Den 18:de omgången skall spelas klart ikväll och inatt i Argentina B Nacional där första matchen på tablån är den mellan Guillermo Brown - Ferro där jag valt att spela på hemmalaget som för tillfället är ligaledare med ett mål i siktet, att ta full pott här och göra avståndet lite större och sätta press på Argentinos Jrs som kommer även att ha en match mer spelad efter dem tagit emot Nueva Chicago senare inatt.

Formen är kanon för Guillermo Brown som är obesegrade i sina 7 senaste matcher varav 6 segrar har tagits. Senast begav man sig till Buenos Aires för att möta All Boys som man besegrade med 0-2 utan sin bästa målskytt i form av Tobias Figueroa som blivit lindrigt skadad. Istället för honom så klev Bauman fram och gjorde 2 mål vilket tyder på att man har flera spelare och lagmoralen att förlita sig på i hopp om spel i högre divisionen. Återstår att se om Figueroa kommer till spel men om det visar sig att han ej kan då finns det spelare som är redo att ersätta på ett bra sätt, var så säkra på det.



Ferro då, som tro eller ej har åtta raka kryssmatcher i följd där alla slutat med antigen 0-0/1-1 där motståndarna har definitivt varit överkomliga. När man sedan stött på hårdare motstånd på bortaplan, läs Argentinos Jrs & Chacarita Juniors då har man fått resa hem med noll poäng i bagaget. Det är hög sannolikhet att samma fall blir även här.



Jag anser att hemmasegern är för bra att inte spela på med tanke på vilket oddset vi erbjuds och det hugger man på naturligtvis med en rätt så hög summa.

-

Guillermo Brown till x2.05 är taget med 9/10U hos bet365 .



Följ mig gärna på Twitter @belmiinee för eventuella livespel och diskussioner gällande mina speltips.



Mvh B-K.

This is the stats tab
This is the post tip