Längdskidor VM torsdag 25 feb.
Efter skidskytte och alpina-VM är det nu dags för nästa världsmästerskap i längdskidor från Oberstdorf i Tyskland. Det verkar vara otroligt varmt där nere så man har flyttat sprinten någon timme så den körs tidigt torsdag.
Kval 09:00 resp 09:50.
Finalheaten drar igång 11:30.
Alla odds är innan kvalet, vissa spel tas bort efter kvalet & vissa odds ändras.
Damer Sprint:
Linn den solklara favoriten. Men det är små marginaler i sprint & det är en viktig utförsbacke i slutet som kan bli svår för vissa. En som gjorde det bra i denna bana förra året & som visat bra form senaste tävlingarna är Lampic. Strular det för Linn tror jag hon har goda chanser. Tycker hur som helst hon ska vara på pallen.
Finns spel på antalet svenskor på pallen & i finalen. Alla kan absolut nå final om det klaffar. Men att det inte ska gå emot ngn känns lite för bra. Jag tror som sagt Linn & Lampic är bäst. Där bakom är Dahlqvist & Sundling närmast. Hagström tror jag missar finalen men finns också som livlina om det strular för ngn av de andra tre.
Gällande norskorna såg Tiril Udnes Weng klart bäst ut i senaste klassiska sprinten. Två i kvalet & sen till final klart bättre än Falla.
Lampic vinna @7.00 (1/5 u) Unibet
Lampic topp-3 @2.00 (4/5 u) bet365
Lampic vinna utöver Svahn @3.50 (2/5 u) Unibet
Antalet svenskor i final 3 stycken @2.25 (4/5 u) Unibet
Antalet svenskor som tar medalj 2 stycken @2.50 (3/5 u) Unibet
Tiril Udnes Weng bäst från Norge @2.75 (2/5 u) Unibet
Herrar Sprint:
Klaebo & Valnes är de klart bästa klassiska sprintåkarna. Utöver Tour de Ski där Norge inte var med har det bara körts 2 klassiska sprintar (Ruka & Falun). I Ruka vann Valnes och senast i Falun ramlade han i sista kurvan när han var på väg mot minst en pallplats. Jag tror de här två är överlägsna & tycker oddset på Valnes mellan de två är väl högt.
Om de två stora står på benen finns bara en plats kvar på pallen vilket gör det svårt. Jag tror Ustiugov har goda chanser. Sett riktigt vass ut när han äntligen kom ut i världscupen efter Covid & annat. Nu ska han ha ramlat på träning för ett par dagar sedan men det tror jag inte påverkar, tror det mest är ett spel från Ryssarna & jag tror han är på pallen.
Taugboel är vass i klassiskt. Bra här förra året & bra i sprinten i Falun. Goda chanser att nå final & jag tror han kan slå Oskar Svensson som jag har en känsla av att han överskattas efter ett par bra lopp på hemmaplan.
Valnes vinna utöver Klaebo @1.85 (4/5 u) Unibet
Valnes före Klaebo @4.00 (1/5 u) bet365
Ustiugov topp-3 @8.00 (2/5 u) bet365
Ustiugov topp-6 @2.25 (5/5 u) bet365
Taugboel topp-6 @2.50 (3/5 u) Unibet
Taugboel före Svensson @2.70 (2/5 u) Unibet
Trippel damer & herrar:
Lampic före Nepryaeva
Dahlqvist före Falla
Valnes före Svensson
@2.84 (4/5 u) Unibet
Hörs kanske efter kvalet!
100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 500 kr + 64kr i 1x2-tipset
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 600 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller100% upp till 1000 kr
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gällerUpp till 500 kr i Gratisspel
18+ Spela ansvarsfullt | Nya kunder | Regler & villkor gäller