Vetlanda har lite väl mycket förluster mot Hammarby för att bara gå och vinna som ingenting bara för att dem vunnit 5 raka hemma. Enda imponerande hemmasegern är över för i år det väldigt ojämna Västerås. Nej jag klarar mig utan Vetlanda som storfavoriter mot Hammarby oavsett vart dem spelar.
Senaste 8 hemmamatcherna Vetlanda spelat mot Hammarby har dem förlorat 7 och sviten bröts med 5-4 seger i januari förra säsongen och det va första segern Vetlanda tagit mot Hammarby sedan många år tillbaka. På mer än 8 år hade inte Vetlanda slagit Hammarby. Jag vet inte statistiken för Vetlanda - Hammarby längre tillbaka än 2008 men det borde räcka med 8 år tillbaka och senast vann Hammarby med 7-1 på Zinken över Vetlanda och jag tror inte det blir så mycket annorlunda den här gången.
Jag va och kollade på Hammarby på annandagen och dem spelade riktigt kompakt försvarsspel och lät inte Tellus komma igång med något anfallsspel alls. Nu va det Tellus men det va helt ok spel av Tellus vars målvakt räddade 6 solklara målchanser som det kunde blivit mål på minst 3 av så med tanke på deras tabellposition gjorde dem en bra match men Hammarby gjorde en ännu bättre match. Vetlandas målvakt får se till att vara på topp för Hammarby hade riktigt bra anfallsspel mot Tellus.
Hammarby för mig!
100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr + 64kr i 1x2-tipset
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller