Graham Potter fick bästa möjliga start som ny Brighton-tränare när laget i första omgången bortaslog Watford. Det raka 4-4-2 som (med nöd och näppe) höll Brighton kvar i Premier League har förbytts mot ett 3-5-2 med större fokus på att spela igenom varje spelyta och det är tydligt att Potter är på plats för att reformera spelmodellen till något mer ”tidsenligt” än den fotboll hans föregångare bedrev.

Känslan efter premiären var att Potter inte har för avsikt att skynda långsamt med sitt projekt. Det nya bygget får helt enkelt påbörjats med de klossar som står till buds och jag tyckte det var ganska tydligt att det material som finns till Potters förfogande inte är optimalt för att klara av hans spelidé. Det kan såklart invändas att det är tidigt på säsongen och att inget av nyförvärven startade matchen, men min uppfattning är att Brighton trots vinsten hade en relativt hög felprocent i det man gjorde och det förvånade mig att Watford inte pressade högre och hårdare än vad man faktiskt gjorde. Det är därmed inte orimligt att anta att Potters gäng kommer att blanda högt och lågt om vartannat den här säsongen, särskilt mot lag som stör deras speluppbyggnad betydligt tidigare än vad Watford gjorde.

West Ham då? Med 0-5 i baken går det väl enkelt att konstatera att man haft bättre premiärmatcher. Faktum är dock att man pressade City ganska högt i första halvlek och höll på att få utdelning några gånger. Att det sedan blev fem mål i baken och inget framåt var för att motståndet helt enkelt är överlägset i varje aspekt av spelet. Pellegrini visade dock tydligt att West Ham inte kommer att tumma på sitt spel oavsett motstånd.

Baserat på detta tror jag helt enkelt att West Ham kan få betydligt bättre utdelning av sitt (press)spel borta mot Brighton. Baserat på öppningsomgången framstår mötet som en spelvärd mismatch. Mot bakgrund av att viktiga Felipe Anderson och även nyförvärvet Haller (som stundtals såg fin ut i premiären) fortfarande spelar jag till en början försiktigt med 1/5 units på West Ham draw no bet och lägger eventuellt ytterligare in en unit baserat på elvorna.

This is the stats tab
This is the post tip