Andra spelet i rad satt ..

Igår vann Hollands damer över Danmarks damer med 2-1 och 2 oddsaren satt fint inne!

Ikväll riktar jag mig mot ännu en landskamp och det är mellan Italien-Ukraina där jag tycker ha hittat ännu en finoddsare.

Matchen mellan Italien och Ukraina är en träningslandskamp där man oftast vill titta på olika spelare som har gjort det bra i ligorna men samtidigt testa olika spelsystem och spelstilar. Jag tror att ikväll kommer det bli en bra och öppen match där båda lagen kommer försöka gå för vinst och spelarna vill visa upp sig och förhoppningsvis göra minst vars ett mål!

Inledningsvis har det inte gått jättebra för Italien på sina senaste landskamper då man endast har 1 vinst på sina 5 senaste matcher och där efter har man 2 oavgjorda och 2 förluster i bagaget. Italien har väldigt duktiga spelare men man får inte riktigt till det och man har t.ex. inte hållit 0:an sen slutet av 2017 mot just Sverige (0-0). Träningslandskamper brukar vara väldigt öppna och jag tror inte man håller 0:an hemma ikväll heller mot ett för dagen ett starkt Ukraina!

Bra att notera också är att Italien är rätt farliga framåt då man har formstarka spelare i Immobile och Insigne bland annat.

Italien har under sina 10 senaste landskamper (tränings-/tävlingslandskamper) bara 2 vinster, 4 oavgjorda och 4 förluster och har bara hållit 0:an 2 av dessa (Albanien 0-1 och Sverige 0-0).

Italiens 5 senaste matcher:
Portugal - Italien 1-0 FÖRLUST
Italien - Polen 1-1 OAVGJORT
Italien - Holland 1-1 OAVGJORT
Frankrike - Italien 3-1 FÖRLUST
Italien - Saudiarabien 2-1 VINST

Trolig startelva, 4-3-3:
Donnarumma
Florenzi - Bonucci - Chiellini - Criscito
Jorginho - Verratti - Bernardeschi
Chiesa - Immobile - Insigne

Ett starkt Ukraina kommer åka till Italien med gott självförtroende då man har 3 raka vinster med sig. Den förre detta stjärnanfallaren Andriy Shevchenko som härjade i AC Milan i x-antal år vet hur man gör mål i Serie A och jag tror han har några idéer för att just få hål på Italien ikväll. Ukraina har under sina 5 senaste matcher gjort mål i 4 matcher och vunnit 4 av dom matcherna med. Man har börjat spela en mer anfallsriktad fotboll och ikväll tror jag dom gör minst ett mål på Italien.
Ukraina har under sina senaste 10 landskamper (tränings-/tävlingslandskamper) gjort mål i 7 av matcherna och man har en statistik på 6 vinster, 2 oavgjorda och 2 förluster så jag tycker statistiken talar för att Ukraina ska göra ett mål ikväll!

Bra att notera är att Ukraina har en del duktiga spelare som härjar i Shakhtar Donetsk, bland annat Marlos som har visat fin form den senaste tiden.

Ukrainas 5 senaste matcher:
Ukraina - Slovakien 1-0 VINST
Tjeckien - Ukraina 1-2 VINST
Albanien - Ukraina 1-4 VINST
Marocko - Ukraina 0-0 OAVGJORT
Japan - Ukraina 1-2 VINST

Trolig startelva, 4-2-3-1:
Pyatov
Karavaev - Burda - Rakitskiy - Matvienko
Stepanenko - Malinovskyi
Yarmolenko - Marlos - Konoplyanka
Yaremchuk

Jag kommer spela på BLGM (Båda lagen gör mål) @ 2.18 på 888sport , LeoVegas eller Unibet .

Lycka till! #kämpa
Twitter: @Ztrand2

This is the stats tab
This is the post tip