Island räckte inte till men 3 av 4 på Norge och sen löste Pettersson linan tillslut så en bra dag blev det.
Men herregud vad synade Sverige blev. Visst att Portugal fick till en riktig fullträff där de lyckades med allt men det var en pinsam insats av Sverige.
Dagens matcher:
Vitryssland-Tjeckien kl.16:00
Båda lagen borta från semifinalchans men det har heller aldrig varit rimligt för dessa lag. Så jag tror vi får se två motiverade lag som vill få en så bra placering som möjligt.
Tycker Vitryssland har flera spelare som kan avgöra matcher. Zdrahala är lite för ensam i Tjeckien och jag tror inte han orkar ensam. Vitryssland har iaf 3-4 spelare på niometer som delar på ansvaret och på mittsex finns monstret Karalek som är så jobbig att möta.
Vitryssland är min klara favorit.
Vitryssland @1.94(4/5 u) Unibet
Spanien-Österrike kl.18:15
Österrikes har fortfarande chansen och kommer ge allt inför hemmapubliken. Spanien är klart mycket bättre men sprang inte ifrån Tjeckien och jag tror inte man springer ifrån här heller.
Det är många matcher på få dagar och jag tror vi får se färre storsegrar nu framöver.
Bilyk & Bozovic hade en svagare match senast med mängder av ramträffar, tror de är bättre idag och håller ned siffrorna.
Österrike +4.5 mål @1.96(3/5 u) Unibet
Kroatien-Tyskland kl.20:30
Vilken match! Tror vi får tacka för Tysklands seger senast då oddset på Kroatien nu är väldigt spelbart. Tyskland bara sprang över Vitryssland, det spelet kommer inte fungera här.
Kroatien har kunnat rotera ordentligt och framåt är Cindric riktigt bra just nu. Jag tror Kroatien är lite piggare och man kommer få stopp på Tysklands kraftfulla niometersspelare. Tyskland borde få det väldigt jobbigt med Kroatiens 5-1 försvar då man saknar en spelfördelare som luckrar upp försvaret.
Kroatien @2.00(5/5 u) Unibet
Uppdaterar ev. med målskyttar senare när de släpps.
Uppdatering
Målskyttespel
Väljer en dubbel som känns väldigt bra. Weber och Horvat är väldigt målglada. Två högersexor som spelar mycket, bra i läget, bra i kontringsspelet och är straffskyttar.
Tror också Bozovic kommer ha en bättre dag idag, väldigt många ramträffar senast.
Weber över 4.5 mål
Horvat över 3.5 mål
@2.40(5/5 u) Unibet
Bozovic(Österrike) över 4.5 mål @1.85(3/5 u) Unibet
Det var nog allt!
100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr + 64kr i 1x2-tipset
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller