Handbolls-EM final & bronsmatch
Dags att ta detta EM i mål.
Island - Kroatien kl.15:15
I huvudrundan vann Kroatien med 30-29 men tycker inte det speglar styrkeförhållandena nu. Kroatien har åkt på lite skavanker på bla Srna så man är försvagade. Island har inga skador och jag är inne på att Island tar denna ganska klart. Kroatien var aldrig nära Tyskland i semin även om de tilläts snygga till siffrorna i slutet, tror dom får det väldigt jobbigt mot Island över 60 min.
Utöver seger tycker jag överspelen generellt är bra spel här. Bronsmatch brukar betyda en hel del mål. Island gjorde 29 mål på Kroatien i huvudrundan, i en mer öppen bronsmatch når man över 30 mål enkelt.
Ett målskyttespel jag gillar är Lucin i Kroatien. Spelar mycket med Srna borta & fick dessutom ta över straffarna senast. Skjuter garanterat 10+ skott idag.
Island -1.5 mål @ 1.78(4/5U)
Island ö30.5 mål @ 2.07(5/5U)
Lucin ö4.5 mål @ 1.88(5/5U)
Lucin ö6.5 mål @ 4.10(2/5U)
Danmark - Tyskland kl.18:00
Final mellan två lag som möttes i huvudrundan, där gick Danmark ifrån ganska enkelt i andra halvlek och nog blir det samma sak här. Danmark är otroligt jobbiga att spela mot då anfallsspelet är i princip omöjligt att stå emot. Gidsel och Pytlick spelar en handboll som gör att dom minst får frikast el straff på varenda satsning, det leder till att dom tillslut rinner igenom och sällan tappar bollen så motståndarna bjuds på enkla mål. I en final när det blir all in hela matchen från dessa två stjärnor ser jag inte Tyskland stå emot. Jag tror det blir stora siffror när Tyskland väl ger upp och att Danmark tillåts gå långt över 30 mål. Hansen borde fortsätta med straffarna efter att Jacobsen missade två i semin så det överspelet gillar jag.
Danmark -4.5 mål @ 2.02(4/5U)
Danmark ö32.5 mål @ 1.95(2/5U)
Pytlick ö6.5 mål @ 1.80(2/5U)
Hansen ö3.5 mål @ 2.25(4/5U)
Trevlig dag!