Vinnare, US Open

Nu när lottningen kommit är spelet för mig helt givet.

Kunde på förhand inte se ngn utöver Nadal, Djokovic, Federer vinna nu när alla visat bra form inför US Open. Det skulle i så fall vara Zverev om han prickar formen. Övriga kan inte ro på dessa över 2 veckor.

Nu när lottningen kommit är 3 av dessa på samma halva, Zverev/Djokovic/Federer.

Därför blir spelet på Nadal givet. Vann i Toronto och lär vara ännu vassare nu.

Följer man seedningen är detta Nadals motstånd fram till finalen:

Omgång 1: Ferrer
Omgång 2: Pospisil/Lacko
Omgång 3: Khachanov
Omgång 4: Edmund
Kvartsfinal: Thiem/Anderson
Semifinal: DelPotro/Tsitsipas/Dimitrov

Ett gäng bra spelare men ingen som i dagsläget rår på Nadal i den form han är nu. Tsitsipas är väl den som visat en del men över 5 set ger jag inte honom en chans mot Nadal.

Väl i en final väntar troligtvis Djokovic/Federer som det sett ut och för mig är Nadal favorit där, speciellt eftersom han troligtvis haft en enklare väg till finalen än sin motståndare.

Att Nadal ska vinna sin ”halva” & nå finalen känns för mig givet utan skada/sjukdom. Delpotro närmast enligt spelbolagen men jag har väldigt svårt att se Delpotro i final i år.

Jag värderar Nadal till drygt @3.00 att vinna turneringen. Nu får vi @4.25 vilket är för högt tycker jag!

Nadal att nå final @2.50(5/5 units) bet365
Nadal vinner US Open @4.25(4/5 units) Unibet


Lycka till!

This is the stats tab
This is the post tip