Jag köper absolut att Andreozzi är klar favorit här, men inte så pass stor som oddsen säger.
Andreozzi är en kapabel spelare, men är utrustad med en fruktansvärd svag skalle som gör att han ofta faller ihop när matcher står och väger. Hittills i år har han bara spelat ATP-tennis på gruset, där han tvingats ge upp både i Rio & Sao Paolo pga skador. Förmodligen är han återställd eftersom han ställer upp här, men knappast helt 100-procentig.
Podlipnik-Castillo har inte spelat speciellt mycket i år men har visat tidigare att han kan mäta sig med och till och med slå bra spelare. Har en tung serve och en vass forehand. Kan dock hamna i svackor i matcherna ganska ofta.
Andreozzi klar favorit här, men frågan är i vilket skick han är. Samtidigt kan det vara lite si och så med motivationen när han nu tar klivet ner på challenger igen efter flera veckor med ATP-spel. Podlipnik-Castillo spelar på hemmaplan och kommer säkerligen vara motiverad och sugen på att prestera här. Tycker chilenaren ska ha goda möjligheter att hänga med så pass bra så att linan på 18.5 spricker!
4/5 units.
Över 18.5 games @1.80 bet365
Twitter: @TopspinBetting
100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr + 64kr i 1x2-tipset
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller