Här har vi en riktigt intressant matchup; Panthers tar emot Rams.

Båda lagen har stora förhoppningar på den kommande säsongen. Rams var i Super Bowl-final förra året (jag hade ett långtidsspel på Rams som mästare @11 från omgång 3 som bommade...) medan Panthers var en besvikelse och gick 7-9, sedan QB Newton haft en del skadeproblem.

Cam Newton är en spelare jag kan bli tokig på. Han har fått fysiska förutsättningar att vara så dominant, men har inte alltid huvudet med sig.
Men ska Panthers ha en framgångsrik säsong så ligger en stor del av ansvaret på hans axlar.

Rams gick som sagt till Super Bowl, där man åkte på stryk mot Patriots. Man har ändå ett av ligans bästa lag, med en QB i Goff som har många vapen att leka med i tex RB Gurley, och WR:s som Kupp, Cooks och Woods.

Man snittade nästan 33 poäng/match framåt förra säsongen, endast slagna av Mahomes-ledda Chiefs, och var riktigt roliga att följa.

Man har ett riktigt bra lag i år också, men det som är lite oroväckande sett till hela säsongen är att man är ganska känsliga för skador, framförallt ör frågan om Gurleys knä ska hålla hela säsongen.

Nu till premiären är dock alla hela, vilket gör att man bör kunna prestera riktigt bra fotboll.

Till den här matchen är man favoriter, och jag är lite lockad av raka spelet @1,83 och -3,5 @2,30, men då jag har lite oroskänslor kring försvaret (som dock visade tendenser att se bättre ut under slutet av förra säsongen) så går jag istället på att Rams offensiv direkt ska visa var skåpet ska stå.

Rams över 24,5 poäng @1,91 hos Unibet eller LeoVegas är taget alla dagar i veckan.

This is the stats tab
This is the post tip