 Brage och 2-1 Öster är hallänningarna senaste resultat på Falcon Alkoholfri Arena.
I truppen finns seriens bästa anfallspar i Hampus Källström / Albin Andersson som har gjort 10+4 respektive 15+7. Tveksamt om framför allt Andersson blir kvar i klubben oavsett om Falken går upp i Allsvenskan eller ej. Har bara kontrakt säsongen ut och är inte purung längre.
På målvaktsposten har det växlats mellan Gustav Lillienberg och Anton Andersson där den sistnämnde vaktat buren i de tre senaste och förväntas behålla vantarna här.
Försvararen Nils Bertilsson lämnade sent återbud senast pga sjukdom men hoppas ha repat sig nu. I övrigt verkar alla i truppen skadefria och vid gott vigör.
Falkarna flyger högt redan i första halvlek
Östersund är seriens bästa hemmalag och även på resande fot har laget sett bra ut. Fyra vinster, fem kryss och tre förluster utanför Jämtlands gränser. Senast laget förlorade var 21/6 hemma mot IFK Norrköping. Efter det elva raka i Superettan utan nederlag. Om Falkenberg lever mycket på sin offensiv så är det defensiven som lyser klarast hos norrlänningarna. På dessa elva fighter har nollan varit intakt vid sex tillfällen och totalt har ÖFK-försvaret endast släppt in fem bollar på de elva kamperna, så i snitt alltså inte ens ett mål varannan fight. Gör inte heller så mycket mål framåt. Elva av den varan, så i snittar ett mål per match och det funkar ju så länge det inte blir några baklängesmål.
Hade nog hoppats lite mer på Jabir Ali som anslöt från VPS under sommaren men så här långt har anfallaren från Djibouti bara mäktat med två baljor på nio fighter. Yttern Simon Marklund är poängbäst med 6+6 och sedan är det Amar Begic 5+3 och veteranen på mitten, Curtis Edwards 5+1 som följer. Så om det skulle bli uppflyttning för Storsjö-klubben så kan vi nog gissa vilken position som tränare Nemanja Miljanovic helst ser förstärkning på.
Inte heller gästernas fyspersonal har speciellt många skadefall att arbeta med för stunden. Backen Jonathan Westerberg och målisen Tyree Griffiths ser ut att ha hela rehablokalen för sig själva.
Förra säsongen vann Falkenberg hemmamötet med 4-0 medan Östersund vann upp i norr med 3-1. Den här säsongens möte på Jämtkraft Arena slutade 2-2 efter att Albin Andersson kvitterat på straff i 90+1.
Kommer köra på att Falkenberg gör mål i första halvlek trots vetskapen att Östersund är solida bakåt. ÖFK har trots allt släppt in mål i första halvlek i tre av de fyra senaste bortamatcherna och möter nu seriens målgladaste gäng på naturgräs. Det kan bli tufft redan från start!
Falkenberg över 0,5 mål första halvlek spelas till oddset 1,93 hos Vbet .