Kvällsmatch svensk tid i Colombia mellan La Equidad - Bucaramanga där jag är övertygad att det sistnämnda laget tar med sig minst en poäng hem efter domaren har blåst av för fulltid.

La Equidad som inför denna säsongen tappade några hyfsat bra lirare om man ser till den Colombianska högstaligan har såklart påverkat dem negativt då ersättarna inte är riktigt dugliga än och med tanke på kraven som ställs på laget ifrån landets huvudstad så bådar det inte gott inför framtiden enligt mig.
Just nu är man också i en ganska rejäl svacka om vi ska tala om deras hemmafacit eller vad sägs om fem matcher utan vinst på hemmaplan där man endast tagit 2/15 möjliga poäng. Uselt i mina ögon.

Bucaramanga som överkommer hinder efter hinder har stött på ett ganska tufft sådant nu när flytet man hade innan är bortblåst och det gäller att hitta rytmen igen.
Personligen är jag förvånad att man är tvåa just nu med så många inspelade poäng och ett fint spel överlag då jag ser dem som ett hyfsat mittenlag som kan eventuellt hamna på en playoff plats vilket man är på god väg att göra nu.

Ikväll förväntar jag mig som sagt att man hamnar åter på rätt spår efter några halvdana matcher på bortaplan som dock varit tuffa sådana då lagen man ställts emot är allt annat än enkla att ta poäng utav.

Får bli en dubbelchans här som får duga utöver några kalla bärs på krogen senare ikväll.

Mitt spel blir således: Bucaramanga X2 @1,72


Hälsningar Sudamericana.

This is the stats tab
This is the post tip